Yeni Türk Harflerinin Kabülü- hangi ilke?

kaya-35

Yeni Üye
Üye

alfabe değişikliği yaptığımızda uygur veya göktürk alfebesini arap alfabesi yerine getirseydik milliyetçilik derdik .Latin harflerini bize uygun hale getirdik diyen arkadaşlar takvim değişikliği yaptığımızda da july e temmuz ,march 'a mart dedik Türkçeleştirdik ona da mı milliyetçilik diyorsunuz. Harf inkılabı inkılapçılıktır.

663866

Üye
Üye

CEVAP BULUNMUŞTUR.
KAYNAK EBA VE DERS KİTABI ÖĞRENCİ ÇALIŞMA KİTABI.
DİREK İNKILAPÇILIK DİYOR.

Şeyhmus Yüce

Site Yöneticisi
Yönetici
Admin
Web sitesi
www.sosyalbilgiler.biz

Sayın hocam branşımız maalesef öyle bir durumdaki bazı konularda fikir ayrılıkları oluşabiliyor. Bu durumda genelde resmi kurumlar neyi kabul ediyorsa genelde onu kabullenmek durumunda kalıyoruz.

Aşağıda 2008 yılında ÖSYM tarafından sorulmuş ve çıkmış resmi bir sınav sorusu var. Burada ÖSYM Yeni Türk Harflerinin kabulünü ulusçuluk yani milliyetçilik olarak kabul etmiş.Ben de hem bu çıkmış soruyu baz alarak hem de Türkçeyi yabancı dillerden kurtarıp, Türkçeye uygun kelimelerin eklenmesi gibi gerekçelerle milliyetçilik doğrultusunda yapılan bir çalışma olarak anlatmak durumunda kalıyorum. Evet öz alfabe değil, ancak doğrudan kopyalanmış bir alfabe de değildir. ç,ş,i,ö,ü,ğ gibi harfler ekleniyor. Yani dilimize uygun hale getiriliyor kısacası millileştiriliyor. Unutmayalım ki millileştirmeler de milliyetçilik ilkesine bağlanıyor.
Yukarıda hocamızın dediğine katılıyorum Latin Harfleri derse evet İnkılapçılık ancak adına alfabe demediğimiz, yeni Türk harfleri dediğimiz bölüm milliyetçiliktir.
Ayrıca MEB'in ders kitabında 114. sayfada bu konuyla ilgili olarak şu deniliyor. """"""Milli kültürün ve dilin gelişmesine katkı sağlayan......."""" bu cümleden yola çıkarsak milli kültürü ve milli dili geliştiren çalışmalar milliyetçilik ilkesi midir? dediğimizde herkes milliyetçilik ilkesidir der. O zaman MEB'in kendi ders kitabında vurguladığı bu cümle de Yeni harflerin milli boyutlu olduğunu vurguluyor. Ayrıca bu konu yanılmıyorsam 2009 da yine sitede tartışıldı ve ben de yine bu örnekleri vermiştim. Çok dallanıp budaklanınca bilgi edinme yoluyla Talim Terbiye'ye ulaştım. O zamanki Sosyal Bilgiler bölümünden sorumlu kişide aynen yukarıda yazdıklarıma yakın cevaplar vermişti.
Bu arada sadece milliyetçiliktir demek istemiyorum milliyetçilik ve inkılapçılık ilkeleri doğrultusunda yapılmıştır. Ben sadece milliyetçilikle olan bağlantısını anlatmaya çalıştım :)
Kısacası değerli hocalarım. Soru olarak çıkarsa ÖSYM'nin aşağıdaki sorusu ve MEB'ders kitabının ilgili bölümleri üzerinden kolaylıkla hak iddia edilebilir...

Aşğıda hem çıkmış 2008 ÖSYM sorusu hem de MEB 114. sayfanın görüntüsü vardır....

http://dokuman.osym.gov.tr/pdfdokuman/2008/KPSS/OrtaOgretim/2008kpssortagenkul.pdf