Mazlum Milletler

rabiarabia

Çalışkan Üye
Üye
Haydi beni bir daha tutuklayın İngilizler! Ama tutuklamak ve öldürmekle iş bitmiyor. İşte öldü sanılan Türkler, cenaze törenleri için hazırlanan tabutları katillerinin başlarına geçirdiler.

GANDHİ (büyük taaruzdan sonra verdiği demeçten)

Mustafa Kemal Paşa , tabi ki sosyalist değildir, ama görülüyor ki iyi bir teşkilatçı, kaabiliyetli bir lider; Ulusal Demokratik Devrimi idare ediyor. İlerici, akıllı bir devlet adamı. Bizim sosyalist inkılabımızın önemini anlamış olup, Sovyet Rusya'ya olumlu davranıyor. O istilacılara karşı bir kurtuluş savaşı veriyor; emperyalistlerin gururunu kıracağına, padişahı da, yardakçılarıyla silip süpüreceğine inanıyorum. Ona yani Türk halkına yardım etmemiz gerekiyor.

VLADİMİR İLYİÇ LENİN

Biz, Atatürk büyük devletlere baş eğdirinceye dek, bir Doğu ulusunun tutsaklıktan bütünüyle kurtulabileceğine inanmıyorduk. Bizim amacımız özerklik ile sırlıydı. Ne zamanki Atatürk Kurtuluş Savaşını başardı, Lozan da büyük devletlere boyun eğdirdi parolamızı bağımsızlığa çevirdik.

(HİNDİSTAN GENEL VALİSİ (GANDHİ’NİN KAYINPEDERİ)

Türk halkı hayranlık verici bir cesaret ve fedakarlık ruhuyla uğursuz Sevr anlaşmasını yırttı ve bağımsızlığını kazandı. Emperyalizmin düzenlerini yendi ve sultanın tahtını devirdi. Bitkin, parçalanmış ve çiğnenmiş bir ulusu, birleşmiş ve güçlü bir cumhuriyet haline getirdi. Devrimini yaptı.

HO Şİ MİNH

Gazi Mustafa Kemal Paşa önderliğindeki Türkler, yurtlarını tutsaklık zincir ve zulmünden kurtardılar, çelikten pençeleriyle düşmanlarını ezdiler; tüm Doğu halklarını aymazlık uykusundan uyandırdılar. Onlara özgürlük ve bağımsızlık yolunu gösterdiler. Doğu’ya parlak bir örnek oldular.

Mısırlı EL EHRAM GAZETESİ

Mustafa Kemal Paşa’nın ilk askeri başarıları, İslam Dünyası’nda büyük yankı, derin bir ferahlama ve muazzam bir yüreklendirme yarattı. Bu benim ve dostlarım için sevinç neşe kaynağıydı. Hemen grubumu astsubayların bir odasına topladım. Gazeteleri de almıştım. Bu gazetelerde son haberler ve Mustafa Kemal’in bazı açıklamaları bulunuyordu. Resimli gazetelerde bulunan Türk askerleri ve Mustafa Kemal’in resimlerine hayranlıkla bakıyorduk. Bu fotoğrafları büyük bir keyifle kesiyor ve bunları üzerimizde tılsım gibi taşıyorduk.

(Cezayir ulusçuluğunun önderi MESSALİ HAC)

O, güçleri birleştirmeyi kırılmış cesaretleri yükseltmeyi bilmiş vev tarihi zorlayarak, ülkenin milli bütünlüğünü tekrar kurmuş ve memleketin bağımsızlık ve egemenliğini kazanmasını başarmıştır. Atatürk böylece, ölümü esirliğe tercih eden bir ulusun neler yapabileceğini hayretler içinde bulunan dünyya göstermiştir. Bu örnek unutulmayacaktır.

(Eski Tunus Cumhurbaşkanı, YENİ SOSYALİST DESTUR PARTİSİ’NİN BAŞKANI HABİB BURGİBA)

Sakarya Savaşı ve Sakarya Zaferi yirmi yaşımın en güçlü anısı olmuştur. O zamanlar kendi kendime şöyle diyordum: Acaba ben de ulusumu böylesine seferber edemez miyim, onun ruhuna bu kurtarıcı hamleyi, bu dizgin tanımaz ihtirası aşılayamaz mıyım?

( Eski Tunus Cumhurbaşkanı, YENİ SOSYALİST DESTUR PARTİSİ’NİN BAŞKANI HABİB BURGİBA)

Mustafa Kemal’in kişiliği halk kitlelerinin ayaklanması ve halk mücadelelerinin öncüsü olmuştur. Bu mücadeleler, O’nun ölümünden sonra da genişleyip, Doğu ve Batı bloklarının dışındaki, üçüncü dünyada yayılmış ve onları sömürge egemenliğinden kurtarmıştır.

(Eski Tunus Cumhurbaşkanı, YENİ SOSYALİST DESTUR PARTİSİ’NİN BAŞKANI HABİB BURGİBA)

Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra olayların ezdiği Macar ulusu, kardeş Türkiye’nin Atatürk yönetiminde canlanmasından güç kazanmış, örnek almıştır. Her türlü zorluğa karşı, geleceğe umutla bakması bundandır.

MACARİSTAN BÜYÜKELÇİSİ DE CİNDRİE

Türk Devrimi’nin bütün Doğu dünyasının ilerleme ve gelişmesindeki rolü, Batı dünyasını kültür ve uygarlık yoluna yönelten Fransız Devrimi kadar önemli ve etkilidir.

ÇİNLİ GENERAL HO YOU SU

1927’deki büyük devrimin (Çin’de) başarısızlığa uğramasından sonra, Çin’deki bazı unsurlar büyük haykırışlarla Kemalizm’i istediler. Fakat Çin’in Kemal’i nerede?

MAO

Emperyalizmin baskısı altındaki büyük ve eski ülkeler arasında en çok ıstırap çeken Çin ve Türkiye oldu. Ey benim 400 milyon mazlum kardeşim gördünüz mü olan biteni? Bizim gibi milletlerarası emperyalizmin baskısına uğrayan Türk halkı şimdi emperyalizmi yendi! Türklere hayranız ve onların verdiği büyük örneği biz de gerçekleştirmek istiyoruz…

Türk mücadelesi karşısında kör ve sağır kalamayız. Yakın Asya’nın her yerinde Mazlum halklar Türkiye’nin zaferini yürekten istemektedirler. Milletlerarası emperyalizmin zulmüne uğrayan biz, 400 milyon kardeş, sıcak sevgi ve temennilerimizi göstermeli ve hep birlikte haykırmalıyız. Yaşasın mazlum Türk halkının zaferi!

GAİ HESHEN (MAO'NUN YAKIN MÜCADELE ARKADAŞI)

“Küba’da bu kadar büyük bir devrim yaptım ama Atatürk’ün Türkiye’de yaptıklarını başaramadım. Atatürk, harf devrimi gibi bir takım reformlar yaptı. Ben böyle bir düzen değişikliği yapamazdım”

FİDEL CASTRO

Atatürk, Türkiye'yi kurmakla bütün dünya uluslarına müslümanların seslerini duyuracak kudrette olduğunu ispat etti. Kemal Atatürk'ün ölümüyle müslüman dünyası en büyük kahramanını kaybetmiştir. Atatürk gibi bir önder önlerinde bir ilham kaynağı olarak dikildiği halde Hind müslümanları bugünkü durumlarına hala hazır olacaklar mı?

MUHAMMED ALİ CİNNAH PAKİSTAN KURUCUSU

İngiliz hükümeti barış için Mustafa Kemal Paşa'ya yardımcı olabilirdi. Ama olmadı. Tersine savaşı körükledi. Biz Hint müslümanları, o kazansın diye dua ettik. Şimdi de kazandığı için Allaha hamdediyoruz. Kazanan yalnız Mustafa Kemal Paşa değildir, bütn esirler dünyasının zaferidir. Zindabet Mustafa Kemal

MUHAMMED ALİ CİNNAH PAKİSTAN KURUCUSU "