Cumhuriyet Ve Demokrasi Arasındaki Farkı Nasıl Açıklanmalı???

MERDÝNÇ

Yeni Üye
Üye

:)

ozgurkimil01

Üye
Üye
cumhuriyet sadece bir yönetim şeklidir demokrasi ise hayatımızı her alanda şekillendiren bir hayat tarzıdır

öksüz

Üye
Üye

demeokrasi yaşam biçimi cumhuriyet ise şapkası....yani demeokrasi olmadan cumhuriyet olmaz ama cumhuriyet olmadanda demokrasi olur....ayrıca monarşilerle yönetilen Türk devletlerinde kısmen demeokrasiyi görsekte osmanlıda meşrutiyetle demokrasi tırmanışı yapsakta en iyi demeokrasi anlayışını 18 yy da demokrasiyi yansıtan CUMHURİYETLE bulmuşuz işte demokrasinin en iyi çarkı cumhuriyettir diyebiliriz yani bu yönetim rejim adı ile sadece bizi yönetenleri belirleyim bizi yönetenlerden de keyiflerinin yettigince DEMOKRASİ dileniyoruz sayın hocam ...

KENAN58

Aktif Üye
Üye

demokrasi bir yönetim anlayışıdır, cumhuriyet ise onun uygulama şeklidir. cumhuriyet olmadan da demokrasi uygulanabilir, fakat demokrasinin en ideal uygulama biçimi Cumhuriyet dir.
Örnek: çivi - çekiç örneği.
mesela çiviyi duvara değişik yollarla çakabilirsiniz ama en ideali çekiç kullanmaktır :)
diyorum ben !!

hiduf3846

Yeni Üye
Üye
cumhuriyet yönetim şekli, demakrasi ise yaşam biçimidir. siz değerli hocalarım anlatırken örneklendirebilirsiniz.