Sunu İthalat ve İhracat

Sosyalderin

Aktif Üye
Üye
İhracat Nedir?

İhracatın ne olduğunu en basit haliyle açıklayalım. Bir ülkenin sahip olduğu mal ve hizmetleri, ihtiyacı olan yabancı bir ülkeye döviz karşılığında satmasına denir.

İhracat, kısaca dışa satım yapmaktır. Bu satım, gerçek veya tüzel kişiler aracılığıyla gerçekleştirilir. Başka bir tanımla; bir ülke sınırları içinde, kişi veya kuruluşların ürettiği serbest dolaşımdaki mal-hizmetlerin başka ülkelere satılmasıdır.

İhracatın İngilizcesi export’tur. Türk Dil Kurumu (TDK) ihracatı şöyle tanımlar; “Bir ülkenin ürettiği malları başka bir ülkeye veya ülkelere satması, dış satım.”

Mal, ihracatın gerçekleştirileceği zamanda yürürlükte olan İhracat Yönetmeliği ile Gümrük Mevzuatı’na uygun biçimde satılır.

Unutmayalım ki rekabetin var olduğu ekonomik bir ortamda malı üretmek kadar, üretileni uluslararası pazarda satabilmek de önemlidir. Çünkü döviz girdisi, ekonomik kalkınma açısından önem taşır.

Temelde ihracat ve ithalat birbiriyle bağlantılı kavramlardır. Birinin ne olduğunu bilmeniz aslında yeterli gelebilir. Çünkü ihracat, ithalatın tam tersidir.

Yani ihracat nasıl dışa satım ise, ithalat da dış alım demektir. Türkiye’den örnek verelim. Ülkemiz bir mal ya hizmeti İngiltere’ye yolluyorsa ihracat; eğer oradan alıyorsa ithalat gerçekleştirmiş olur.

Aslında “dış ticaret” diye bir kavram vardır ki, ihracat ve ithalat bir araya geldiğinde bunu oluşturur. Dünya üzerindeki bütün ülkeler kendi insanlarının talep ve ihtiyaçlarını karşılamak zorundadır.

Sözünü ettiğimiz talep ve ihtiyaçların karşılanabilmesi için mal ve hizmet üretmeye gereksinim duyar. Fakat bunları oluşturabilmesi için kaynağa ihtiyacı vardır.

Bu noktada her ülkenin kısıtlı kaynakları olduğunu hatırlatmalıyım. Ülkeler kendi üretim ihtiyacını kendileri karşılayamadıkları durumda diğer ülkelerden tedarik desteği alırlar. Bu durumda devreye dış ticaret girer.

Küreselleşen ekonomide ihracat olmazsa olmaz bir faaliyet haline gelmiştir. Bütün bir dünyayı pazar olarak değerlendirebilmek ihracat anlamına gelir. Çünkü her ülke hedef pazar olabilir.

İhracat ve ithalat bir araya geldiğinde bir ülkenin dış ticaret dengesini meydana getirir. İhracatının artması ekonomik açıdan oldukça iyidir.
Üretilen mal ya da hizmeti başka bir ülkeye satmak, bunun devamlılığını sağlayıp yüksek gelirler elde etmek sanıldığı kadar basit değildir. Elbette birtakım şartları ve kuralları vardır.

Yapılan her işte olduğu gibi ihracatta da disiplin olmazsa olmazdır. Örneğin, talep edilen ürünün belirtilen zamanda teslim noktasına ulaştırılması gerekir. Aksi takdirde ihtiyacı karşılamayabilir.

İhracat hakkında tüm detayları buradan öğrenebilirsiniz: https://borsanasiloynanir.co/ihracat/