Arama sonuçlarınız

1. R

Hangi Oyunları Oynuyorsunuz

Hangi Oyunları Oynuyorsunuz
  2. R

4. Ünite Çalışma Kitabı Cevapları

ÜNİTE 4: Çağdaş Türkiye Yolundan Adımlar Sayfa 61 Saltanak Kalkıyor, Millî Egemenlik Kuruluyor A.Metni okuyarak metinle ilgili aşağıdaki soruları cevaplayınız. Milli egemenlik, kişinin değil milletin egemenliğidir. Egemenlik esas olarak millete mevcuttur. Bu güç ne oligarşi gibi toplumun bir...
  3. R

Toplum Hayatımız

Toplum, bireylerden oluşur. Toplum içinde bireyler sürekli birbirleriyle iletişim hâlindedirler. ilişkileri düzenleyen yazılı ve yazısız kurallar vardır. Yazısız kurallar; gelenekler, görenekler ve ahlak kurallarıdır. Yemek yerken uygun davranışlarda bulunmak bu kurallara örnektir. Yazılı...
  4. R

Merkeze Bağlı Yönetim

Toplumun ihtiyaçları resmî kurumlarla karşılanır. Ancak devletin büyük coğrafi alanda kurulmuş olması tüm kurumların merkezde yönetilmesine engel olur. Bu nedenle merkeze bağlı yönetim birimleri oluşturulmuştur. Merkeze bağlı yönetim birimleri, yerel yönetimlerle birlikte görev yaparak kamu...
  5. R

Merkezî Yönetim Birimleri

Bireylerin belli görevleri olduğu gibi ülkede işleyişin devam edebilmesi için farklı sorunların çözümüne yardımcı olacak merkezî yönetim birimleri vardır. Devlet işlerinin başkentten yönetildiği idarî sisteme merkezî yönetim denir. Kültür ve Turizm Bakanl›¤› Kültür ve Turizm Bakanlığfnın...
  6. R

Demokratik Yönetim ve Ulusal Egemenlik

Atatürk’ün Kurtuluş Savaşı’nın başlamasından savaşın her aşamasındaki çalışmalarıyla ulusal egemeniğe dayalı bir devletin kurulması amacı vardı. Ülkeyle ilgili her kararı milletin vereceği, millî iradeyi hakim kılan yeni bir devletin kurulmasına yönelik çalışmalar planlanarak mücadeleye...
  7. R

Bir Ülke Bir Bayrak Doğru Yanlış Etkinliği

Aşağıdaki ifadelerden doğru olanların başına, D, yanlış olanların başına Y harfi yazınız. Vatandaşların hak ve özgürlüklerini belirleyen temel yasa, anayasadır. Demokrasinin temelinde insan hakları, özgürlük ve eşitlik vardır. Yasalar, toplumda düzeni sağlamak için konulmuştur. Yasaların ceza...
  8. R

Ortak Miras Ögeleri

Dünya üzerinde yaşamış her uygarlık kendi izlerini geleceğe bırakmak istemiştir. Bu nedenle dünyamızın her bir köşesinde geçmişten günümüze izlere rastlayabiliriz. Bunlar, dünya insanlarının ortak kültür miraslarıdır. Yani insanlığın kuşaktan kuşağa bıraktığı maddi ve manevi değerlerin tümüne...
  9. R

İletişim, Ulaşım ve Ekonomik İlişkiler

insanlar eski zamanlardan beri ekonomik alışveriş yapmaktadırlar. Ülkeler arasındaki alışveriş de paranın bulunmasıyla gelişmiştir. Eskiden ülkeler arasındaki alışveriş ulaşım nedeniyle uzun zaman alırdı. Ürünler, hayvanlar ve gemilerle taşınırdı. Haberleşme olanakları da gelişmediği için...
  10. R

Dünya Çocukları

Dünya üzerinde birçok ülke vardır. Bu ülkelerde farklı kültür ve fiziksel özelliklere sahip çocuklar yaşamaktadır. Aralarında farklılıklar olsa da çocuklar ortak özelliklere sahiptir. Bu özellikler; din, dil, ırk, cinsiyet gözetmeksizin tüm çocuklarda vardır. Oyun oynamak, çizgi film izlemek...
  11. R

1. Dünya Savaşı

-I. Dünya Savaşı- 1914-1918 senelerinde Ingiltere, Rusya ve Fransa'nin yer aldigi îtilâf devletleriyle, aralarinda Osmanli Devleti'nin de bulundugu Almanya, Avusturya-Macaristan ve Bulgaristan'dan meydana gelen ittifak devletleri arasinda meydana gelen ve Harb-i umûmi diye de bilinen savas...
  12. R

Hepimizin DÜnyası Doğru Yanlış Etkinliği

Aşağıdaki ifadelerden doğru olanların başına, D, yanlış olanların başına Y harfi yazınız. Farklı özelliklere sahip olsalar da çocukların ortak özellikleri vardır. Ülkeler arasında ekonomik alışveriş vardır. Ülkeler arasındaki ticarete ithalat denir. Başka bir ülkeden ürün satın alınması...
  13. R

2. Dünya Savaşı

2. Dünya Savaşı
  14. R

Mazlum Milletler

Haydi beni bir daha tutuklayın İngilizler! Ama tutuklamak ve öldürmekle iş bitmiyor. İşte öldü sanılan Türkler, cenaze törenleri için hazırlanan tabutları katillerinin başlarına geçirdiler. GANDHİ (büyük taaruzdan sonra verdiği demeçten) Mustafa Kemal Paşa , tabi ki sosyalist değildir, ama...
  15. R

Osmanlıda Hoşgörü Örnekleri

FATİH'İN HOŞGÖRÜSÜ... Batılılara Osmanlı hoşgörüsünü ilk tanıtan padişahlardan Fatih Sultan Mehmet, 4 Nisan 1478 tarihli Bosna ruhbanlarının dini hayatlarını serbestçe sürdürebilmeleri hakkındaki fermanında şöyle seslendi: ''Ben ki, Sultan Mehmed Hanım... İhsan edip Bosna rahiplerine buyurdum...
  16. R

23 Nisan Skeçleri

DEDİKODU (MONOLOG – TEK KİŞİLİK TİYATRO OYUNU) Dedikoduyu hiç sevmem. Başkasının etlisine, sütlüsüne karışmak hiç hoşuma gitmez. Neme lazım, bu huyumdan çok memnunum. Bu yıl okullar açıldı açılalı hiçbir arkadaşıma, “Gözünün üstünde kaşın var.” demedim. Söz aramızda, Bazı çocuklar pek alıngan...
  17. R

Yemek Tarifi: Ülke Kapama

berbatt  ;D
  18. R

Yemek Tarifi: Ülke Kapama

bu ne yhaaa  ???
  19. R

Komik Bir Resim

süpeR öTesii vay bee xD ;D