ortak sınav yapmak mecburi midir?

sosyal-bilgiler

Üye
Üye
merhaba arkadaşlar. ben 4 şubeli bir okulda görev yapmaktayım. iki zümreyiz ve ben bu okulda çalışmaya başlayılıdan beri her dönem sonu yapılan sınavları ortak yapıyoruz. bu mecburi midir? yönetmelikte de bulamadım. ilgili yönetmeliği bilen bulan arkadas varsa burada yayınlarsa çok sevinirim şimdiden teşekkürler. iyi çalışmalar

Şeyhmus Yüce

Site Yöneticisi
Yönetici
Admin
Web sitesi
www.sosyalbilgiler.biz
Benim bildiğim İlköğretim Kurumları Yönetmeliğine göre en fazla bir tane ortak sınav yapılır. Ama ilgili yönetmeliğe baktığımızda net birşey ben de göremedim.

zeki doğan

Çalışkan Üye
Üye
Web sitesi
sosyalciniz.net

Bildiğim kadarı ile ortak sınav yapma zorunluluğu var.Bir kaç yıldır okul idaresi bizi bu konuda uyarıyor.Hatta bununla ilgili tutanak ile bilgi istiyor.Ama ortak sınavın mutlaka son sınav olması gibi bir durum sözkonusu değil.Zümreler kendi aralarında karar verip istedikleri herhangi bir sınavı ortak yapabilirler..

ilhan79

Üye
Üye

Ortak sınav yapmak zorunludur arkadaşlar..her dönem en az bir tane sınav ortak yapılmalıdır..ilköğretim yönetmeliği 35.madde de bu durum çok açıkça belirtilmiştir..işte
madde 35:Görsel sanatlar, müzik, beden eğitimi, teknoloji ve tasarım dersleri dışındaki derslerden, öğretmenlerin iş birliği ve ortak değerlendirme yapabilmelerine imkân vermek üzere her dönemde en az bir sınav birlikte düzenlenir. Bu ortak sınavların sorularıyla birlikte cevap anahtarları da okul zümre öğretmenlerince hazırlanır ve cevap anahtarlarında her soru için verilecek puan belirtilir.

Yavuz_YILDIZ

Site Yöneticisi
Yönetici
Admin
Okulda birden fazla aynı branşı okutan öğretmen varsa İlköğretim Kurumları Yönetmeliği'nin Sınavlar başlığı altında 36.maddesinin 6. fıkrasında her dönemde en az 1 kez ortak sınav yapılacağı net olarak yazıyor. Siz isterseniz bütün sınavları zümre öğretmenler kurulu toplantı tutanağında belirtmek şartıyla ortak sınav olarak yapabilirsiniz. Ancak tek branş öğretmeni iseni ortak sınav yapmanıza gerek yoktur.

Saygılarımla...