Yazılı 7. Sınıf 2. Dönem 2. Yazılıya Hazırlık Soru ve Cevapları

erkanisanmaz

Site Yöneticisi
Yönetici
Admin
Web sitesi
www.sosyalbilgiler.biz
752 Üretim teknolojisi

Sanayi İnkılabının sosyal alandaki sonuçlarını yazınız.

Cevap: Sanayi İnkılabı birçok insanın hayat şartlarını iyileştirirken birtakım sorunların da temelini oluşturdu. Avrupa’da yaşayan insanlar, köylerden fabrikaların kurulduğu şehirlere hızla göç etmeye başladı. Zamanla şehirlerin nüfusunda artışlar yaşandı. Konut ihtiyacı ve sağlık sorunları ortaya çıktı. Şehirlerdeki salgın hastalıklar binlerce insanın hayatını kaybetmesine sebep oldu.

Sanayi İnkılabının ekonomik alandaki sonuçlarını yazınız.

Cevap:
Küçük atölyeler kapanmış, bunların yerlerine ucuz ve kaliteli mallar üreten fabrikalar kurulmuştur. Fabrikalarda seri üretim başlamıştır. Seri üretim ile birlikte hammadde ve pazara ihtiyaç artmıştır. Bu durum Avrupa devletleri arasında sömürgecilik yarışını hızlandırmış ve I. Dünya Savaşı’na neden olmuştur.

1834 yılında Amerikalı bir mühendis biçerdöveri icat etmiştir. 1904 yılında ise Amerikalı Henry Ford ilk traktörü yapmayı başarmıştır.
Henry Ford bu icadı ile hangi ekonomik faaliyetin gelişmesine katkı sağlamıştır?

Cevap Tarım

753 Vakıflar

Sivil toplum kuruluşu ne demektir? Yazınız.

Cevap: Gönüllülük esasına dayalı çalışmalar yürüten kuruluşlardır. Faaliyet gösterdikleri alan ile ilgili kamuoyu oluşturmak ve toplumsal duyarlılığı sağlamak için çalışırlar. Üyeleri gönüllü insanlardan oluşur ve bu kuruluşlar kâr amacı gütmezler. Eğitim, sağlık, bilim, çevre, yardımlaşma, sanat, spor, kültür ve daha birçok alanda çalışma yürütürler.

11 Haziran 1868 tarihinde ‘‘Osmanlı Yaralı ve Hasta Askerlere Yardım Cemiyeti’’ adıyla kurulmuştur. Toplumsal dayanışmayı sağlamak, sosyal refahın gelişmesine katkıda bulunmak, yoksul ve muhtaç insanlara barınma, beslenme ve sağlık yardımı ulaştırmak amacıyla kurulmuştur. Kan, afet, uluslararası yardım, göç ve mülteci hizmetleri, sosyal hizmetler, sağlık, ilk yardım, eğitim, gençlik ve mineralli su işletmeleri alanlarında faaliyet gösterir. Ulusal afet yönetimi ve uluslararası yardımlar konusunda öncü kuruluştur.
Hakkında bilgi verilen sivil toplum kuruluşunun adını yazınız.

Cevap: Türk Kızılay

Toplumun ve gençliğin beden ve ruh sağlığını tahrip eden tütün, alkol ve madde gibi bağımlılıklar ile gençlere ve topluma zarar veren kumar, internet ve teknoloji bağımlılığı gibi alışkanlıklarla mücadele etmek amacıyla kurulan sivil toplum kuruluşunun adını yazınız.

Cevap: Yeşilay

Günümüzde vakıflar hangi kuruma bağlı faaliyet göstermektedir? Yazınız.

Cevap: Vakıflar Genel Müdürlüğü

Toprak erozyonu, çölleşme, doğal varlıkların korunması ve iklim değişikliği konularında yeni araştırmalar, uygulamalar ve faaliyetler yürüten sivil toplum kuruluşunun adını yazınız.

Cevap: TEMA

Vakıfların sosyal ve ekonomik hayata katkıları nelerdir? Yazınız.

Cevap: İnsanlar arasında ayrım yapmadan ihtiyaç sahiplerine yardım etmişlerdir. Toplumsal birlik ve beraberliğe katkı sağlamışlardır. Şehirleşmeyi hızlandırmışlardır.

Lösemili ve kan hastası çocukların sağlık ve eğitim başta olmak üzere her türlü ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla faaliyet yürüten sivil toplum kuruluşunun adını yazınız.

Cevap: LÖSEV

Bir hizmetin gelecekte de yapılması, sürüp gitmesi için, belirli koşullarla ve resmi bir işlemle bırakılan gelir, para ya da mülke ne denir?

Cevap: Vakıf

Tarih boyunca Türklerin çeşitli vakıflar kurmasının amaçları nelerdir? Yazınız.

Cevap: Eğitime katkı sağlama, yoksulları koruma, sosyal yardımlaşma, dayanışma, birlik ve beraberlik

Bildiğiniz sivil toplum kuruluşlarından birinin adını ve bu sivil toplum kuruluşunun görevini kısaca yazınız.
Cevap: Yeşilay
Tütün, alkol ve madde gibi bağımlılıklar ile kumar, genel ağ ve teknoloji bağımlılığı gibi alışkanlıklarla mücadele etmek
amacıyla kurulmuştur.

754 Meslek Edindirme Kurumları

Dinî ilimlerin yanında edebiyat, hukuk, tıp, matematik, felsefe, mantık, coğrafya, astronomi, mimari gibi derslerin okutulduğu toplumun ihtiyacı olan hukukçu, müftü, müderris, doktor, mühendis, matematikçi yetiştiren kurumların adı nedir?

Cevap: Medrese

Fatih Sultan Mehmet Dönemi’nde kurulan ve devşirme sistemi ile sadrazam, kaptan-ı deryâ, sancak beyliği gibi üst düzey devlet adamı yetiştiren saray içindeki okula ne denir?

Cevap: Enderun Mektebi

Esnafın ve tüketicinin hakkını koruyan bir esnaf örgütlenmesi olan ve Çırak kalfa usta ilişkisi içerisinde meslek edindiren kurumun adını yazınız.

Cevap: Ahi teşkilatı

Fatih Sultan Mehmet Dönemi’nde,
a) İhtiyaç duyulan devlet adamı ve asker kadrosunun büyük kısmı hangi mektepten sağlanmıştır?

Cevap: Enderun Mektebi
b) Bu mektep hangi sarayın içinde yer almıştır?
Cevap: Topkapı Sarayı

Lonca teşkilatının Ahilikten farkı nedir? Yazınız.

Cevap: Ahi teşkilatına sadece Müslüman olanlar katılabilirken Lonca teşkilatına Müslüman olmayanlarda katılabilmekteydi.

Osmanlı Devleti’nde zeki ve yetenekli çocuklar, Enderun adı verilen okulda iyi bir eğitim gördükten sonra devletin önemli hizmetlerine atanırlardı.
Bu uygulama, Osmanlıların neye önem verdiğini gösterir?

Cevap: Yönetici kadroların eğitilmesine

Ahmet Osmanlı Devleti döneminde kunduracılık yapan bir esnaftır.
Buna göre Ahmet Osmanlı Devleti Dönemindeki meslek edindirme kurumlarından hangisinden mezun olarak bu mesleğe başlamıştır? Yazınız.

Cevap: Ahi teşkilatı

Ahilik teşkilatı bulunduğu yerde mesleki eğitim vermek, pazarları kontrol etmek, mal ve ürünlerin kalitesini ve fiyatlarını belirlemek, savaş sırasında orduya yardım etmek gibi görevler üstlenmiştir.
Buna göre Ahi teşkilatı hangi alanda faaliyet göstermektedir?

Cevap: Ekonomik- Ticari

755 Geleceğin Senin Ellerinde

Meslek nedir? Tanımını yazınız.

Cevap: Meslek, insanların bilgi ve yetenekleri doğrultusunda belirli bir eğitim sonucu edindikleri özelliklerin bütünüdür.

Meslek seçiminde kişiler hangi özelliklerine dikkat etmelidir?

Cevap: İlgi, yetenek ve isteklerine dikkat etmelidir.

İnsanların sorunlarını dinlemekten hoşlanan bir kişinin psikolog ya da sosyal hizmet uzmanı olması hangi özelliğini dikkate aldığı söylenebilir?

Cevap: İlgileri

Güzel resimler yapabilen bir kişinin ressam olması hangi özelliğini dikkate aldığını gösterir? Yazınız.

Cevap: Yeteneklerini

Motif çizme ve tasarım yapma yeteneği olan kişilerin seçebileceği bir meslektir. Dikkatli, sabırlı ve tarihî eserlere ilgili olmak, mesleğin gerektirdiği diğer özelliklerdir. Toprağın pişirilmeden önce şekil verilip kap kacak, tabak, vazo, sürahi gibi eşyalar üretilmesine dayalı geleneksel bir el sanatıdır.
Hakkında bilgi verilen mesleğin adını yazınız.

Cevap: Çinicilik

İnsanlarla iletişim kurmaktan hoşlanan, sosyal bilimlere ilgili, ikna ve konuşma yeteneğine sahip kişilerin seçebileceği bir meslektir. Bu meslekte sorunlar karşısında çözüm önerileri geliştirebilmeyi gerektirir. Üniversitelerin iletişim fakültelerinde bölümü bulunmaktadır.

Cevap: Halkla ilişkiler uzmanlığı

Üst düzeyde genel yeteneğe özellikle sözel düşünme ve neden-sonuç ilişkisini ortaya çıkarabilme gücüne sahip, tarih ve kültür konularına meraklı ve bu alanlarda başarılı, iyi bir gözlemci ve araştırıcı, açık havada çalışma yapmaktan hoşlanan kişiler hangi mesleği seçmelidir?

Cevap: Arkeolog

Gelecekte teknolojinin gelişimine bağlı olarak birçok yeni meslek ortaya çıkacak.

Bu mesleklere iki tane örnek yazınız.

Cevap:
Sosyal Medya Uzmanlığı
Yapay Zekâ Uzmanı

Herhangi bir canlı organizmadan faydalanılmaksızın, tamamen yapay araçlar ile oluşturulan, insan gibi hareketler yapabilen makinelerin geliştirilme teknolojisi alanında çalışırlar. Yeni teknolojilere ilgi duyan, karmaşık problemlerle uğraşmaktan zevk alan, sıkı çalışma temposuna ayak uydurabilen kişilere uygun bir meslektir. Bu meslek için bilgisayar mühendisliği bölümünden mezun olmak gerekir.

Cevap: Yapay Zeka uzmanlığı

Obezite her geçen gün artmakta ve beraberinde beslenmeye bağlı rahatsızlıkları ortaya çıkarmaktadır.
Bu nedenle gelecekte daha bu rahatsızlıkları önlemek için çok hangi mesleğe ihtiyaç artacaktır? Yazınız.

Cevap: Diyetisyenlik, Beslenme Uzmanlığı

756 Digital Teknoloji

E-ticaret günlük hayatımıza ne gibi kolaylıklar sağlamaktadır? Açıklayınız.

Cevap: E-ticaret ile alışveriş hızlanmıştır. Almak istediğimiz ürüne ait fiyat karşılaştırmasını anında birçok yerden yapabilmekteyiz. Ayrıca kullanıcı yorumları ile ürüne ait iyi ya da kötü yanlarını öğrenebilmekte ve buna bağlı alışverişimizi yapmaktayız.

Ürünlerin e-ticaret üzerinden tanıtımı ve pazarlanmasının sağladığı kolaylıklar nelerdir?

Cevap: e-ticaret üzerinden ürünlerin tanıtımını ve pazarlamasını daha ekonomik bir şekilde yapabilmekteyiz. Ayrıca anında birçok kullanıcıya ürün tanıtımı yapabilmekteyiz.

Genel ağ üzerinden yapılan alışverişe “e-ticaret” denir. E-ticaretin avantajları olduğu gibi dikkat edilmediğinde dezavantajları da vardır.
Genel ağdan yapılan alışverişin zararları neler olabilir? Yazınız.

Cevap: Satın alınan ürüne tüketiciler anında ulaşamamaktadır. Gösterilen ürün ile gönderilen ürünün aynı olmayabilir. Kıyafetler deneme imkânı olmadan alınmaktadır.

Kendinizi İlk Çağ’da, Anadolu’da yaşayan bir zeytinyağı tüccarı olarak hayal ediniz. Çiftçiden satın aldığınız yağı başka
devletlerde yaşayan insanlara satmak için izleyeceğiniz yolu düşününüz.
Kendinizi günümüzde bir zeytinyağı fabrikasının yöneticisi olarak hayal ediniz.
Ürününüzü satmak için izleyeceğiniz yöntemi dijital teknolojilerin üretim, dağıtım ve tüketim ağında meydana getirdiği değişimleri göz önüne alarak açıklayınız.
İlk Çağ'da ürünü satabilmek için haftalar ya da aylar süren yolculuklar yapmak gerekirdi. Ancak günümüzde ürünler
e-ticaret aracılığıyla pazarlanabiliyor.

761 Demokrasinin Serüveni

Demokrasi nedir?

Cevap: Demokrasi, halkın egemenliğine dayanan bir yönetim şeklidir.

Demokrasinin ilk örnekleri nerede ortaya çıkmıştır?

Cevap: Eski Yunan Şehir devletlerinden olan Atina’da ortaya çıkmıştır

Eski Yunan Medeniyetinde Atina’da yurttaş hem halk meclisinde toplanır, ülke yönetimi ile ilgili kararlara ortak olur hem de kamu görevlerine seçilirdi. Atina’da oturanlar; yurttaş, yabancı ve köle diye üç sınıfa ayrılırdı, sadece yurttaş sınıfı erkeklerinin halk meclisine katılma hakkı bulunmaktaydı.
Eski Yunan Medeniyetindeki bu demokrasi uygulamasında günümüz demokrasi anlayışına uymayan kısmını yazınız.

Cevap: Yurttaşları sınıflara ayrılması ve sadece erkeklerin meclise katılabilmeleri demokrasiye uygun değildir.

Vatandaşlar yöneticilerin belirlenmesi amacıyla yapılan seçimlerde oy vererek seçme hakkını kullanırlar. Seçimlerde aday olarak seçilme hakkını kullanırlar. Bunun yanında yöneticilerin kararlarında etkili olmak ve topluma fayda sağlamak amacıyla dernek ve vakıflar gibi sivil toplum kuruluşları kurarlar. Bu sayede ülke yönetiminde aktif olarak rol alırlar.
Bu durum demokrasinin hangi ilkesi ile ilgilidir?

Cevap: Katılım

Demokratik devletlerde aynı fikirlere sahip olan insanlar bir araya gelerek siyasi partiler kurarlar. Birden çok siyasi parti sayesinde farklı siyasi düşünceler kendilerini ifade etme imkanı bulabilir. Farklı seçenekler içerisinde istediği siyasi partiye oy veren insanlar çoğulcu bir demokrasi ortamını yaşatırlar.
Bu durum demokrasinin hangi ilkesi ile ilgilidir?

Cevap: Çoğulculuk

Demokratik devletlerde oy verme işlemi gizli yapılırken oyların sayılma işleminin açık yapılmasının sebebini yazınız?

Cevap: Gizli oy kullanılması seçmen iradesinin baskı altında olmaması içindir. Oyların açık bir şekilde sayılması da şeffaf bir sayım olması ve halkın düşüncesinin gerçekten sandığa yansıması içindir.

Sultan II. Mahmud “Ben tebaamdan Müslümanları camide, Hristiyanları kilisede, Musevileri havrada görmek isterim.” demiştir.
Sultan II. Mahmud’un bu sözü demokrasinin hangi temel ilkesi ile ilgilidir?

Cevap Özgürlük

1215 yılında İngiltere’de ilk defa kralın yetkilerinin sınırlandırıldığı belgenin adı nedir? Yazınız.

Cevap: Magna Carta

Eski Türk devletlerinde siyasi, askerî ve ekonomik kararların alındığı meclise verilen isim nedir?

Cevap: Kurultay

Osmanlı Devleti’nde halk ilk defa hangi olay ile yönetime katılmaya başlamıştır?

Cevap: 1876 yılında I. Meşrutiyetin İlan edilmesi ile ilk defa yönetime katılmıştır.

Demokrasi yönetimlerinde bireyler herhangi bir kısıtlamaya veya zorlamaya bağlı olmaksızın düşüncelerini açıklayabilirler ve istedikleri davranışları sergileyebilirler.
Bu durum demokrasinin hangi ilkesi ile ilişkilidir?

Cevap: Özgürlük

Herkes ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasal ve başka görüş, ulusal ve sosyal köken, mülkiyet ve herhangi bir ayrım gözetilmeksizin, bu bildirgeyle ilan edilen bütün haklardan ve bütün özgürlüklerden yararlanabilir.
İnsan Hakları Evrensel Beyannamesinin bu maddesi demokrasinin hangi ilkesi ile ilgilidir?

Cevap: Eşitlik

Osmanlı Devleti'nde 1876 yılında Türk milletinin ilk anayasası yürürlüğe girmiştir. Böylece Türk tarihinde ilk defa anayasal bir
yönetime geçilmiştir.
a) Bu anayasanın adı nedir?
Cevap: Kanun-ı Esasî
b) Osmanlı Devleti hangi yönetim biçimine geçiş yapmıştır?
Cevap: Meşrutiyet

762 Atatürk ve Demokrasi

Mustafa kemal Atatürk’ün demokrasi için yaptığı yeniliklerden üç tanesini yazınız.

Cevap:
TBMM’nin açılması
Cumhuriyet’in ilanı
Halifeliğin kaldırılması

Mustafa Kemal Atatürk’ün demokrasiye verdiği önem ile ilgili bir sözünü yazınız.

Cevap: Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir.

Atatürk’ün kadınlara seçme seçilme hakkını vermesi demokrasinin hangi ilkeleriyle ilişkilendirilebilir? Yazınız.

Cevap: Eşitlik, katılım, milli egemenlik ilkeleri ile ilişkilidir.

Atatürk neden çok partili hayata geçmek istemektedir?

Cevap: Birden çok siyasi partinin olması halkın seçme hakkını gerçek manada kullanabilmesini sağlayacağı ve hükûmetin denetlenebilmesi açısından daha demokratik bir ortam oluşturacağı için geçmek istemektedir.

Bu partinin kurulmasını bizzat Atatürk, Fethi Okyar’a teklif etmiştir. Fethi Okyar, partiyi kurarak çalışmalara başlamıştır. Hızla büyüyen partiye inkılaplara karşı olanlar girince Fethi Okyar partiyi feshetmiştir. Böylece çok partili yaşama geçişin ikinci denemesi de başarısızlıkla sonuçlanmıştır.
Hakkında bilgi verilen siyasi partinin adını yazınız.

Cevap: Serbest Cumhuriyet Fırkası

23 Nisan 1920'de Büyük Millet Meclisi çalışmalarına başlamıştır. Lozan Antlaşması'ndan önce meclis, 1 Kasım 1922'de saltanatı
kaldırmıştır.
Bu olaylar, hangi kavram ile ilgilidir?
Millî egemenlik kavramı ile ilgilidir.

763 Devletin Nitelikleri

Ülkemizde devleti yönetme gücünün millete aittir. Halk kendini yönetecekleri; genel, eşit ve serbest oy prensibine göre yapılan seçimler yoluyla belirler. Herkes eşit haklara sahiptir ve insanlar haklarını özgürce kullanırlar.
Bu durum ülkemizin hangi devlet anlayışı ile ilgilidir? Yazınız.

Cevap: Demokratik devlet

Ülkemizde din ve devlet işleri birbirinden ayrıdır. Devletimiz toplumdaki tüm dinlere eşit mesafede durarak bütün inançların özgürce yaşanması için gerekli tedbirleri almaktadır. Yasalar, dinî kurallara değil çağdaş hukuk kurallarına dayandırılmaktadır.

Cevap: Laik devlet

Devletimiz; ihtiyacı olan ve çalışamayacak durumdaki vatandaşların ihtiyaçlarını karşılar, çalışan kesimin haklarını yasalar aracılığı ile korur. Sosyal güvenlik, sağlık ve eğitim gibi hizmetler, devlet güvencesi ile yapılır ve bu hizmetlerden herkes yararlanabilir.

Cevap: Sosyal devlet

Ülkemizde bireylerin temel hak ve özgürlükleri kanunlarla güvence altına alınmıştır. Toplum içinde hiç kimseye ayrıcalık tanınmaz, kanun önünde herkes eşittir.

Cevap: Hukuk devleti

Türkiye Cumhuriyeti’nde yöneticilerin seçimle iş başına gelmesi hangi devlet anlayışı ile ilgilidir? Yazınız.

Cevap: Demokratik devlet

Türkiye Cumhuriyeti’nde herkes din ve inanç özgürlüğüne sahiptir.

Cevap: Laik devlet

Türkiye Cumhuriyeti; yaşlılar, kimsesiz çocuklar, şehit yakınları gibi toplum içinde yardıma ihtiyacı olan vatandaşlarına yardım eder.

Cevap: Sosyal devlet

Devletimizin hukuk devleti anlayışına sahip olduğunu gösteren uygulamalara örnek yazınız.

Cevap: Kadınlar ve erkekler eşit haklara sahiptir. Devlet, bu eşitliğin yaşama geçmesini sağlamakla yükümlüdür.

Kimse, ibadete, dinî âyin ve törenlere katılmaya, dinî inanç ve kanaatlerini açıklamaya zorlanamaz; dinî inanç ve kanaatlerinden dolayı kınanamaz ve suçlanamaz.
Anayasamızda yer alan bu hakka göre devletimiz hangi devlet anlayışına sahiptir?

Cevap: Laik devlet anlayışı

Devlet, maddi imkânlardan yoksun başarılı öğrencilerin öğrenimlerini sürdürebilmeleri amacı ile burslar ve başka yollarla gerekli yardımları yapar. Devlet, durumları sebebiyle özel eğitime ihtiyacı olanları topluma yararlı kılacak tedbirleri alır.
Anayasamızın eğitim öğretim hakkı ile ilgili bu maddesine göre devletimiz hangi devlet anlayışına sahiptir?

Cevap: Sosyal devlet anlayışı

Vatandaşlar, kanunda gösterilen şartlara uygun olarak, seçme, seçilme ve bağımsız olarak veya bir siyasi parti içinde siyasi faaliyette bulunma ve halk oylamasına katılma hakkına sahiptir.
Anayasamızın seçme ve seçilme hakkı ile ilgili bu maddesine göre devletimiz hangi devlet anlayışına sahiptir?

Cevap: Demokratik devlet anlayışı

18 yaşını dolduran Gökçe, her Türk vatandaşı gibi ülke yönetiminde söz sahibi olmak için seçimlerde oy kullanma hakkına sahiptir. Üstelik bu hakkını kullanırken de özgür iradesiyle hareket edebilmektedir.
Bu durum öncelikle hangi devlet anlayışı ile ilgilidir?

Cevap: Demokratik devlet anlayışı

Maddi durumu iyi olmadığı için eğitim hakkından mahrum kalan Azra’ya devlet tarafından burs imkânı sağlanmıştır. Böylece Azra eğitimine devam edebilmiştir.
Azra’ya burs imkânı sağlanması Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin hangi niteliği ile ilgilidir? Yazınız.

Cevap: Sosyal devlet anlayışı

T.C. Adalet Bakanlığı, davaların çabuk sonuçlanması ve vatandaşların mağdur edilmemesi için düzenleme yapıyor. Vatandaşın mağdur edilmemesi ve davaların hızla sonuçlandırılması sağlanacak.
Bu haber devletimizin hangi özelliği ile ilgilidir?

Cevap: Hukuk devleti

1982 Anayasası'nın 67. maddesine göre; vatandaşlar, kanunda gösterilen şartlara uygun olarak seçme, seçilme ve bağımsız olarak
veya bir siyasi parti içinde siyasi faaliyette bulunma ve halk oylamasına katılma hakkına sahiptir.
Buna göre Türkiye Cumhuriyeti hangi niteliğe sahip bir devlettir?
Cevap: Türkiye Cumhuriyeti "demokratik devlet" tir.

764 Hakimiyet Milletindir

“Bir baba olarak çocuğumun, annesi ile beni eşit görmesini istiyorum. Evde yapılması gereken işlerde iş bölümü yapılması gerektiğini düşünüyorum. Ben de bu iş bölümün de üzerime düşen görevi yapıp ev işlerine yardımcı oluyorum. Ailemizle ilgili alınması gereken önemli kararlarda, herkesin görüşünün alınmasını önemsiyorum.” diyen bir kişi ailede neyi gerçekleştirmeyi hedeflemektedir? Yazınız

Cevap: İş bölümünün önemini, kadın-erkek eşitliğini, fikirlerini özgürce söyleme hakkını kullanmayı ve ortak karar almanın önemini

Bireyin toplumda demokrasi kültürüne etkili ve uygun biçimde katılması için kazanması gereken değerler nelerdir? Yazınız.

Cevap: İnsan onuruna ve insan haklarına değer vermek
Kültürel çeşitliliğe değer vermek
Demokrasi, adalet, eşitlik ve hukukun üstünlüğüne değer vermek

Ailede demokratik uygulamalara örnek veriniz.

Cevap: Ailede kararların hep birlikte alınması

Okulda demokratik uygulamalara örnek veriniz.

Cevap: Okul meclis başkanının okuldaki öğrencilerin katıldığı seçimle belirlenmesi

Toplumdaki demokratik uygulamalara örnek veriniz.

Cevap: Genel ve yerel seçimlerde vatandaşların özgürce oylarını kullanmaları

Okulda demokratik olmayan bir uygulamaya örnek veriniz.

Cevap: Sınıf başkanını sınıf öğretmeninin kendisinin belirlemesi

Ailede demokratik olmayan bir uygulamaya örnek veriniz.

Cevap: Ailece gidilecek tatil yerine sadece anne ya da babanın karar vermesi

Aile içinde sizi de ilgilendiren konularda görüşünüzün alınmaması demokratik bir uygulama mıdır? Neden?

Cevap: Aile bireylerinin görüşünün alınmaması demokratik bir uygulama değildir. Aile içinde bu baskıyı yaşayan birey toplum içinde de kendini ifade etmekte ve haklarını savunmakta oldukça zorluklar yaşar.

Antidemokratik uygulama ne demektir? Örneklerle açıklayınız.

Cevap: Demokratik olmayan yani demokrasiye uygun olmayan uygulama demektir. Seçimle başa gelen yöneticilerin darbe ile görevden alınması antidemokratik bir uygulamadır.

Antidemokratik uygulamalara dört tane örnekler veriniz.

Cevaplar:
İnsanlara şiddet ve baskı uygulanması
Dinî inanç ve siyasi görüşlere saygılı olunmaması
Düşünce özgürlüğünün kısıtlanması
Dil, din, cinsiyet ayrımcılığının yapılması

771 Türkiye’nin Üyesi Olduğu Kuruluşlar

Savaşları ve barışa yönelik tehditleri önlemek, ülkeler arasında dostane ilişkiler kurmak, uluslararası ekonomik ve sosyal iş birliğini sağlamak amacıyla 1945 yılında kurulan ve ülkemizin de kurucu üye olduğu uluslararası kuruluşun adını yazınız.

Cevap: Birleşmiş Milletler

İslam dünyasının hak ve çıkarlarını korumak, teşkilata üye devletlerarasında iş birliğini ve dayanışmayı güçlendirmektir. Türkiye, teşkilatın kuruluşundan itibaren üyesidir.
Hakkında bilgi verilen uluslararası kuruluşun adını yazınız.

Cevap: İslam İşbirliği Teşkilatı

Örgütün temel amacı; tüm insanların mümkün olan en yüksek sağlık düzeyine ulaşmalarıdır. Örgüt bu amacı gerçekleştirmek üzere uluslararası sağlık çalışmalarının yönetimini ve eş güdümünü sağlamaktadır.

Cevap: Dünya Sağlık Örgütü

1949 yılında kurulmuştur. Amacı üye ülkelerin özgürlük ve güvenliklerini korumaktır. Bir saldırı veya saldırı tehdidine karşı üyelerini savunma amacı ile kurulmuştur.

Cevap: NATO

Amacı Türk dünyasının tarihî ve kültürel birikimlerinden en geniş şekilde yararlanmak suretiyle Türk dili konuşan ülkeler arasındaki çok taraflı iş birliğinin geliştirilmesidir.

Cevap: Türk Konseyi

Son düzenleme:

soyalemre

Yeni Üye
Üye
ÇOK GÜZEL olmuş bu çalışma. teşekkürler. Allah emeği geçenleri hayırla mükafatlandırsın.