Yerel Yönetim

sınıf

Çalışkan Üye
Üye
Yerel yönetim birimleri halka en yakın yönetim birimleridir. Belli nüfusun üzerinde (2000) olan yerleşim yerlerinde devlet kuruluşlarının yanı sıra yerel yönetim birimleri de vardır.
Yerel yönetimler, ulusal sınırlar içerisindeki değişik büyüklüklerdeki topluluklarda yaşayan insanların, ortak ve yerel nitelikteki gereksinimlerini karşılamak amacıyla kurulan ve hukuk düzeni içerisinde oluşturulmuş olan anayasal kuruluşlardır.

Anayasada tanımlanmış olan yerel yönetim kapsamında;
• il Özel idareleri,
• Belediyeler,
• Köy idareleri yer alır
il Genel Meclisleri, Belediye Meclisi, Belediye Başkanı, Köy ihtiyar Meclisi ve Köy Muhtarı seçimle göreve gelmektedir. Valiler ise atama ile göreve gelirler.

Yerel Yönetim Birimleri

İl Özel İdareleri
Belirli ve sınırlı görevleri yerine getirmekle yükümlü olan tüzel kişiliktir. il özel idarelerinin seçilmiş organı il genel meclisidir.
İl Genel Meclisi: Valinin başkanlığında görev yaparlar. Halk tarafından seçilirler.
Belediyeler
Belediye, nüfusu iki bini aşan yerleşim yerlerinde yaşayanların ortak gereksinimlerini karşılamakla görevli, kamu tüzel kişiliğine sahip ve karar organları halk tarafından oluşturulmuş yerel yönetim birimleridir.
Birden çok merkez ilçesi bulunan illerde bir tane büyükşehir belediyesi, ilin her merkez ilçesinde de ayrı ayrı ilçe belediyeleri bulunmaktadır.
Belediye Meclisi: Belediyenin üst düzey karar organıdır. Halk tarafından beş yılda bir seçilirler. Belediye başkanı başkanlık eder. Belediye meclisi, yılda üç defa toplanarak acil ve önemli kararları alır.

Belediye Encümeni: Üyelerin bir kısmı belediyenin hizmet bölümünün yöneticilerinden (personel, hukuk, mimar] bir kısmı ise belediye meclisinin kendi içinden seçtiği üyelerden oluşur. Encümen, belediye meclisi toplantıda bulunmadığı zaman onun görevlerini yerine getirir. Ayrıca, yeni parklar, yolların yapımı için tasarılar hazırlar. Belediye hizmetleri karşılığında alınacak ücretleri belirler, meclis kararına sunulmak üzere bütçe ve hesapları inceler.
Belediye Başkanı: Belediye tüzel kişiliğinin temsilcisi ve yürütme organıdır. Temel görevi, belediye meclisi ve encümeninin kararları doğrultusunda belediye hizmetlerinin gerekli şekilde yürütülmesini sağlamaktır. 5 yıl süre için seçilir.
Belediyenin Parasal Kaynaklannı Biliyor musunuz?
• Belediyeye ait taşınmaz malların kira gelirleri
• Ulaşım hizmetlerinden elde edilen gelirler
• Belediyeler tarafından toplanan vergiler
• Bağış ve yardımlar
• inşaat ve iş yeri ruhsat gelirleri

Belediyenin Görevleri
• Sağlık hizmetleri yapmak
• Şehrin temizliğini sağlamak
• Arsa üretmek
• Sosyal yardım yapmak
• Şehir içinde yol ve kaldırım yapmak
* Konut üretmek