mutlaka okuyunnn

seka1

Yeni Üye
Üye
TARIHE DAMGA VURMUS ÜNLÜLERIN HAZIR CEVAPLARI

Diyojen

Dünya nimetlerine önem vermeden yasayan ve felsefesiyle ünlü filozof Diyojen, bir gün çok dar bir sokakta zenginliğinden başka hiçbir şeyi olmayan kibirli bir adamla karsilasir. Ikisinden biri kenara çekilmedikçe geçmek mümkün degildir. Kibirli zengin, hor gördügü filozofa: “Ben bir serserinin önünden kenara çekilmem.” der. Diyojen, kenara çekilerek gayet sakin su karsiligi verir: “Ben çekilirim!”

Galileo

Galileo'nun kulaklari büyükmüs. Bir gün onu çekemeyenleren biri yanina gelip: “Efendim, kulaklariniz bir insan için biraz büyük degil mi?” demis. Galileo: “Dogru, Benim kulaklarim bir insan için büyük ama seninkiler bir esek için fazla küçük sayılmaz mi?”

Napolyon

Fransa hükumeti ricalinden biri Napolyon'u bir savasta tenkide kalkisip parmagini harita üzerinde gezdirerek: “Önce burasini almaliydiniz, sonra buradan geçerek ötesini zapdetmeliydiniz, gibi fikirler belirtmeye baslayinca Napolyon: “Evet!” demis, “onlar parmakla alinabilseydi dedigin gibi yapardim.”

Yavuz Sultan Selim

Yavuz Sultan Selim, bir çok Osmanli padisahi gibi sefere çikacagi yerleri gizli tutarmis. Bir sefer hazirligi sirasinda vezirlerinden biri israrla seferin yapilacagi ülkeyi sorunca, Yavuz ona:
“Sen sir saklamayi bilir misin?” diye sormus. Vezir: “Evet, hünkarim, bilirim.” dediginde Yavuz da cevabi yapistirmis:
”Ben de bilirim.”

Bir filozof

Bir filozofa sormuslar: “şansa inanir misin?”
Filozof: “Evet, yoksa sevmedigim insanlarin basarilarini neyle açiklardim.”

Baska bir filozof

Meshur bir filozofa: “Servet ayaklarinizin altinda oldugu halde neden bu kadar fakirsiniz?” diye soruldugunda: “Ona ulasmak için egilmek lazim.” demis.

What DedinGülüm

ATIN İYİSİNE DORU,YİĞİDİN İYİSİNE DELİ DERLER
Üye
mutlaka okuyunnn

bunları biliyodum ama napolyonu ilk kez duyuyorum doğrusu