Cumhuriyet Ve Demokrasi Arasındaki Farkı Nasıl Açıklanmalı???

orhandemiral

Çalışkan Üye
Üye

Ben de daha önce (geçen yıl)bu köşeye bir yorum yapmıştım.T.C. Demokratik cumhuriyettir.Yani aslında bayrağı olan tüm bağımsız devletler cumhuriyettir ama mesela İran İslam(teokratik)cumhuriyeti'dir.Yine 1923 yılında kurulan devletimiz sadece cumhuriyetti.Ancak demokratik olma konusunda ancak çok partili dönem ve sonrasındaki gelişmeler olması gerekir. Çin,Küba,hatta eski S.S.C.B de (sosyalist cumhuriyetler) vardı.Tek parti tarafından sınırlı seçimlerle yönetilen T.C de demokratik değildi ,1946 seçimlerine kadar.
Yani sözün özü CUMHURİYET=DEMOKRASİ DEĞİLDİR.Cumhur arapça Halk;iyyet de aitlik demektir.Yani halka ait yönetim ,bağımsızlık demektir.Cumhuriyet arapça ;demokrasi Yunanca aynı sözcüktür.Ama uygulanışlarında demokraside olan ilkelerin tümü Cumhuriyetlerde aynı olmamıştır.
Monarşi'lerden sonra,Demokratik uygulamaların ilk ilk şekli CUMHURİYET OLARAK SÖYLENİYORDU.Kimbilir belki demokrasinin daha gelişmişi için de ilerde başka kavramlar da söylenebilir.(çok mu karışık anlattım?! )

akýn55

Üye
Üye
Ben cumhuriyet çaysa demokrasi de ona tat,lezzet veren şekerdir.Gerçi bazı insanlar şekersiz çayı tercih edebilirler ama o da onların zevki artık diyecek sözüm yok

gökmavisi

Yeni Üye
Üye

cumhuriyet bir araç gibi düşünüldüğünde,demokrasi amaç olmalı.çünkü bütün cumhuriyetlerin esas gayesi halk olduğuna göre halka da en geniş hak ve özgürlükler,eşitlik,adalet demokrasinin sağlamak istedikleridir.

zeki doğan

Çalışkan Üye
Üye
Web sitesi
sosyalciniz.net

Ben cumhuriyet ile demokrasi arasındaki farkı 1923 ile 1950 arasındaki farkı göstererek anlatıyorum.1923 sonrasında cumhuriyet vardı yani seçimler yapılıyordu, değişik isimler iktidara geliyor ve mecliste temsil ediliyordu ama demokrasi yoktu.Tek bir parti vardı, tek görüş vardı.Demokrasinin temel ilkeleri olan eşitlik yoktu, özgürlük yoktu, siyasi partiler yani çoğulculuk yoktu, muhalefet yoktu.
Diğer taraftan isimlerinde cumhuriyet ve halk olan birçok ülkede aslında demokrasinin olmadığını örnek vererek açıklıyorum.

• Beğen
Reactions: tll

prejuvan

Üye
Üye

Atatürk'ün tanımıyla ''Cumhuriyet, demokrasinin yaşama geçiş bicimidir.''