islamiyetin doğuşu ve Hz Muhammat dönemi

Ceylin ilhan

Üye
Üye
~SOSYALBİLGİLER.BİZ ~
İslamiyeti Doğuşu ve Hz. Mammed dönemi:
Hz. Muhammed 571 yılında Mekke'de doğdu .Küçük yaşlarda annesi (ben Ceylinilhan ve şey noktalamaya falan artık hiç dikkat etmiyorum ve bu notları ben çıkardım)amine yi kaybetti ve dogmadan öncede babasını kaybetti ilk olarak dedesi abdülmütalipin yanında bir süre yaşadıktan sonra dedesinin ölümüyle beraber amcası Ebu talibin yanına gitti özellikle gençliğinden itibaren haksızlıklara karşı ve Iron ayrıştırma Lara karşı devamlı olarak Çareler aradı özellikle zulme karşı boyun etmezdi.
HİCRETİN NEDENLERİ VE SONUÇLARI
Hazreti Muhammed'in hicrete göç etmesinin birçok farklı neden ve sonucu bulunmaktadır özellikle Mekkelilerin İslamiyet'e tepkisi ile beraber Müslümanlara baskı yapması nedeniyle hicret gerçekleşmiştir Ayrıca Hazreti Muhammed'in Müslümanlığı başka yerlerde yaymak istemesi sebebiyle hicret yaşanmıştır Böylece Medine'de İslam devleti kuruldu Müslümanlar siyasi bir güç haline gelme şansı yakaladı Medine'de yaşayan Yahudiler ile Müslümanlar arasında savunma Anlaşması gerçekleşmiştir Bunlar yaşandıktan sonra Müslümanlığın yayılması konusunda çok ciddi savaşlar gerçekleşti şimdi bu savaşlara kısaca ve tek tek bir bakalım
BEDİR SAVAŞI(624)
Medine'den göç eden Müslümanların malları Mekke'de kalmıştı o yüzden Mekkeliler Bu malları yağlamak suretiyle Şam'da satmıştır Hz Muhammed Şamdan dönen bir Kervanı keserek bu konuda misilleme yapmıştır daha sonra çıkan Savaşı Müslümanlar kazanmıştır
UHUD SAVAŞI(625)
Mekkeliler Bedir Savaşı'nın intikamını almak için bu savaşı gerçekleştirmiştir Uhud Dağı'nın eteklerinde gerçekleşen bu savaşın herhangi bir kazananı olmamıştır ancak özellikle Hazreti Muhammed tarafından yerleştirilen okçuların yerlerini terk etmesi nedeniyle bu savaş Tarafsız olarak bitmiştir O yüzden savaş esnasında Hz Muhammed'in sözünün dinlenmesinin Önemi ortaya çıkmıştır
HENDEK SAVAŞI(627)
Müslümanların daha fazla büyümesini engellemek amaçlı bu savaş yapılmıştır Yahudiler ile işbirliği yapması ile bu savaş gerçekleşmiştir Savaşı Müslümanlar kazanmıştır ve Mekkeliler ile işbirliği yapan Medine'deki Yahudilerle bölgeden çıkarılmıştır Böylece Müslümanların ne kadar önemli bir güç olduğu bu savaş sonrası anlaşılmıştır bu önemli savaşlar ile beraber Daha sonra birçok farklı savaş ve anlaşmalar gerçekleşmiştir ancak tüm savaşlar e antlaşmalara rağmen Müslümanlığın yayılması engellemiştir özellikle Hz Muhammed sonrası dört halife döneminde de İslamiyet büyümeye devam etti
Hz Ebubekir dönemi 632-634
Hz Ömer dönemi 634-644
Hz Ali dönemi 656-661
Ardından farklı Devletleri İslamiyet'in yayılması ile beraber en sonunda türklerinde Müslüman olmasıyla İslamiyet en güçlü dönemini yaşamıştır.Arkadaşlar not bukadardı ama maalesef noktalamaya falan hiç dikkat etmedim yani yine de faydalı olduğunu düşünüyorum Eğer olduysa da beğenmeyi unutmayın bay bay iyi çalışmalar​