Türkçe Bayramı

Yavuz_YILDIZ

Site Yöneticisi
Yönetici
Admin
Türkçe Bayramı

sosyalci139' Alıntı:
Zeki Hocam çok doğru söylediniz. Yapabiliyorsanız siz yapın. Tutan yok

Hocam siz hem tartışmaya açıyorsunuz hem de olayı kestirip atıyorsunuz. İletişimi baştan koparmışsınız. Tartışmaya açtıysanız böyle bir ibare kullanmamalısınız. Düşüncenizi yazarsınız. Herkes yapılan çalışmayı beğenmek zorunda değildir.

Benim olimpiyatlar hakkında düşüncem; güzel bir çalışma, Türkiye ve Türkçe'mizi tanıtmaya yönelik güzel bir çalışma. Finalde şarkı aralarında birer dakikalık Türkiye'nin cennet yerlerinin tanıtımı yapılabilir. En azından Türkiye'yi ve Türkçe'yi yaşanarak öğretmek için. Eurovizyon gibi de düzenlenebilir. 2012 de birinci olan ülkenin 2013 te tanıtımı yapılabilir. Bunlar benim naçizane düşüncelerim.

Benim düşünceme de mi yapabiliyorsanız siz yapın, tutan yok diyeceksiniz. :)

sonumut23

Çalışkan Üye
Üye
Türkçe Bayramı

bence dilimiz milletimiz adına çok güzel bir hizmet olaya sadece dil öğrenme açısından değil o ülkelerde o çocuklara türklerin yaşantı ve değerlerini kültürünü ve inancımızı yaşayarak sevdiriyoruz aslında bizler geçmişte sömürülen toplumlara sırf insan olduğu için değer verdiğimizi gösteriyoruz aslında bütün dünyaya hem içimiz hem dışımızdakilere örnek olacak mükemmel bir etkinlik yapanlardan emeği geçenlerden destek veren herkesten ALLAH razı olsun diyorum

zeki doğan

Çalışkan Üye
Üye
Web sitesi
sosyalciniz.net
Türkçe Bayramı

>>>YAVUZ<<<' Alıntı:
Hocam siz hem tartışmaya açıyorsunuz hem de olayı kestirip atıyorsunuz. İletişimi baştan koparmışsınız. Tartışmaya açtıysanız böyle bir ibare kullanmamalısınız. Düşüncenizi yazarsınız. Herkes yapılan çalışmayı beğenmek zorunda değildir.

Benim olimpiyatlar hakkında düşüncem; güzel bir çalışma, Türkiye ve Türkçe'mizi tanıtmaya yönelik güzel bir çalışma. Finalde şarkı aralarında birer dakikalık Türkiye'nin cennet yerlerinin tanıtımı yapılabilir. En azından Türkiye'yi ve Türkçe'yi yaşanarak öğretmek için. Eurovizyon gibi de düzenlenebilir. 2012 de birinci olan ülkenin 2013 te tanıtımı yapılabilir. Bunlar benim naçizane düşüncelerim.

Benim düşünceme de mi yapabiliyorsanız siz yapın, tutan yok diyeceksiniz. :)

Yavuz hocam, tabi ki eleştiriye açığım...Ama yapıcı eleştiriye...Güzel ve faydalı olan bir şeyi kim yaparsa yapsın desteklemek ve takdir etmek vicdanın gereğidir...Ama birileri var ki ne yaparsan yap yaranamıyorsun...Yahu hiç mi güzel bir şey yok...E o zaman da, madem beğenmiyorsun, daha iyisini sen yap demek çok doğal...Haksız mıyım...

huseyin08351

Üye
Üye
Türkçe Bayramı

Muhteşem bir etkinlik, herşeye rağmen. düşünsenize 135 ülke 1500 öğrenci. hiçbir şey bilmeseler bile bir 'merhaba' yetmez mi? karalama kampanyası yapanlar o ülkeleri haritada bulmayı deneyin, üşenmezseniz!!!! Bayram, o bayram ola.

alperen54

Üye
Üye
Türkçe Bayramı

Selim Kotil 8 Haziran 2012 Turkish olympics

Yazımın başlığı İngilizce.
Türkçe karşılığı, Türkçe Olimpiyatları.
Neden böyle bir başlık seçtiğimi merak edebilirsiniz.
Ama inanın bu programlara verilecek en güzel isim herhalde İngilizce ad olacaktır.
Neden mi? Gelin başımdan geçenleri dinleyin.
Geçen gün televizyon izliyorum. Birçok kanalda “Türkçe Olimpiyatları” adı altında şarkı programı yapılıyor. Programda söz alan Dışişleri Bakanı Davutoğlu enteresan bir benzetme yaptı.
Bu programları Türk tarihindeki üçüncü büyük hadise olarak adlandırdı.
1. Orta Asya’dan çıkışımız
2. Kurtuluş savaşı.
3. Türkçe olimpiyatları.
Jüri üyeleri de Türk ve Türkçe aşığı isimler…
Kimler yok ki?
Garo Mafyan’dan Mehmet Ali Birand’a kadar herkes orada, kendisini akredite etmekle meşgul.
Açıkçası hayretler içerisinde kaldım. Madem Türkçe üzerinden ülkemizin tanıtımı yapılacak, bütün dünyaya Türkçe yayılacak, kardeş olacaktık. Öyleyse bu programlar neden yurt dışı ülkelerde yapılıp o insanlara Türkçenin propagandası yapılmıyordu?
Türkçenin Türk halkına tanıtılması ile nasıl oluyor da Türk dili dünyaya yayılıyordu bunu bir türlü anlayamadım.
Geçmişte yurt dışından Müslüman oldum diye yabancılar ülkemize gelir, biz Müslümanlara İslam’ı anlatmaya kalkardı. İlk misyonerlik faaliyetleri topraklarımızda böyle başladı.
Şimdi Türkçe öğrendiğini söyleyen ama şarkı okumanın dışında Türkçe ile pek ilgisi olmayan çocuklar biz Türklere Türkçeyi sevdiriyor. Böylece Türk kültürü dünya kültürü oluyordu!
Hemen araştırmacı gazetecilik yönüm devreye girdi. Ne de olsa ben Sayın Birand gibi değildim.
Afrika’dan gelen bir sürü çocuğun varlığı, geçmişte Afrika’da misyonerlik faaliyetlerinin temelinin oraya gönderilen İngilizce öğretmenleriyle yapılmış olması dikkatimi Fethullah Gülen’in Afrika’daki okullarına çevirdi.
Bu okulları kendi resmi internet sitelerinden araştırma kararı aldım.
Acaba Güney Afrika’daki okulların sahibi olan eğitim kurumunun ismi neydi?
Türkçe araştırmam netice vermedi. Çünkü Fethullah Gülen’e ait Güney Afrika’daki okulların sahibi olan şirket Horizan Educational Trust.
Adında İngilizce isimli bir firma.
Peki, bu şirketin sahip olduğu okulların isimleri ne?
Hani olimpiyatlarda Kaşgarlı Mahmut ödülü verildi ya, okulların isimleri Türkçe’dir diye düşünebilirsiniz ama yanılırsınız.
Star College Grils…
Cape Town Star International, v.s
Yani okulların isimleri de İngilizce. Hani ülkemizde Robert Kolej falan gibi..
Neyse bu kadar eksiklik kadı kızında da olur deyip araştırmama devam ettim.
Ne göreyim internet sitesi de İngilizce.
Okuldaki Türkçe hocaların isimlerine bakıp, buradan oralara kadar giden Türkçe aşığı bu gönüllü kardeşlerimizin isimlerini siz değerli okurlarımla paylaşalım dedim.
Ne göreyim okulda Türkçe hocası da yok. Bu kadarı da akıllara ziyan
2 İngilizce, 1 Afrikanca,1 Zuluca, 0 Türkçe hocası…
Peki, bu olimpiyat kahramanı okulların eğitim dili ne?
İngilizce (home language).
Hoppala!
Peki, okuldaki zorunlu dersler ne (compulsory subjects)?
English.
Afrcans.
Life orientation.
Mathematics.
Yani Türkçe zorunlu ders bile değil.
Dam üstünde saksağan vur beline kazmayı.
Haftada 1-2 saat seçmeli ders ile Türkçeyi bütün dünyaya yaydığını söyleyenler eğitim dilini İngilizce yapıp haftada 10 saat İngilizce öğretmekle acaba kime hizmet ediyorlar?
Başta Rusya olmak üzere birçok Türkî cumhuriyette bu okullar kapatılmaya başlandı. Anlaşılan sebebi Türk düşmanlığı değil, İngiliz ve Amerikan karşıtlığı…
Dünyanın diğer yerlerindeki okullarda da durum bundan farklı değil.
Beyler, bayanlar, kafasını kuma sokanlar, cebine konan üç kuruşa şakşakçılık yapanlar duyduk duymadık demeyin!
Adı İngilizce, eğitim dili İngilizce olan, içerisi ABD’li hocalarla dolan okullarda İngilizce öğretilirken, sadece Türkçe şarkı ile Türkçe öğretilmez.
Hele hele Türkçe dersi Amerika’dan gelen hocalarla hiç öğretilmez.
Ama anadili gibi İngilizce ve İngiliz kültürünü hazmeden çocuklarla o ülkelerde ve ülkemizde ABD muhipleri cemiyetleri kurulur.
Bir diğer konu acaba bu okullarda din adına ne öğretiliyor?
Bu çocuklara namaz kılmayı mı yoksa istavroz çıkartmayı mı öğretiyorlar?