Atatürk ilkelerinin ipucu kelimeleri ve yapılan inkılaplarla olan ilişkisi

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

erkanisanmaz

Site Yöneticisi
Yönetici
Admin
Web sitesi
www.sosyalbilgiler.biz

Ben de derslerde anlatırken Alfabe değişikliğinin milliyetçilik ile ilgisi olmadığını söylüyorum
"Latin alfabesi yerine Göktürk veya Uygur Alfabesi alınsaydı o zaman kendi öz kültürümüze ait bir yenilik olacaktı ve milliyetçilik olurdu. Sorularda yanıltmak için yeni Türk Alfabesinin kullanılması şeklinde gelir dikkatli olun" diye de uyarıyorum.

Cumali Güler

zalatar
Moderatör

dil Milli Kültürün temel taşıdır.Yeni Türk Harflerinin kabulu Milliyetçilikle ilglidir.
bildiğiniz gibi Atatürk İlkelreri birbirini tammamlayan bir bütündür.birçok yenilikte olduğu gibi bu yenlikte sadece bir ilkenin kapsamına girmez.Ama Milliyetçiliği de kapsar diye süşünüyorum

erkanisanmaz

Site Yöneticisi
Yönetici
Admin
Web sitesi
www.sosyalbilgiler.biz

Ben aynı düşünmüyorum. Zorlamalarla bütün inkılapları halkçılığa da milliyetçiliğe de sokabiliriz.
İsviçreden alınan Medeni Kanun, toplumda eşitliği ve dolayısı ile birlikteliği sağlamıştır. Birlik olmak milliyetçiliktir. İsviçre Medeni kanunu da milliyetçiliğe girer diyebilirmiyiz.
Hz İsa'nın doğumu ile başlayan miladi takvimin kabulü ile toplumda hicri takvim, rumi takvim ayrılığı gitmiş birliktelik sağlanmıştır Birlik beraberliğin sağlandığına göre miladi takvimde mi milliyetçilik olacaktır.
Üniversite reformunun yapılması ile ülke bilimsel alanda gelişme sağlamıştır. Ülkenin geliştirilmesi milliyetçilikle alakalıdır. Üniversite reformundaki yabancı profesörlerin gelmesi de o zaman milliyetçilik olacaktır.
Ders kitabındaki örneğe de katılmıyorum. Harf inkılabı yapılmasaydı Türk Tarih Kurumu ve Türk Dil Kurumu kurulamazdı gibi bir yargıya varbilir miyiz. Ortak bir konuşma dili oluşturulmasını sağlamıştır gibi bir ibare var. Bizim dilimiz değişmedikli dilimiz yine Türkçe sadece simgeler değişti. Simgenin değişmesi dili değiştirmez. Ortak derken Avrupa ile ortak bir alfabe oldu Bu da milliyetçilik olmaması gerekir.

Tek tereddütüm Arapçaya göre latin alfabesinin Türkçe'ye daha uygun olması Ancak bu alfabe de Türkçeyi tam karşılamıyor. Bu da tam bir milliyetçilik olarak algılanabilir mi bilemiyorum
Göktürk ve Uygur Alfabesi olsa öztürkçe olacak ve tam karşılayacaktı diye düşünüyorum.

erkanisanmaz

Site Yöneticisi
Yönetici
Admin
Web sitesi
www.sosyalbilgiler.biz

Demek istediğimde benim buydu hocam. Bütün inkılapları bu şekilde zorlamalarla milliyetçiliğe bağlarsınız. Aynı şekilde inkılaplar çağdaşlaşma için yapıldıysa çağdaşlaşmada halkın yararına ise bütün inkılaplar halkçılığa giriyor. Bir ayrımın olması gerek. Yabancı bir alfabeyi aldığımıza göre milliyetçilik olmaz diye düşünüyorum.

hasan.yuce

izmirli hasan
Moderatör
Üye
harf inkilabı her ne kadar latin harfleri dolayısıyla milliyetçilğe ters gibi görünsede o zaman için öztürkçe çalışmaları sovyet rusyasında latin harfleriyle yapılmış ve bizde ordan örnek alıp harfleri latin alfabesiyle yazdık...ve şuda bir gerçek türkler zaman içinde tek bir alfabe kullanmamışlar o yüzden latin harflerişyle öz türkçe yazdığımız için milliyetçliğin baba devrimkerinden biridir bu iş

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...