5. sınıflarda ŞÖK var mı?

SYLAR

Unutulanlar dışında yeni bir şey yok.
Üye

Burada yazılan yazıları hayretle okudum, Arkadaşlar, Ttkb'nin yeni ders çizelgesi 1. ve 5. sınıflardan itibaren uygulanmaya başlandı. 5. Sınıflarda Rehberlik dersi var mı, Yok, Sosyal Etkinlik var mı, yok, peki olmayan bu dersler için nasıl ek ders alırız diyorsunuz? Olmayan Sosyal etkinlik için öğrenciyi kulübe seçmek ne demek? Bu Öğrenci hangi vakitte kulüp toplantısına katılacak, siz nasıl bunu kabul ediyorsunuz, İdare bunu nasıl görmezden gelir.

Gelelim Şök konusuna, Sınıf Rehber Öğretmenleri Şök yapar. 5. Sınıfların Sınıf Rehber Öğretmenleri yok ki Şök yapılsın. Yok eğer İdare fahri olarak 5. sınıflarla ilgilenin diyorsa, Fahri ilgilendiğim sınıfa neden Şök yapayım.

cafcaf16

Üye
Üye

hocam mrb hayretle okuduğunuzu yazmışsınız ama kulüplere öğrenci seçilmesini rehberliğe gelen müfettişler söylediler çocuk kulüp toplantısına katılmasaa bile kulüp rehber öğretmeni bir dahaki toplantıya kadar yapılacak olanları ya da yıl boyunca yapılacakları sınıf rehber öğretmenine verecek ve öğrenci böylece kulüp aktivitelerine katılmış olacak takibini de sınıf rehber öğretmeni yapacak.İdare fahri olarak ilgilenin demiyor direk e okuldan sizi sınıf rehber öğretmeni olarak gösteriyor e okuldaki o sınıfla ilgili bütün işlerden siz sorumlu oluyorsunuz amaçları zaten öğretmen az çalışıyor diye ders dışında da iş yaptırmak olduğu için rehberlikle ilgili işlerinizi ders dışında ya da yapıyorsunuz ve şök toplantıları da yapılıyor bizler tek tek sınıf sınıf yaptık 5.sınıfları şök te amaç bütün öğretmenler tarafından öğrencileri değerlendirmek derse giren bunun diğer sınıflardan farkı neki şök olmasın siz bunları kendi idarenizle görüştünüz mü görüştüyseniz nasıl bir tepki verdiler merak ettim?

SYLAR

Unutulanlar dışında yeni bir şey yok.
Üye

cafcaf16' Alıntı:
hocam mrb hayretle okuduğunuzu yazmışsınız ama kulüplere öğrenci seçilmesini rehberliğe gelen müfettişler söylediler çocuk kulüp toplantısına katılmasaa bile kulüp rehber öğretmeni bir dahaki toplantıya kadar yapılacak olanları ya da yıl boyunca yapılacakları sınıf rehber öğretmenine verecek ve öğrenci böylece kulüp aktivitelerine katılmış olacak takibini de sınıf rehber öğretmeni yapacak.İdare fahri olarak ilgilenin demiyor direk e okuldan sizi sınıf rehber öğretmeni olarak gösteriyor e okuldaki o sınıfla ilgili bütün işlerden siz sorumlu oluyorsunuz amaçları zaten öğretmen az çalışıyor diye ders dışında da iş yaptırmak olduğu için rehberlikle ilgili işlerinizi ders dışında ya da yapıyorsunuz ve şök toplantıları da yapılıyor bizler tek tek sınıf sınıf yaptık 5.sınıfları şök te amaç bütün öğretmenler tarafından öğrencileri değerlendirmek derse giren bunun diğer sınıflardan farkı neki şök olmasın siz bunları kendi idarenizle görüştünüz mü görüştüyseniz nasıl bir tepki verdiler merak ettim?

Hocam merhaba, henüz Denetmenlerimiz Rehberlik için bize gelmedi, gelseler de Uygulama konusunda şahsi fikirlerini söyleyeceklerdir, bu da benim için bağlayıcı değil, Kanunlar, yönetmelikler, genelgeler dururken Eğitim Müfettişlerinin şahsi görüşü, sadece görüştür.

Bizde 5. sınıflara Rehber Öğretmen atanmadı, 5. sınıfları Kulüplere de dağıtmadık, Ttkb ders çizelgesini hazırlamış, Rehberlik ve Sosyal Etkinliğe yer vermemiş.

İöky 96. Maddenin son parağrafında : Şube öğretmenler kurulunda; şubedeki öğrencilerin kişilik, beslenme, sağlık, sosyal ilişkilerin yanı sıra bu Yönetmeliğin 47 nci maddesi hükmünce başarıları ile ailenin ekonomik durumu değerlendirilerek alınacak önlemler görüşülür...
Hocam Yukardaki maddeyi, Şube Rehber Öğretmeni uygulayabilir, Fakat anladığım şu, Bakanlık Rehberlik ve Sosyal etkinliği kademeli olarak kaldırıyor, bundan dolayı ek ders ödemeyip aynı işleri hala Öğretmenden bekliyorsa, bu sadece angaryadır, bu onların iş bilmemezliği, belki de Şark Kurnazlığı. Onlar böyle kurnazlıklara başvuruyorlarsa ben 5. sınıflara Şök yapmadım, yapmam.

cafcaf16

Üye
Üye

hocam evet haklısınız söylediklerinizde ama zaten amaçları bu işleri ek ders vermeden yapmamız 3 ay tatil var diyorlar diğer memurlar 5e kadar çalışıyor diyorlar,haftada ayda şu kadar saat için o para çok diyorlar... vs. zaten bizim yaptığımız bir çok evrak işi angarya hem ayrıca seneye daha çok karışacak 6ya geçenlerde seçmeliler devam edecek yeni 5lerde de seçmeliler olacak bir çok okulun bu dersler için dersliği yok söylenen çözüm ise ya dersler 35 dakika olacak ya da cumartesi de okula gidilecek ki istedikleri herşeyi aşama aşama yapıyorlar çocukları düşünen yok verimli oluyor mu anlıyor mu bu derleri diyen yok

bbpeace

Üye
Üye

hocam 5. sınıflara ek ders ödenir.Konu ile ilgili samsun mem bakanlıktan aldığı görüş yazısı var.5.Sınıf rehber öğretmen arkadaşlar idareye dilekçe verip haklarını alabilirler.Okul idaresinin reddetme gibi bir lüksü yok.Redderse ne ye göre edeceğine dair size yazı verecek mecburen.Bu yazı ile bir üst kuruma başvurduğunuzda eylül ayından itibaren haftada 2 saat rehberlik ve planlama alınır.