Şu iki sorunun cevaplarıyla ilgili düşüncelerinizi alabilir miyim?

iremkaan

Aktif Üye
Üye
peki 6. soru D olabilirmi, sömürgecilik nihayetinde coğrafi keşiflerle başlıyor, yoksa okadar geriye gitmek hatalı mı olur

işsiztarihçi

Üye
Üye
Düşünceden kastınız doğru cevabın neden olduğu ise İlk soru da direkt anlatılan olay Coğrafi Keşifler sonrası Avrupalı devletlerin sömürge elde etmesi ve çok geç varlığını tamamlayan Almanya ve İtalya'nın hem kendi hem de diğer devletlerin sömürgeleri ile mücadele etmesi yani A, B' diyen olmuş nitekim paragrafta Coğrafi keşiflerden bahsedilmiyor yorum yaparken paragrafa bağlı kalmaya çalışmak gerek ikinci soruda da bariz cevap belli bence

HAdiTA

Yeni Üye
Üye
6. sorunun 8. sınıflara sorulduğunu unutuyorsunuz sanırım. 8 sınıfta coğrafi keşifler konu olarak bahsedilmiyor bile ve bu kadar komplike bir şeyi onlara sormaları mümkün değil. 12 sınıf sorusu olsa coğrafi keşifleri düşünebilirsiniz ama bu 8. sınıf sorusu. Bu yüzden coğrafi keşifleri işin içine katmak benim görüşüme göre mümkün değil.

işsiztarihçi

Üye
Üye
6. sorunun 8. sınıflara sorulduğunu unutuyorsunuz sanırım. 8 sınıfta coğrafi keşifler konu olarak bahsedilmiyor bile ve bu kadar komplike bir şeyi onlara sormaları mümkün değil. 12 sınıf sorusu olsa coğrafi keşifleri düşünebilirsiniz ama bu 8. sınıf sorusu. Bu yüzden coğrafi keşifleri işin içine katmak benim görüşüme göre mümkün değil.
Sömürge yarışına sebep olan nedeni söylemek için önce Coğrafi Keşifleri anlatmak gerekiyor ve ayrıca Osmanlı Devleti'nin yıkılış nedenlerinden birinin de Coğrafi Keşifler sonrası İpek ve Baharat yollarının değer kaybetmesinden de bahsetmeden nasıl olacak... LGS 'de genel itibarıyla yorum sorusu çıkacak bu soruyla birçok testte karşılaştım. Açıkçası komplike bir soru fakat çocukların paragrafa hakim olması ve bilgilerini de katması gerek bi soru önemli olan paragraf dışına çıkmamak.