İMYAY yayınları Sosyal Bilgiler 6 ders kitabını nasıl buluyorsunuz?

erkanisanmaz

Site Yöneticisi
Yönetici
Admin
Web sitesi
www.sosyalbilgiler.biz

Yarın Talim Terbiyenin Kitap İnceleme Komisyonu için seminerim var. Ders kitaplarında iletmek istediğiniz sıkıntıları belirtirseniz bende ileteceğim.

ilhami KÜTÜK

Üye
Üye

Bence bu kitap Altın yayınlarından çok daha iyi.koyunun olmadığı yerde keçinin abdurahman çelebi olurmuş misali yani...ama arkadaşların da dediği gibi gereksiz ayrıntı oldukça fazla...

bzgin

Aktif Üye
Üye

HOCAM AŞAĞIDA KİTAPTAN BİR ALINTI VAR; iki cümlede Selçuk bey devletin temelini atmış tuğrul ve çağrı beyler devleti kurmuştur yazmak varken bence aşırı ayrıntı var örneğin,tabi bu bnm görüşüm kitapla ilgili genel görüş nedir bilmiyorum..

Selçuk Bey’in oğlu olan ve yabgu unvanını tafşıyan Arslan, babas›n›n ölümü üzerine başla geçti.
Arslan Yabgu, Maveraünnehir'i ele geçiren Karahanl›larla mücadele etti. Karahanl›lara karfl› isyan
eden Karahanl› Prensi Ali Tegin ile ittifak kurdu. Buhara'y› ele geçirdiler. Bu güç birliğine karfşı
Gazneli Sultan Mahmut ve Karahanl› Yusuf Kad›r Han da anlaşmaya vardılar. Gazneli Mahmut,
gücünden çekindidi, etkisiz kılmak istediği Arslan Yabgu’yu görüflme isteği ile yan›na çağırdı. Tutuklatıp Hindistan'›n kuzeyindeki Kalincar Kalesi'ne hapsetti (1025). Tu¤rul ve Ça¤r› beyler, amcalar›
Arslan Yabgu'nun tutuklanmas› üzerine fiilen Selçuklular›n liderleri durumuna geldiler.
Arslan Yabgu'nun ölümünden sonra Selçuklularda k›sa süren bir da¤›n›kl›k yafland›. Karahanl›
lar›n egemenli¤ine karfşı ç›kan Tuğrul ve Çağr› Beyler Harezm bölgesine çekilmek zorunda kald›
(1030). Daha sonra artan Gazneli tehlikesine karfl› Ali Tegin ve Harezm valisi Harun ile ittifak kurdular.
Ancak müttefikleri Harezm valisi Harun ve Ali Tegin'in ölümleri (1035) üzerine, Selçuklular
Horasan'a çekildiler.
Horasan’da Gazneli egemenli¤ine son veren Tu¤rul Bey, Niflabur’u kendine merkez yapt›.

lati

Üye
Üye

Ben de ilk defa bu sene kullandım. Geçen seneki Altın yayınlarıydı. İMYAY bence çok daha karışık. Çocukların seviyesine uygun değil. Ben de SBS defter kitabı kullanıyorum. Çocuklarda onu tercih ediyor.