Şehrimiz Kırıkkale Ders Kitabı PDF

erkanisanmaz

Site Yöneticisi
Yönetici
Admin
Web sitesi
www.sosyalbilgiler.biz
Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğünce hazırlanan ve Talim ve Terbiye Kurulunun onayından geçen "Şehrimiz" dersinin müfredatı, "Şehirlerin Hikâyesi", "Şehirde Yaşam", "Şehrimi Tanıyorum", "Şehrim Çalışıyor", "Şehrimde Ben" ünitelerinden oluştu. "Şehrimiz" dersi, seçmeli ders olarak ortaokul 5, 6, 7 ve 8. sınıflarda okutulacaktır.

Ders için, çocukların birlikte yaşayabilme becerisini güçlendirecek ve estetik duyarlılığını geliştirecek bir içerik hazırlandı. Buna göre, "Şehrimiz" dersi, tarih, coğrafya, ekonomi, sosyoloji, antropoloji, psikoloji, felsefe, etnografya, sanat ve estetik gibi sosyal bilim alanları ile ilişkilendirilerek disiplinlerarası bir yaklaşımla işlenecektir. Derste, millî ve dini bayramlar, mahalli kurtuluş ve kutlama günleri, önemli olaylar, belirli gün ve haftalardan yararlanılarak öğrencilerin tarihsel farkındalığı geliştirilecektir. Derslerde, özellikle şehre özgü mahalli değerlere vurgu yapılacak, okul dışı ortamlardan faydalanmaya önem verilecektir. Bu çalışmalar, okulun yakın çevresinden pazar yerine, resmî dairelere, fabrikalara, sergilere, arkeolojik kazı alanlarına, atölyelere, müzelere ve tarihî mekânlara yönelik olabilecektir.

"Şehrimiz Kırıkkale " kitabına ulaşmak için tıklayınız.