Çanakkale Zaferi Hazır Program

selinsu

Yeni Üye
Üye
Çanakkale Şehitlerini Anma

anma programı

Ekli dosyalar

• CANAKKALE__THEHYTLERYNY_ANMA_PROGRAMI.doc
    43 KB · Görüntüleme: 628

ozkanderya22

Çalışkan Üye
Üye
Web sitesi
kesansatranc.com
Çanakkale Zaferi Günün Anlam Ve Önemini Belirten Konuşma

İşte 26 Mayının Hikayesi:

Nusret Mayin Gemisi ve Cevat Pasa'nin ruyasi

Itilaf devletlerinin Canakkale ve Istanbul bogazlarini acmak icin teskil ettikleri Ingiliz ve Fransiz filolarindan mutesekkil buyuk armada, 17 Mart aksami Karanlik Umani cevresinde son bir defa daha yaptirdigi mayin taramasi ile emniyet hissi ve ertesi gun kazanmayi dusundukleri zaferin tatli hayalleriyle uykuya dalarlar. Oysa uyumayan birileri vardir. Saat gecenin bir bucugunu gosterdigi zamanda 360 tonluk eski bir tekne olan Nusret Mayin Gemisi butun isiklarini karartmis, agir agir, Rumeli kiyisini cok yakindan takip ederek sessizce Bogaz'dan asagiya dogru inmektedir.

Gemi kumandani Yuzbasi Hakki Bey, aldigi emir geregi cok rizikolu bir ise girismistir. Sisli ve yagmurlu havanin gorus alanini cok azaltmasindan faydalanan Hakki Bey, duman cikarmamasi icin makinelerinin dakika devrini l40'da tutmak sartiyla her 15 saniyede bir mayin olmak uzere poyraz lodos yonunden 26 adet Turk yapimi mayini bu bolgeye dokturur.

BOYLE BIR PLAN NEREDEN CIKMISTIR?

Mustahkem Mevki Komutani Cevat (Cobanli) Pasa bir gece cok enteresan bir ruya gorur. Ruyasinda kulaginda yankilanan ses soyle demektedir: "... Deniz uzerine bak! Denize dogru nazar eden Cevat Pasa dalgalar arasinda ciceklerle bezenmis piril piril "Kef" ve "Vav" harflerini gorur. Heyecanla uyanan Cevat Pasa, ruyaya bir anlam veremez.

O sirada Seddulbahir, Ertugrul, Kumkale, Orhaniye istihkam ve bataryalari dusmanin cok ustun sayida ve taretler icinde korunmus cabuk atesli ve buyuk capli gemilerin acimasiz saldirisi karsisinda coktan susmus, moloz ve toprak yigini haline geldiginden savas disi kalmistir.

Tenger, Soganlidere ve Baykus bataryalarini takviye ettirmek icin teftise cikan Cevat Pasa, Kilitbahir'den istimbota binerken yedi yil once veremden olen kizi Bedile Hanim'i hatirlar. Kabri buyuk veli Ahmed Cahidi Sultan'in turbesinin haziresindedir. Az sonra onun mezari basina geldiginde ruyasindaki sesi burada da duyar; soyle demektedir lahuti ses: "... Cevat, depolardaki 26 mayini denize dose". Cevat Pasa, korku ve saskinlik icinde bocalarken karsisinda yuzune bakilmayacak kadar guzel, nurânî bir siluet belirir. Adam,

Cevat Pasa'nin kolundan tutup sorar:

- Bir derdin mi var?

Cevat Pasa, gordugu ruyayi ve az once duydugu sesi bir solukta anlatir. Nur yuzlu adam (Ahmed Cahidi Sultan) cevap verir:

- Nur, zafer isaretidir. Ebced hesabinda "Kef" harfi 20, "Vav" da 6 rakamini bildirir ve 26 yapar...

Bunlari soyledikten sonra aniden kaybolur. Cevat Pasa, hemen Mayin Grubu Kumandani Nazmi Bey'i cagirip sorar:

- Depolarimizda kac mayinimiz var? Nazmi Bey'in cevabi cok sasirticidir:

- Elimizde bir Turk usta tarafindan yapilan 26 mayin var. Alman teknisyenler bunlari dosememizi istemediler. Su anda Bogaz'daki mayin sayisi 377'dir ve hepsi Alman yapimidir.

NAZMI VE HAKKI BEY'LE BULUSMA

Cevat Pasa, daha sonra Nusret Mayin Gemisi Komutani Yuzbasi Hakki Bey ile Yuzbasi Hafiz Nazmi Bey'i makamina cagirir ve mayinlari nereye dokecekleri konusunda plan yaparlar. Ve plan geregi bu sirli 26 mayin Kumbagi Burnu ile Soganlidere arasina iki sira halinde Bogaz'a paralel olarak tekbir ve dualarla dokulur.

Ertesi gun 18 Mart 1915 sabahi Ingilizlerin en buyuk zirhlilarindan Irresistible ve Ocean zirhlilari, Nusret'in sabaha karsi doktukleri mayinlara carparak herkesin saskin bakislari arasinda Bogaz'in dibini boylarlar.

Kaynak: http://www.frmpaylas.com/canakkale-destany/178708-nusret-mayin-gemisi-ve-cevat-pasanin-ruyasi.html

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
başka bir sitedeki görüşlerden birisi:

Benim ana okulundaki çocuk dün anlatmaya başladı:

-Okulda Çanakkale savaşları CD'si izledik. Bizimkiler kazanınca "yaşasııııın!" *diye bağırdık arkadaşlarımla ne komik değil mi baba? dedi. Gülümsedim.

Sonra da:

-"Komutanın rüyasındaki bastonlu adam "oraya mayın dökün" demeseymiş kazanamıyacakmışız." deyince yüzümün şekli değişti.

-"Yok oğlum olur mu öyle şey" dedim. "Ama öyleymiş, öyleymiş" diye ısrar etti. Hadi buyrun bakalım.

CD'yi öğretmenden aldım, izledim. Beyaz sakallı yaşlı, bastonlu adam Cevat paşa'ya rüyasında mayınları dökmesini istiyor. Cevat Paşa, Liman Paşa'dan önceki Çanakkale Müstahkem Mevkii komutanı. Yani bölgenin en yüksek komutanı. Rivayet şöyle:

Müstahkem Mevki Komutanı Cevat (Çobanlı) Paşa bir gece çok enteresan bir rüya görür. Rüyasında kulağında yankılanan ses şöyle demektedir: “... Deniz üzerine bak! Denize doğru nazar eden Cevat Paşa dalgalar arasında çiçeklerle bezenmiş pırıl pırıl “Kef” ve “Vav” harflerini görür. Heyecanla uyanan Cevat Paşa, rüyaya bir anlam veremez.

O sırada Seddülbahir, Ertuğrul, Kumkale, Orhaniye istihkam ve bataryaları düşmanın çok üstün sayıda ve taretler içinde korunmuş çabuk ateşli ve büyük çaplı gemilerin acımasız saldırısı karşısında çoktan susmuş, moloz ve toprak yığını haline geldiğinden savaş dışı kalmıştır.

Tenger, Soğanlıdere ve Baykuş bataryalarını takviye ettirmek için teftişe çıkan Cevat Paşa, Kilitbahir’den istimbota binerken yedi yıl önce veremden ölen kızı Bedile Hanım’ı hatırlar. Kabri büyük veli Ahmed Cahidi Sultan’ın türbesinin haziresindedir. Az sonra onun mezarı başına geldiğinde rüyasındaki sesi burada da duyar; şöyle demektedir lahuti ses: “... Cevat, depolardaki 26 mayını denize döşe”. Cevat Paşa, korku ve şaşkınlık içinde bocalarken karşısında yüzüne bakılmayacak kadar güzel, nurânî bir siluet belirir. Adam, Cevat Paşa’nın kolundan tutup sorar:

- Bir derdin mi var?

Cevat Paşa, gördüğü rüyayı ve az önce duyduğu sesi bir solukta anlatır. Nur yüzlü adam (Ahmed Cahidi Sultan) cevap verir:

- Nur, zafer işaretidir. Ebced hesabında “Kef” harfi 20, “Vav” da 6 rakamını bildirir ve 26 yapar...

Bunları söyledikten sonra aniden kaybolur. Cevat Paşa, hemen Mayın Grubu Kumandanı Nazmi Bey’i çağırıp sorar:

- Depolarımızda kaç mayınımız var? Nazmi Bey’in cevabı çok şaşırtıcıdır:

- Elimizde bir Türk usta tarafından yapılan 26 mayın var. Alman teknisyenler bunları döşememizi istemediler. Şu anda Boğaz’daki mayın sayısı 377’dir ve hepsi Alman yapımıdır.

Gerçekten böyle bir rüyası var mı Cevat Paşa'nın bunu saatlerce araştırdım google'den. İddiayı dile getiren çok sayıda site var hiç biri de esas kaynağı vermiyor. Cevat Paşa bu rüyayı kime anlatmış veya hangi dergiye-gazteye röportajda belirtmiş yanıtı yok. Bugün kafama taktım saatlerce bu konuyu araştırdım.

Cevat Paşa rüyasını görmese depoda kalan son 26 mayını unutacak mıydı, döktürmeyip turşusunu mu kuracaktı acaba?

İşin bir başka noktası Cevat Paşa'nın mayınları döktürme emri verdiği bile kesin değil. Farklı bir görüş de var Alman yarbay Geehl'in insiyatifi ile olduğu yönünde:

"İşte, Yarbay Geehl de bu Almanlar’dan biri, bir mayın uzmanı... İtilaf donanmasının daima Erenköy açıklarında manevra yaptığını farkediyor ve 8 Mart gecesi Nusret adlı küçük bir mayın gemisiyle bu koyun önüne 20 mayınlık bir hat döşüyor. İngiliz mayın tarama gemileri de 10 gün içinde bu mayınların bazılarını bulup imha ediyorlar, ama yeni bir sıra mayın döküldüğünü anlamıyorlar... " (http://www.gallipolidigger.com/2004....en.diyorum.htm)

Benzer görüşte olan bir başka yazı:

"Uzun süreli bu temizlik çalışmalarının ardından Müttefik donanmasının boğazı geçme girişiminde bulunacağı kesinde. Bunun üzerine Müstahkem Mevkii komutanlığı daha önceden düşündüğü gibi, Alman Yarbay Geehl'in *teklifiyle elde kalan son 26 Mayını Karanlık Liman'a dökme kararı aldı.

Muharebe öncesinde Boğazlar Genel Komutanlığına Alman Amirali Von Usedom’un getirildiği; Korgeneral Merten’in tahkimat ve tabya işleri ile görevlendirildiği; muharebe sırasında bir kısım Alman’ın Çanakkale tabyalarında ve seyyar bataryalarında görev yaptığı; bunlar arasında Erenköy Ağır Topçu Bölge Komutanının Yarbay Werle, Hamidiye Tabyası Komutanının Yarbay Wossidlo olduğu yer almaktadır." (http://berkantayhan.blogcu.com/3679478/)

Kimi arkadaş diyebilir ki "O veya bu karar vermiş ne önemi var sonuçta düşman gemileri batırılmış, istenilen sonuç alınmış". Ancak sadece sonuç değil bu sonuçta kimin ne derece başarısının/payının olduğu da sanırım önemli.

Mareşal Liman Von Sanders "Türkiye'de Beş Yıl" (Five Years in Turkey) adlı kitabında şunları yazmış konuyla ilgili:

"On March 18 the allied fleet made its great attempt to break through. According to Colonel Wehrle’s report sixteen battleships took part; they began at 10.30 a.m. to enter the straits in two echelons, in order to silence the guns of the fortress and the batteries. The artillery battle lasted until 7.00 p.m.In spite of the expenditure of enormous amounts of ammunition the hostile fleet accomplished no great results. The damage to the forts and batteries but little diminished their fighting capacity, though their ammunition supply had been reduced. According to the statements of Colonel Djevad Bei, the commander of the fortress, the losses in men did not reach 200.
The enemy suffered serious and weighty losses. Insofar as could be observed by Colonel Wehrle and his subordinates, the Bouvet, Irresistible and Ocean had been sunk and several other battleships were seriously damaged. Several smaller ships engaged in salvage work, had also been sunk. The fire of Fort Hamidje under Captain Wossidlo was mentioned as particularly effective. It may be assumed that the mine field in Erenkoj (Eren Keui) Bay laid at night by the Turkish mine expert, Lieutenant Colonel Geehl, contributed its share to the result."

Tüm Gelibolu Kara savaşları döneminin başkumandanı Sanders paşaya göre mayınlama kararı Yarbay Geehl'e ait. Cevat paşa'nın adını bile anmamış. Acaba Von Sanders'mi başarıda Almanya'nın payını önemli göstermek için çarpıtma yapıyor bizim bazı yazarlarımız galibiyeti tamamen bize mal etmek için mi çarpıtma yapıyor dersiniz?

kaynak: http://www.turandursun.com/forumlar/showthread.php?t=5440

furkankaya1995

Meşhur Osmanlı Arması
Üye

Hocam bence bu savaş hem din hem de vatan sevgisiyle kazanıldı.Yoksa o kadar güçlü devletlere karşı nasıl yenerdik.Seyit Onbaşı o mermiyi nasıl kaldırdı?Bunların hepsi Allah'ın izniyle oldu,vatan sevgisiyle oldu.Hatta Seyit Onbaşı'ya savaş bittikten sonra o 275kg'lik mermiyi kaldır demişler;kaldıramamış.Ve demişki:"Benim bu mermiyi tekrar kaldırabilmem için o anı bana yaşatmanız gerek demiş."Sonra bu savaş Cuma günleri(Cuma namazı'nda) düşmanın bile geleceği bilinerekten 100 binlerce asker namaz kılmış.

canakkale_namaz.jpg

ozkanderya22

Çalışkan Üye
Üye
Web sitesi
kesansatranc.com

hocam yanlış anlaşılmasın. ben eleştrilerimin çoğunu sonradan yapılan yorumlara yazdım. hocamın yazdığı için ise sadece dini yönü ağırlıklı dedim. kötülemek gibi amacım yoktu. sonradan yapılan yorumlarla ilgili yazılar yazdım. yoksa tabi ki herkesin emeğine saygımız var.

edro

Üye
Üye
Çanakkale Zaferi Fotoğrafları

18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler Günü ile ilgili hazırlanacak duvar gazeteleri veya hazılayacağınız sunularda kullanılabilecek kullanabileceğiz güzel fotoğraları paylaşıyorum...

Ekli dosyalar

• canakkale_zaferi_fotodhraflary.rar
    4 MB · Görüntüleme: 361