4.SINIF SOSYAL BİLGİLER DERSİ 2. DÖNEM 3. SINAV SORULARI

furkankaya1995

Meşhur Osmanlı Arması
Üye
Adı ve Soyadı: _________________________________ Aldığı Puan: __________

SOSYAL BİLGİLER DERSİ 2. DÖNEM 3. SINAV SORULARI

A. Aşağıdaki bilgilerden doğru olanların önüne “D”, yanlış olanların önüne “Y” harfi yazınız (16 puan).
___ Ülkemizde yönetim birimleri iller, ilçeler, beldeler, köyler ve mahalleler biçiminde ayrılmıştır.
___ Kaymakamlar seçimle göreve gelir.
___ Belediye başkanları devlet tarafından atanır.
___ Seçme yaşı on sekizdir.
___ TBMM’de beş yüz elli tane milletvekili bulunmaktadır.
___ Yerel seçimler dört yılda bir yapılır.
___ Kamuoyu, yerel yönetimleri yapacakları işler, üretecekleri hizmetler konusunda yönlendirebilir.
___ Muhtar vergi toplama işiyle de uğraşırlar.

B. Aşağıdaki cümleleri verilen sözcüklerle uygun biçimde tamamlayınız (16 puan).
yerel yönetim hakkı belediyeler köy
muhtarlar kamuoyu Cumhuriyet hak

A. Toplumu ilgilendiren bir konuda toplumda oluşan ortak düşünceye __________________ denir.
B. TBMM’nin açılmasıyla daha önce padişahta olan ________________________ halka geçmiş oldu.
C. _______________________ halkın kendi kendini yönetmesidir.
Ç. Bir kimseye yasalarla ve yönetmeliklerle verilen yetki, özgürlük ve olanaklara ___________ denir.
D. Belediye başkanları ve ___________________ yerel seçimlerle göreve gelirler.
E. Yönetim bakımından en küçük birim _____________________ dür.
F. İl Genel Meclisleri ____________________ yönetim birimleridir.
G. Yerleşim yerlerinin elektrik, su, doğal gaz ihtiyaçlarını _____________________ karşılar.
C. Muhtarın görevleri nelerdir? Maddeler halinde yazınız. (12 puan)
________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Ç. Vatandaşlık görevleri nelerdir? (10 puan)

________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
D. Aşağıdaki kavramlarla onları tanımlayan açıklamaları eşleştiriniz. (14 puan).
___ 1. Yönetim A. Bir ulus ya da uluslar topluluğunun kültürel birlik ve beraberliğe dayalı, belli sınırlar içindeki yönetimsel örgüt.
___ 2. Seçim B. Bir ülkenin, kurumun ya da kuruluşun varlığını ve etkinliğini sürdürmesi için yasalara, kurallara göre idare edilmesi.
___ 3. Devlet C. Yurttaşların yasalar ve yönetmelikler uyarınca, kamu işlerinin yürütülmesi için aday olanlardan birini veya birkaçını seçmesi.
___ 4. Demokrasi Ç. Bir devletin ulusal sınırları içinde iç ve dış ilişkilerinde herhangi bir kısıtlamaya ya da denetime bağlı olmama durumu.
___ 5. Egemenlik D. Toplumsal düzeni sağlamak amacıyla ortaya konulan ve herkesin uyması gereken kurallardan her biri.
___ 6. Toplum E. Halkın kendi kendini yönetmesi ya da yönetim düzeninde halk iradesinin ağır basması veya yönetimin halk tarafından denetlenmesi.
___ 7. Yasa F. Ortak yasalara uyarak bir arada yaşayan insanlar topluluğu.

E. Belediyelerin hizmet alanları nelerdir? Maddeler halinde yazınız. (17 puan)
________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

F. Aşağıdaki test sorularını cevaplayınız. (15 puan)
1) TBMM’nin hazırladığı ilk anayasa hangi tarihte kabul edilmiştir?
a. 23 Nisan 1920 b. 19 Mayıs 1919 c. 29 Ekim 1923 d. 20 Ocak 1921

2) Merkezi yönetim birimleri hangi kentimizdedir?
a. Adana b. Ankara c. İzmir d. İstanbul

3) a. Merkezi yönetim tarafından atanır.
b. İllerin en büyük yönetim görevlisidir.
c. İl Genel Meclisine başkanlık eder.
Yukarıda özellikleri verilen kişi kimdir?
a. Vali b. Kaymakam c. Belediye Başkanı d. Muhtar

4) Köy işlerinin yardımlaşma ve dayanışma içinde köylüler tarafından yapılmasına ne denir?
a. sorumluluk b. komşuluk c. imece d. kural

5) Aşağıdaki kamu hizmetlerinden hangisi belediyeler tarafından yerine getirilmemektedir?
a. Ulaşım b. Temizlik c. Güvenlik d. Sağlık

BAŞARILAR

CEVAP ANAHTARI
SOSYAL BİLGİLER DERSİ 2. DÖNEM 3. SINAV SORULARI

A. Aşağıdaki bilgilerden doğru olanların önüne “D”, yanlış olanların önüne “Y” harfi yazınız (16 puan).
_D_ Ülkemizde yönetim birimleri iller, ilçeler, beldeler, köyler ve mahalleler biçiminde ayrılmıştır.
_Y_ Kaymakamlar seçimle göreve gelir.
_Y_ Belediye başkanları devlet tarafından atanır.
_D_ Seçme yaşı on sekizdir.
_D_ TBMM’de beş yüz elli tane milletvekili bulunmaktadır.
_Y_ Yerel seçimler dört yılda bir yapılır.
_D_ Kamuoyu, yerel yönetimleri yapacakları işler, üretecekleri hizmetler konusunda yönlendirebilir.
_Y_ Muhtar vergi toplama işiyle de uğraşırlar.

B. Aşağıdaki cümleleri verilen sözcüklerle uygun biçimde tamamlayınız (16 puan).
yerel yönetim hakkı belediyeler köy
muhtarlar kamuoyu Cumhuriyet hak

A. Toplumu ilgilendiren bir konuda toplumda oluşan ortak düşünceye __KAMUOYU__ denir.
B. TBMM’nin açılmasıyla daha önce padişahta olan __YÖNETİM HAKKI__ halka geçmiş oldu.
C. __CUMHURİYET__ halkın kendi kendini yönetmesidir.
Ç. Bir kimseye yasalarla ve yönetmeliklerle verilen yetki, özgürlük ve olanaklara __HAK__ denir.
D. Belediye başkanları ve __MUHTARLAR__ yerel seçimlerle göreve gelirler.
E. Yönetim bakımından en küçük birim __KÖY__ dür.
F. İl Genel Meclisleri __YEREL__ yönetim birimleridir.
G. Yerleşim yerlerinin elektrik, su, doğal gaz ihtiyaçlarını __BELEDİYELER__ karşılar.
C. Muhtarın görevleri nelerdir? Maddeler halinde yazınız. (12 puan)
1. İkametgâh belgesi düzenler.
2. Nüfus cüzdanı örneğini onaylar.
3. Doğum belgesini onaylar.
4. Doğan, ölen, evlenen ve boşananları nüfus müdürlüğüne bildirir.
5. Askerlik çağına gelenleri, askerlik şubesine bildirir.
6. Okul çağına gelen çocukları okul müdürleriyle birlikte tespit eder.
7. Sivil savunma hizmetlerini takip eder.
8. Hükümetin ve devlet kuruluşlarının emirlerini ve kanunları köylüye duyurur.
9. Köyde görülen salgın hastalık, sel, yangın, deprem gibi olayları ilgililere duyurur, gerekli önlemleri alır.
10. Birlikte yapılacak işleri belirler, köylüyü birlikte iş yapmaya (imeceye) çağırır.

Ç. Vatandaşlık görevleri nelerdir? (10 puan)
1. Seçimlere katılmak,
2. Vergi vermek,
3. Askerlik yapmak,
4. Kanunlara uymak vatandaşlık görevlerimizdir.

D. Aşağıdaki kavramlarla onları tanımlayan açıklamaları eşleştiriniz. (14 puan).
_B_ 1. Yönetim A. Bir ulus ya da uluslar topluluğunun kültürel birlik ve beraberliğe dayalı, belli sınırlar içindeki yönetimsel örgüt.
_C_ 2. Seçim B. Bir ülkenin, kurumun ya da kuruluşun varlığını ve etkinliğini sürdürmesi için yasalara, kurallara göre idare edilmesi.
_A_ 3. Devlet C. Yurttaşların yasalar ve yönetmelikler uyarınca, kamu işlerinin yürütülmesi için aday olanlardan birini veya birkaçını seçmesi.
_E_ 4. Demokrasi Ç. Bir devletin ulusal sınırları içinde iç ve dış ilişkilerinde herhangi bir kısıtlamaya ya da denetime bağlı olmama durumu.
_Ç_ 5. Egemenlik D. Toplumsal düzeni sağlamak amacıyla ortaya konulan ve herkesin uyması gereken kurallardan her biri.
_F_ 6. Toplum E. Halkın kendi kendini yönetmesi ya da yönetim düzeninde halk iradesinin ağır basması veya yönetimin halk tarafından denetlenmesi.
_D_ 7. Yasa F. Ortak yasalara uyarak bir arada yaşayan insanlar topluluğu.

E. Belediyelerin hizmet alanları nelerdir? Maddeler halinde yazınız. (17 puan)
1. Temizlik, 2. Sağlık,
3. Ulaşım, 4. Yol yapımı ve bakımı,
5. İçme suyu, 6. Kullanma suyu ve kanalizasyon,
7. Zabıta, 8. İtfaiye,
9. Park ve bahçeler, 10. İmar,
11. Fen, 12. Çevre koruma,
13. İdari işler, 14. Eğitim ve kültür,
15. Evlendirme, 16. Bilgi işlem gibi alanlarda hizmet verir.

F. Aşağıdaki test sorularını cevaplayınız. (15 puan)
1) TBMM’nin hazırladığı ilk anayasa hangi tarihte kabul edilmiştir?
a) 23 Nisan 1920 b. 19 Mayıs 1919 c. 29 Ekim 1923 d. 20 Ocak 1921

2) Merkezi yönetim birimleri hangi kentimizdedir?
a) Adana b) Ankara c. İzmir d. İstanbul

3) a. Merkezi yönetim tarafından atanır.
b. İllerin en büyük yönetim görevlisidir.
c. İl Genel Meclisine başkanlık eder.
Yukarıda özellikleri verilen kişi kimdir?
a.) Vali b. Kaymakam c. Belediye Başkanı d. Muhtar

4. Köy işlerinin yardımlaşma ve dayanışma içinde köylüler tarafından yapılmasına ne denir?
a) sorumluluk b. komşuluk c. imece d. kural

5) Aşağıdaki kamu hizmetlerinden hangisi belediyeler tarafından yerine getirilmemektedir?
a. Ulaşım b. Temizlik c. Güvenlik d. Sağlık

CEVAPLAR: 1) D 2) B 3) A 4) C 5) C
BAŞARILAR

www.sorubak.com