Yardım Başka okulda ders saati tamamlama isteğe bağlı mı?

caanaan

Üye
Üye
Merhabalar konu hakkında bilgisi olan veya tecrübesi olan varsa yardımci olursa cok sevinirim.
Okulum köy okulu ders saatim de 11 saat. Geçen sene bana sormadan başka bir okula gorevlendirme yapildi. Müdür benimle ilgisi yok diye yemin etti. Benim okuluma da 3 tane ücretli atandi. 2. Dönem cok zorlandığım için 21 saat dilekçesi verdim. Diger okul iptal edildi ama ucretlilerden dersleri bana verdi bu sefer huzursuzluk oldu. Bu sene bunlari yaşamamak için baştan gorevlendirme istemedigimi soyledim. Gorsel, beden vs girebilirim dedim. Ama yine bilmiyoruz olabilir diyor müdür ve ucretli din ve beden öğretmeni isteyecek. Ikisi de tanıdık malum. Kendisi konuşarak anlaşılamayan ve adaletli olmayan birisi yani yine yasal yollardan çözüm bulmam gerek. Ilgili bir mevzuat var midir? Ek derslere dair yönetmeliği okudum ama alan dışındaki dersler konusu net değil. Yardimci olursaniz sevinirim. Herkese huzurlu bir eğitim ogretim yili dilerim. Bu arada ders programini da nen yapacağım bos gün olmayacak dedi 21 saat bile olsa dedi. Buna hakkı var mi. Biz köy okuluyuz gelme gitme problemli yani her saat araba yok o yuzden tüm gün okulda kalmak zorunda kaliyoruz bu da ayri dert. Tesekkur ederim.

zencefil

Aktif Üye
Üye
Sayın hocam bir çok kez görevlendirme ve norm fazlası olmuş biri olarak bu konuda yapacağınız pek birşey olmadığını söyleyebilirim.
Maaş karşılığı ders saatinizi bulunduğunuz okulda tamamlayamıyorsanız görevlendirme çıkabilir.
Buna çok güçlü nedenler (sağlık gibi) olmadığı sürece itiraz edemezsiniz.

Fakat müdürünüz size seçmeli ders verip görevlendirmeden kurtarabilir.
Ders programı içinse yine yapacağınız bir şey yok. Boş gün diye bir hak da yok zaten.
Ama gördüğüm kadarıyla siz de son yıllarda sıkça görülen liyakatsiz müdür sendromu yaşıyorsunuz.
Bu tip insanlarla çalışmak zordur. Bunlar koltuk sevdalısıdırlar. Onun için herşeyi yaparlar.
Bir selamla gelir başka birinin daha kuvvetli selamıyla giderler.
O yüzden şimdilik sabırla verilen görevi yapın ama size yaptırılan her işin de bir kopyasını alın ya da bir tutanak tutun.
Siz de onun açığını arayın. Kolay lokma olmadığınızı gösterin. Tabi bunun için de mevzuatı iyi bilmeniz gerekir.

caanaan

Üye
Üye
Sayın hocam bir çok kez görevlendirme ve norm fazlası olmuş biri olarak bu konuda yapacağınız pek birşey olmadığını söyleyebilirim.
Maaş karşılığı ders saatinizi bulunduğunuz okulda tamamlayamıyorsanız görevlendirme çıkabilir.
Buna çok güçlü nedenler (sağlık gibi) olmadığı sürece itiraz edemezsiniz.

Fakat müdürünüz size seçmeli ders verip görevlendirmeden kurtarabilir.
Ders programı içinse yine yapacağınız bir şey yok. Boş gün diye bir hak da yok zaten.
Ama gördüğüm kadarıyla siz de son yıllarda sıkça görülen liyakatsiz müdür sendromu yaşıyorsunuz.
Bu tip insanlarla çalışmak zordur. Bunlar koltuk sevdalısıdırlar. Onun için herşeyi yaparlar.
Bir selamla gelir başka birinin daha kuvvetli selamıyla giderler.
O yüzden şimdilik sabırla verilen görevi yapın ama size yaptırılan her işin de bir kopyasını alın ya da bir tutanak tutun.
Siz de onun açığını arayın. Kolay lokma olmadığınızı gösterin. Tabi bunun için de mevzuatı iyi bilmeniz gerekir.
Çok teşekkür ederim hocam. Öyle görünüyor maalesef. Okul değiştirmek tek çözüm sanirim. Iyi çalışmalar dilerim.

polat78

Aktif Üye
Üye
Bu tamamen yönetici ile ilgili bir durum. Sosyal Bilgiler dersinin toplam saati zaten belli. Seçmeli dersler seçilirken size uygun dersler seçilerek bu mağduriyet ortadan kaldırılabilir. Ayrıca köy okulunda olduğunuzu belirtmişsiniz muhtemelen Resim, Müzik, Bilişim Teknolojileri ve Yazılım derslerinin branş öğretmenleri de muhtemelen yoktur. Dolayısıyla ihtiyaç öncelikle kurum içinden giderilmeye çalışılır ve direkt ücretli öğretmen talebinde bulunulmaz. Velhasıl tüm bu bahsettiklerim okul yöneticinizin halledebileceği işler ama maalesef bizim ülkemizde liyakata göre değil de adamına göre kadro verildiği için basiretsiz ve koltuğunu düşünen bu tür yetersiz kişilerce birçok okulda mağduriyetler yaşanmaktadır. Ne diyeyim işiniz zor Allah kolaylık versin, işini hakkıyla yapan,adaleti gözeten okul yöneticileri ile karşılaştırsın.

dvrzener

Üye
Üye
Çalıştığınız okul dışında başka mecralarda kurumlarda çalışıp extra maaş alabilirsiniz. Öğretmenlik ufku ve önü açık bir meslek. Çeşitli iş fikirleri bulunuyor. Dershane öğretmenliği , özel okullarda öğrenci koçları vs. Bu konularda çeşitli fikirler veren https://parasalcozumler.com/ gibi siteler de mevcut bakabilirsiniz isterseniz.

Son düzenleme: