ortak sınav yapmak mecburi midir?

ilhan79

Üye
Üye

>>>YAVUZ<<<' Alıntı:
Okulda birden fazla aynı branşı okutan öğretmen varsa İlköğretim Kurumları Yönetmeliği'nin Sınavlar başlığı altında 36.maddesinin 6. fıkrasında her dönemde en az 1 kez ortak sınav yapılacağı net olarak yazıyor. Siz isterseniz bütün sınavları zümre öğretmenler kurulu toplantı tutanağında belirtmek şartıyla ortak sınav olarak yapabilirsiniz. Ancak tek branş öğretmeni iseni ortak sınav yapmanıza gerek yoktur.

Saygılarımla...
Arkadaşıma katılmıyorum..tek öğretmen iseniz ortak sınav yapmanıza gerek yoktur diyor..yanıltıcı olmayalım lütfen..yönetmelik çok açık ..ortak sınav yapmak zorunludur..üstelik her dönem için en az bir tane sınav orta sınav olmalıdır..açın ilköğretim kurumları yönetmeliğini okuyun lütfen..

ases02

Üye
Üye

evet ilhan79 a katılıyorum.. ortak sınav öğretmenler için değil öğrenciler içindir. şimdi iki zümre olsa biri 6. sınıfları diğeri 7 ve 8. sınıfları okutuyorsa nasıl bir ortak sınav yapacaklar.. dolayısıyla ortak sınav aynı sınıfta olan faklı şübelerde okuyan öğrenciler içindir.. bir tanede olsa on tanede olsa öğretmen, ortak sınav yapmak zorunludur. müfettişlerde hep soruyor.. ortak sınav yapıyor musun diye... neyse çok ukala oldum.. kalın sağlıcakla..

orhandemiral

Çalışkan Üye
Üye

ortak sınav bir ders için mi yoksa sbs ayarı 5 temel ders için mi yapılır,ben okulumda tek öğretmenim.zaten aynı sorulardan sınav yapıyorum.zümre de her şey de benim,yani nasıl olmalı ki.Biz "Kelebek modeli "sınav haftası tüm sınıfları karıştırarak yaptık,eğer buysa.karışıklık oluyor tabii.Ama galiba kastedilen bu değil bence.yok aslında MEB de bilmiyor,Zaten bu yıl Vatandaşlık dersini de arap saçı yaptı ne kitap var ne birşey,Hani bir söz var"TÜRK'ÜN KERVANI YOLDA DÜZÜLÜR / TAMAMLANIR." o hesap,Biri 35.madde diyor biri ben okudum yok 36 diyor,yani ne

ilhan79

Üye
Üye

orhandemiral' Alıntı:
ortak sınav bir ders için mi yoksa sbs ayarı 5 temel ders için mi yapılır,ben okulumda tek öğretmenim.zaten aynı sorulardan sınav yapıyorum.zümre de her şey de benim,yani nasıl olmalı ki.Biz "Kelebek modeli "sınav haftası tüm sınıfları karıştırarak yaptık,eğer buysa.karışıklık oluyor tabii.Ama galiba kastedilen bu değil bence.yok aslında MEB de bilmiyor,Zaten bu yıl Vatandaşlık dersini de arap saçı yaptı ne kitap var ne birşey,Hani bir söz var"TÜRK'ÜN KERVANI YOLDA DÜZÜLÜR / TAMAMLANIR." o hesap,Biri 35.madde diyor biri ben okudum yok 36 diyor,yani ne
Sen de haklısın kafan karışmış..evet önceki yönetmelikte madde35 daha sonraki düzenlemelerle 36.madde oldu...o maddenin tamamını aşağıya kopyalıyorum..herşey net ve açık yeter ki doğru okuyalım..

Sınavlar (15)

Madde 36 — (Değişik:20.8.2007/26619 RG) Sınavların zamanı, en az bir hafta önceden öğrencilere duyurulur. Bir sınıfta/şubede bir günde yapılacak sınav sayısı ikiyi geçemez. Sınavların süresi bir ders saatini aşamaz.

Derslerin özelliğine göre;

a) Klasik (Essay) sınav türünde soru sayısının üçten az olmaması,

b) Çoktan seçmeli, eşleştirmeli, kısa cevaplı, açık uçlu, doğru/yanlış, tamamlamalı ve benzeri sınav türlerinde soru sayısının çok ve soruların kısa cevaplı olması,

c) Soruların konulara göre dağılımı yapılırken ağırlık bir önceki sınavdan sonra işlenen konulardan olmak kaydıyla geriye doğru azalan bir oranda ve dönem başından beri işlenen konulardan seçilmesi

esastır.

Sınavlardan önce sorularla birlikte cevap anahtarı da hazırlanır ve sınav kağıtları ile birlikte saklanır. Cevap anahtarında her soruya verilecek puanla, ayrıntılı olarak belirtilir. Sınav soruları, imkânlar ölçüsünde çoğaltılarak öğrencilere dağıtılır.

Görsel sanatlar, müzik, beden eğitimi, teknoloji ve tasarım dersleri dışındaki derslerden, öğretmenlerin iş birliği ve ortak değerlendirme yapabilmelerine imkân vermek üzere her dönemde en az bir sınav birlikte düzenlenir. Bu ortak sınavların sorularıyla birlikte cevap anahtarları da okul zümre öğretmenlerince hazırlanır ve cevap anahtarlarında her soru için verilecek puan belirtilir.

Görsel sanatlar, müzik, beden eğitimi, teknoloji ve tasarım derslerinde öğrencilerin başarıları, öğretim programında yer alan ölçme ve değerlendirme etkinlikleri esas alınarak belirlenir. (Değişik ikinci cümle: 24.12.2008/27090 RG) Seçmeli dersler ile rehberlik/sosyal etkinlikler puanla(33) değerlendirilmez. Ancak, öğrencilerin hangi seçmeli dersi aldıkları karne ve diğer kayıtlarda belirtilir.

Kopya çeken öğrencinin sınavı geçersiz sayılır ve puanla(33) değerlendirilmez. Ancak, dönem puanının(34) hesaplanmasında aritmetik ortalama alınırken sınav sayısına dâhil edilir. Ayrıca bu durum, ders öğretmenince okul yönetimine bildirilir.

(Değişik 7 nci fıkra : 10.7.2010/27637 RG) Ortaöğretim kurumlarına öğrenci yerleştirmede değerlendirilmek üzere ilköğretim kurumlarının 8 inci sınıfında Görsel Sanatlar, Teknoloji ve Tasarım, Müzik ve Beden Eğitimi dersleri dışındaki zorunlu derslerin öğretim programlarından Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğünce haziran ayında Seviye Belirleme Sınavı yapılır(41).

(Değişik 8 inci fıkra : 10.7.2010/27637 RG) Seviye belirleme sınavı ile ilgili usul ve esaslar Yönerge ile belirlenir(41).

Sözlü Notu Verilmesi

orhandemiral

Çalışkan Üye
Üye

36. maddeden ne anladık?Aynı gün 2 den fazla sınav yok aynı hafta içinde tüm dersler yapılırsa zaten ortak sınav değil mi ?Gerçekten anlaşılır değil.SBS tipinde bir kitapçık gibi 5 dersten mi yapmak yoksa zaten yapılagelen mi nasıl yorumlamalı..Ben şubelerimde tek öğretmen olarak aynı sorularla zaten ortak yapıyorum aynı anda.