Nasıl Ders İşliyorsunuz?

Cumali Güler

zalatar
Moderatör
Nasıl Ders İşliyorsunuz?

offwhite' Alıntı:
isanmaz hocamın slaytlarına lafım yok,anlamadığım bu yöntemle nasıl öğrencinin aktif olduğudur.Öğrenciyi tembelliğe itiyor diye bazı Avrupa birğiği ülkelerinde akıllı tahta ve projeksiyon yöntemi önerilmemektedir.Kanımcada ana unsur olarak değil pekiştirici seviyede kullanılmasıdır.
bense 3 saatlik sosyal bilgiler dersinin iki saatinde grup çalışması diğer bir saatinde ise mezkur yöntemlerle dersi işlemeye çalışıyorum.Önemli noktalar varsa not tutturuyorum..mesleğe yeni başlayan arkadaşlara tavsiyem not tutturmadan vazgeçmemeleridir.

hocam siz slaytları tam izlmiyorsunuz galiba her slyatta öğrenciye klavuz kitap kazanıma göre sorular soruluyor içerikte var incelerseniz görürsünüz. not tutma meselesine gelince seviye gerçekten düşükse gerek diye düşünüyorum seviye orta ve üstü ise ver ders notunu evde çalışır gelir derste rahat işlersiniz etkinlik test çözmeye zaman kalır . konu sonunda etkinlik ve test çözülmez ise verimli olmadığına inanıyorum çünkü bir çok öğrenci eve gidince konuyu tekrarlamayacak ama test çözer bir kaç tane de eve ödev erirseniz bu şekilde tekarar ediyor. ben öğrencilerime soru çözerken etkinlik yaparken takıldıkları noktada kitaplarını açıp bakmalarını öneriyorum öğrenciliğimden biliyorum ki merak edilip bakılan konu unutulmaz. bazen soru getiriyorlar kitabın hangi konusnda cevabı olduğunu söylüyorum gidip buluyor ve doğru cevabı bana söyluyor.

balkes10

Üye
Üye
Nasıl Ders İşliyorsunuz?

Öğrenci Merkezli Eğitim Diyolar ya Müfettişler!Merkeze koyacak öğrenci bulsak yapacağızda........

offwhite

Üye
Üye
Nasıl Ders İşliyorsunuz?

mrage' Alıntı:
hocam o hocamız teknolojiyi kullanıyor sen kullanmıyorsun ne farkınız var.
ayrıca not tutturmak bence ezberciliği tetikler bence konu etkinlik çözerek daha iyi kavranıyor. hem aktivite hem tam öğrenme. yaparak ve yaşayarak...
hocam;mesele fark meslesi değil..
mezkur,zikredilen demektir.cevabımı iyi okursan mezkur yöntemleri de kullanıyorum diyorum(akıllı tahta ve projeksiyon).teknolojiyi kullanmadığımı nereden anladın açıkçası merak ettim.. ayrıca dersin tamamında not tutturmaktan da bahsetmedim..önemli noktalar varsa dedim..bi zahmet onuda yapsınlar bırak.Kalem oynatmadan sınıf geçen öğrenci var.kalemlerini birbirlerine not yazma aracı olarak kullananır hale geldiler..Antep atasözü olacak "ver yiyem ört yatam bekle canım çıkmasın"Böyle öğrencilik olmaz..

offwhite

Üye
Üye
Nasıl Ders İşliyorsunuz?

zalatar' Alıntı:
hocam siz slaytları tam izlmiyorsunuz galiba her slyatta öğrenciye klavuz kitap kazanıma göre sorular soruluyor içerikte var incelerseniz görürsünüz. not tutma meselesine gelince seviye gerçekten düşükse gerek diye düşünüyorum seviye orta ve üstü ise ver ders notunu evde çalışır gelir derste rahat işlersiniz etkinlik test çözmeye zaman kalır . konu sonunda etkinlik ve test çözülmez ise verimli olmadığına inanıyorum çünkü bir çok öğrenci eve gidince konuyu tekrarlamayacak ama test çözer bir kaç tane de eve ödev erirseniz bu şekilde tekarar ediyor. ben öğrencilerime soru çözerken etkinlik yaparken takıldıkları noktada kitaplarını açıp bakmalarını öneriyorum öğrenciliğimden biliyorum ki merak edilip bakılan konu unutulmaz. bazen soru getiriyorlar kitabın hangi konusnda cevabı olduğunu söylüyorum gidip buluyor ve doğru cevabı bana söyluyor.
Hocam:
slaytları nasıl tam izlemediğim ön kabulüne ve yargısına varabilirsiniz?slaytları en az sizin kadar tahlil edebildiğimi sanıyorum,ve içeriğinden de haberdarım.slaytın sonunda öğrenciye kazanım numarasına göre soru sormak öğrenciyi aktif hale getirmez,yada dersi öğrenci merkezli işlenir hale getirmez.Altını çizerek söylüyorum isanmaz hocamın slaytlarına sözüm yok,süperler,bende kullanıyorum..öğrencinin kendi hazırladığı slaytı sınıfta kullanırsanız,yada kendisi arkadaşlarına sunarsa,anlatırsa,açıklarsa asıl o zaman öğrenci merkezli eğitim yapmış olursunuz.Kaldıki slaytlarıda sınıfta siz sunmuyor musunuz?BTS sınıflarında ders işliyorsanız öğrenci merkezli yada aktif öğrenci modelinin ne olduğunu biliyor olmalısınız...Etkinlik ve test çözme konusundaki görüşlerinize tamamen katılıyorum..

Cumali Güler

zalatar
Moderatör
Nasıl Ders İşliyorsunuz?

soru sorulmuyor dediğiniz için öyle bir yargıya vardım sanırım yanılmışım kusura bakmayın kırmak istemem sizi. demek istediğinizi son mesajınızda anladım sanırım ama dediğiniz gibi eğitim Türkiye de gerçekten zor hele bir de bizim gibi köyde çalışıyorsanız işiniz daha zor öğrenci slayt hazırlayıp sunmasından vazgeçtim kitabı okuyup gelse mecburen devreye giriyoruz keşke her şey dediğiniz gibi olsa