Yetiştirme Kurslarının 3 Ders İle Sınırlanılmasına Karşı Kampanya

erkanisanmaz

Site Yöneticisi
Yönetici
Admin
Web sitesi
www.sosyalbilgiler.biz
Millî Eğitim Bakanlığı 23.09.2014 tarihli ve 15923718/20/4145909 sayılı Makam Onayı ile yürürlüğe konulan ve Şubat 2015 tarihli ve 2689 sayılı Tebliğler Dergisinde yayımlanan Millî Eğitim Bakanlığı Örgün ve Yaygın Eğitimi Destekleme ve Yetiştirme Kursları Yönergesinin 1.19. maddesine göre
"Ortaokulların 5, 6 ve 7. sınıflarındaki öğrenciler ile 9,10 ve 11. sınıflarındaki öğrenciler en fazla 3 dersten haftalık toplam 12 saate kadar; 8. sınıftaki öğrenciler ise en fazla 6 dersten 18 saate kadar; ortaöğretim kurumlarının 12. sınıftaki öğrenciler ve mezun durumdaki kursiyerler ise en fazla 6 dersten 24 saate kadar haftalık kurs alabilirler." maddesi yer almaktadır.

8. sınıf kurslarında bir sorun olmazken bir çok yerde üç ders sınırlaması yüzünden 5, 6 ve 7. sınıflarda Sosyal Bilgiler dersinden kurslar açılamamaktadır. Bu konuda yetkili makamlara çeşitli bildirimler yaparak ders sınırlandırılmasının artırılması hakkında bir kamuoyu oluşturmayı hedefliyoruz.

Halil İbrahim Çiçekay öğretmenimizin aşağıdaki örnek dilekçesini http://hbogm.meb.gov.tr/www/iletisim.php adresine göndererek destek olabilirsiniz.

Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü
ANKARA​

Konu: Okullarda destekleme Kurs Yönetmeliği hakkında

Okullarda uygulan destekleme kurs yönetmeliğine göre 5,6 ve 7. haftalık kurs saati on iki (12) ve bir öğrencinin tercih edebileceği ders sayısı üç (3) olarak belirlenmiştir,
Biz özellikle Sosyal Bilgiler Öğretmenleri olarak bu yönetmeliğin uygulanmasında bazı öğrencilerin mağduriyet yaşadığını görüyoruz.
Şöyle ki özellikle okullardaki destekleme kurslarından yararlanmak isteyen ekonomik durumu yetersiz başarılı bursluluk sınavlarına girmek için hazırlanmak isteyen öğrenciler yönetmelik gereği öncelikle Türkçe, Matematik ve Fen Bilgisi derslerini tercih etmek zorunda kalınca Sosyal Bilgiler dersini seçememekle karşı karşıya kalıyorlar, DPYBS da ise Türkçe, Matematik, Fen Bilgileri ve Sosyal Bilgiler alanlarından sorular sorulmaktadır.

Bakanlık yetkililerimizi uygulama alanı olan okullarda karşılaştığımız sorunlardan haberdar etmek ve bu doğrultuda da öğrencilerin mağduriyetlerin giderilebilmesi için 5,6 ve 7 sınıflarda öğrencilerimizin haftalık ders sayısının aynı kalmak şartıyla ders tercihlerini dört ve beşe çıkarılmasını arz ederiz.11.02.2016
İmza
Halil İbrahim ÇİÇEKAY
Adres:
Efeler Ortaokulu
Sosyal Bilgiler Öğretmeni
Efeler/AYDIN

Sosyal bilgiler öğretmenlerimin dikkatine;

NOT: Yukarıdaki dilekçe örneğini aşağıdaki adrese göndererek sorunun çözümüne katkı sağlamanızı beklerim. İlgi ve alakalarınızdan dolayı şimdiden teşekkür ederim. http://hbogm.meb.gov.tr/www/iletisim.php

polat78

Aktif Üye
Üye

İşlem tamam. Çalışma için teşekkürler.

yasin GÖKÇE

Çalışkan Üye
Üye

GÖNDERDİM.ÖĞRETMENİMİE TEŞEKKÜRLER.GERÇEKTEN ÇOK ZORLANIYORDUK...

serdar18

Çalışkan Üye
Üye

İşlem tamam

emre007

Aktif Üye
Üye

bende gönderdim.