Test 7. Sınıf MESLEK SEÇİMİ TESTİ

Çelikkayadilara

Üye
Üye
1-)Meslek, bir kişinin hayatını kazanmak için yaptığı, kuralları belirlenmiş, belli bir eğitimle kazanılan, bilgi ve becerilere dayanan faaliyetlerdir.
Aşağıdakilerden hangisi meslek seçiminde dikkat etmemiz gereken etkenlerden birisi değildir?

A) Mutlu olunabilecek mesleğin seçilmesi
B) Mesleğin getirdiği eğitimin iyi bilinmesi
C) En çok tercih edilen mesleğin seçilmesi
D) İlgi ve yeteneklerin gözardı edilmemesi

2
İyi bir meslek seçiminde, aşağıdaki sorulardan hangisini kendimize sormamıza çok gerek yoktur?

A) Ne istiyorum?
B) Neler yapabilirim?
C) Nasıl bir karaktere sahibim?
D) Ailem ve yakın çevrem benden ne olmamı bekliyor
3-). Ülkelerin ekonomik, sosyal ve kültürel gelişimlerinde rol oynayan en önemli faktörlerden birisi de mesleki eğitimdir. Bireylerin eğitim seviyeleri yükseldikçe aşağıdakilerden hangisinde değişme olmaz?
A) Ekonominin nitelikli iş gücü ihtiyacı karşılanır.
B) Ekonomide iş gücü verimliliği artar.
C) Bilimsel ve teknolojik yenilikler hız kazanır.
D) Ekonomik faaliyetlerin çeşidi azalır.

4-). Toplumun çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla ortaya çıkan, insanın yaşamını sürdürebilmek için yaptığı ve genellikle yoğun bir eğitim, çalışmayı gerektiren sürecin sonucu ortaya çıkan faaliyete ne ad verilir?
A) Meslek
B) İş
C) Üretim
D) Eğitim

5-). Mesleki eğitimin amaçları ile ilgili aşağıda verilenlerden hangisi yanlıştır?
A) İyi Vatandaş Yetiştirmek
B) Nitelikli İnsan Gücü Yetiştirmek
C) Yükseköğretime Gerek Bırakmamak
D) İşe ve Hayata Hazırlamak

6. Geleceğin meslekleri ile ilgili aşağıdakilerden hangisi yanlıştır?
A) Gelişen teknoloji ve değişen ihtiyaçlarımızı karşılayacak yeni meslekler ortaya çıkacaktır.
B) insanların daha sağlıklı bir yaşam sürebilmesini sağlayacak beslenme
şekilleri konusunda çalışma yapan gıda mühendisliği, diyetisyenlik, beslenme uzmanlığı gibi mesleklerin de gelecekte var olmaya devam edeceği beklenmektedir.
C) Teknolojik gelişmeler ve dijitalleşmedeki değişim seçeceğimiz meslekleri de etkiliyor.
D) Doktorluk, hemşirelik, öğretmenlik, çiftçilik gibi mesleklere gelecekte de ihtiyaç olmayacaktır.

7. Bu mesleği seçenlerin yaratıcı, özgün, meraklı kişilik özelliklerinin yanında iletişimi çok iyi bilen, sosyal ağları etkin kullanabilen bir kişi olması
gerekiyor. İşletme, pazarlama, iletişim, halkla ilişkiler ve reklamcılık bölümlerinden mezun olanlar bu mesleği yapabilirler. Yukarıda anlatılan meslek aşağıdakilerden hangisi olabilir?
A) Beslenme Uzmanı
B) Yazılım Mühendisi
C) Sosyal Medya Uzmanı
D) Yapay Zekâ Uzmanı

8. Gelecekte daha da artacağı düşünülen obezite ve beslenmeye bağlı hastalıkların çözümü için aşağıdaki mesleklerden hangisinin önem kazanacağı düşünülebilir?
A) Yapay Zekâ Uzmanı
B) Beslenme Uzmanı
C) Sosyal Medya Uzmanı
D) Obezite Uzmanı

9. İnsanlarla kolay iletişim kurabilen, dikkatli, kimya ve biyolojiye ilgisi olan, sorumluluk sahibi kişilerin seçmesi gerek meslek hangisidir?
A) Yapay Zekâ Uzmanlığı
B) Sosyal Medya Uzmanlığı
C) Beslenme Uzmanlığı
D) Yazılım Uzmanlığı

10. Aşağıdakilerden hangisi Bankacılık, otomotiv, telekomünikasyon gibi sektörlerde kullanılan bilgisayar sistemlerinin yazılım kodlarını hazırlayan ve bu sistemlerin uygulamasını yapan kişidir?
A) Yazılım Uzmanı
B) Ekonomi Uzmanı
C) Ticaret Uzmanı
D) İletişim Uzmanı

11. Matematiksel, yaratıcı ve analitik düşünme, sorunlara farklı çözümler bulabilme yeteneğine sahip kişiler aşağıdaki mesleklerin hangisinde daha başarılı olabilirler?
A) Diyetisyenlik
B) Yazılım Mühendisliği
C) İletişim Mühendisliği
D) Sosyal Medya Uzmanlığı

12. Aşağıdaki mesleklerden hangisi Sağlık alanında karşılaşılan sorunların çözümü ve gereksinimlerinin karşılanması için gerekli tanı, tedavi ve araştırma amacıyla kullanılan aygıt ve biyomalzemelerin geliştirilmesi ve verimli kullanılmasını hedefleyen bir mühendislik dalıdır?
A) Tıp Mühendisliği
B)Yazılım Mühendisliği
C) İletişim Mühendisliği
D) İnşaat Mühendisliği

13. Yapay zekâ uzmanının otomobil, uzay bilimleri, elektronik, savunma, sağlık gibi çok geniş bir çalışma alanı vardır. Aşağıdakilerden hangisi yapay zeka uzmanı olmak için gerekli şartlardan birisi değildir?
A) Herhangi bir canlı organizmadan faydalanılmaksızın, tamamen yapay araçlar ile oluşturulan, insan gibi hareketler yapabilen makinelerin geliştirilme teknolojisi alanında çalışırlar.
B) Yeni teknolojilere ilgi duyan, karmaşık problemlerle uğraşmaktan zevk alan, sıkı çalışma temposuna ayak uydurabilen kişilere uygun bir meslektir.
C) Yapay zekâ uzmanlığını seçen kişilerin tıp alanında başarılı olması gerekir.
D) Yapay zekâ uzmanlığı için bilgisayar mühendisliği bölümünden mezun olmak gerekir.

dvrzener

Üye
Üye
Emeğinize sağlık . Ben de küçükken sürekli müteahhit olmak isterdim siteler kurmak şantiyelerde iş yapmak vs. Fakat hiç nasip olmadı. Şuan onlarca inşaat mühendisi boşta bazen iyi ki de o hayalimin peşinden gitmedim diyorum. Çünkü inşaat sektöründe her malzeme çok pahalı olmuş durumda bims briket fiyatları boyalar işçilik pimapen ve onlarca şey. Her sektörde durum bu olmuş durumda. İnsanlar iş yapmadan maneviyattan önce maddiyat arar duruma gelmiş.