EĞİTİM ÖĞRETİM BİLİM VE SANAT

rkyrky

Çalışkan Üye
Üye
1. Eğitim ve Öğretim
o En önemli eğitim kurumu medreselerdi. Medreselerde hem dinî hem de pozitif bilimler öğretilmiştir. Ancak yükselme döneminden sonra eğitim yozlaşmıştır. İstanbul'un en büyük medreseleri Fatih ve Kanunî dönemlerinde yaptırılmıştır. Medreselerden mezun olanlar kadı, kazasker, müftü ve müderris olurlardı.
o Ayrıca her mahallede sıbyan mektepleri vardı. Bunlar medreselere başlangıç olan okullardı.
o Kuruluş Devri'nde, devlet adamları medreselerde yetişirdi. Daha sonraki devirlerde enderun adı verilen bir okul açıldı. Enderuna devşirme yolu ile zeki ve yetenekli çocuklar alınırdı.
o Osmanlı Devleti'nde 18.yüzyılda yeni okullar açılmaya başladı. II. Mahmut döneminde Tıp Okulu, ve Harp Okulu kuruldu. Ayrıca kız çocuklarının eğitimi için Kız okulları, öğretmen yetiştirmek amacıyla öğretmen okulları ile Darülfünun (üniversite) açıldı.
2. Bilim
o XV. yüzyıl ortalarında Osmanlı imparatorluğu'nda bilim alanında önemli gelişmeler oldu.
o Fatih, İstanbul'u ilim ve kültür merkezi durumuna getirmeye çalışmıştır. Eski Yunan, Lâtin, Arap ve Fars yapıtları Türkçe'ye çevrilmiştir.
Ali Kuşçu, astronomi ve matematik alanında büyük başarılar gösterdi.
o Kanunî döneminin ünlü bilginlerinden biri de Pirî Reis'tir. Pirî Reis Kitab-ı Bahriye adlı coğrafya eseri önemlidir. Şeydi Ali Reis'te önemli bir coğrafya bilginidir.
3. Sanat
o Osmanlı İmparatorluğu'nda en gelişmiş sanat dalı mimarî idi. Kuruluş Dönemi'nin en güze! mimarî yapıtları Bursa'da yapılmıştır. Yükselme Devri'nde Mimar Sinan ile en olgun çağına ulaştı Mimar Sinan'ın en önemli eserleri, İstanbul'da Şehzadebaşı Camii, Süleymaniye Camii ile Edirne'de Selimiye Camii'dir.
o Çinicilik'te Osmanlılarda önemliydi. Osmanlı Devleti, Selçuklu çini sanatının tekniğini geliştirdi. İznik bir çinicilik merkezi oldu.
o 18. yüzyılda Osmanlı mimarisinde Avrupa'nın etkileri görüldü. Yıldız Sarayı, Topkapı Sarayı ve Beylerbeyi Sarayı bu dönemde yapılmıştır.
o Bunların dışında nakkaşlık, ciltçilik ve minyatürcülük sanatları vardı.

rkyrky

Çalışkan Üye
Üye
EĞİTİM ÖĞRETİM BİLİM VE SANAT

:)