Veli Toplantısı Tutanağı

metin2

Çalışkan Üye
Üye
................................OKULU 8/A SINIFI 1. DÖNEM VELİ TOPLANTI TUTANAĞI

Toplantı tarihi : 17.10.2012
Toplantı Saati : 15:15
Toplantı no : 1
Toplantı yeri : 8-A Sınıfı

1-Toplantı …………………….. tarafından açılarak yoklama yapıldı. Toplantıya katılanların imzaları alındı.
Toplantıya 20 öğrenci velisinin katıldığı görüldü. Gelmeyen öğrenci velileriyle daha sonra görüşülmesine karar verildi.
2- Bu eğitim-öğretim yılında sağlık ve başarı temenni edildi. Okul Müdürü…………….. okulumuz ile ilgili, eğitim-öğretim hakkında genel konuştu, velilerin okuldan beklentilerini dinledi ve yıl boyunca yapılabilecekler hakkında bilgi verdi.
3- Öğrencilerin sağlık, beslenme, eğitim ve sosyal durumları hakkında sınıf rehber öğretmeni ……………………….yapılması gerekenler hakkında öğrenci velilerine genel bir bilgi verdi.
• Çocuğunuzu asla kahvaltı yaptırmadan okula göndermeyin. İlköğretim çağındaki çocuklar çok hızlı bir büyüme dönemindedirler. Yemeklerini zamanında yemeleri çok önemlidir.
• Çocuğunuzun kılık-kıyafetine özen gösteriniz. Kıyafetlerinin temiz olmasına dikkat ediniz.
• Çocuğun yaşamındaki en etkili çevre ailedir. Anne ve baba olarak iyi örnek olmaya çalışınız.
• Çocuğunuza yeteri kadar harçlık veriniz. Arkadaş çevresini kontrol ediniz. İyi arkadaşlıklar kurmasına yardım ediniz. Gerekirse arkadaşlarının aileleriyle görüşünüz, tanışınız.
• Çocuğunuzun başka arkadaşlarıyla ya da kardeşleriyle kıyaslamayınız. Ondan kapasitesinin üstünde bir başarı beklemeyiniz. Baskı altında tutmayınız. Ders çalışması için çok sıkıştırmayınız. Onun okul hayatına dair anlattıkların dinleyiniz.
• Okulla ilgili anlattıklarını dinleyiniz. Başarısı konusunda okulla işbirliğine gidiniz. Çocuğunuzun önünde asla öğretmen ya da idarecileri eleştirmeyiniz.
• Ders çalışırken onu çarşı, pazar işi için dersin başından kaldırmayınız.
• Belli davranışları için anne ve baba olarak ortak tutum içine giriniz.
• Çocuğunuzun iyi notların yanı sıra düşük notlar da almasının normal olduğunu kabul ediniz ve ona düzeltebileceği telkininde bulununuz.
• Sosyal faaliyetlere katılmasına izin veriniz.
• Çocuğunuzun önünde tartışmayınız, kavga etmeyiniz.
• Çocuğunuzun bütün vaktini TV karşısında geçirmesine izin vermeyiniz.
• Çocuğunuzun rahat çalışabileceği bir ortam hazırlayınız. Zararlı alışkanlıklar edinmesine engel olunuz.
• Okula devam durumunu sık sık kontrol ediniz. Okula vaktinde gelmesine yardımcı olunuz.
• Ona karşı sabırlı, soğukkanlı ve anlayışlı olunuz. Asla fiziksel şiddet uygulamayınız. Hep doğru hareket etselerdi anne babalar ve öğretmenler gerek kalmazdı. Veli toplantılarına mutlaka katılınız.
• Herhangi bir problem olduğunda benimle irtibat kurunuz.
4- Plansız ve programsız çalışmalar öğrenciyi derslerden uzaklaştırır, bu bakımdan özellikle evde öğrencilerimizi planlı ve programlı çalışmaya yöneltmemiz gerekmektedir. Okulda öğrenilen bilgilerin ve derslerin evde düzenli olarak tekrarının yapılması öğrenmeyi ve anlamayı hızlandırır. İşte burada görev sizlere düşmektedir; bu tekrarın veya verilen ödevlerin yapılmasının takibi, denetlenmesinin yapılması öğrenmenin kalıcılığı açısından önemlidir. Bu yüzden düzenli olarak kontroller yapılmalı ilgilenilmelidir. Yalnız bu kontrollerin baskı altında, tutucu, bıktırıcı tutum ve sözlerden uzak olması gerekmektedir. Aksi takdirde bunlar öğrenciyi daha fazla ders ve okuldan uzaklaştırır, soğutur. Öğrencilerimizin okula gelirken ders araç ve gereçlerinin kontrol edilmesi eksiklerinin tamamlanması, yıpranmış olanların uygun bir zamanda onarımı ve bakımının yapılması bu öğrencilerimizin kişiliklerinin sağlıklı olarak gelişmesinde yardımcı olmaktadır. Bu işlerin düzenli olarak aksatılmadan yapılması sizlere düşen görevlerdendir.
5- Sınıf rehber öğretmeni………………………, okullardaki şiddet olaylarının eğitim ve öğretimi olumsuz etkileyebileceğini söyledi. Bu tür olayların yaşanmaması için herkesin üzerine düşeni yapması gerektiğini söyledi.
Çocuklarımızı çevremizde bulunan kötü alışkanlıklara ve bu alışkanlıklara sahip insanlardan uzak tutmak önemlidir. Özellikle son zamanlarda artan bu alışkanlıklarla mücadelede okul idaresi ve biz öğretmenlerin tek başına çabaları yetmemektedir. Hem bizlerin hem de sizlerin karşılıklı iletişim ve anlayış içinde birbirimize destek olarak, bunların önüne geçmemiz gelecek açısından gerekmektedir. Evde de okula paralel olarak hem hareketlerimizle hem de, yalan, kötü söz söyleme, kavga vb. gibi hareketlerin yanlışlığını vurgulamak bunların önüne geçmede önemli bir aşamadır.
Öğrencilerimizi okulda ve dış çevrelerinde sürekli gözetim altında tutmalı, sınıf ve şube öğretmenleri ile diyalog halinde olmalısınız. Bu sayede öğrencilerimizi bize ve topluma faydalı hale getirmede büyük bir yol kat ederiz.
6-Sınıf rehber öğretmeni………………….velilerden, öğrencilerin kılık kıyafetine dikkat etmeleri ve çocuklarının okula gelirken okul kıyafeti dışında kıyafetlerin giyilmemesine özen gösterilmesini istedi.Ayrıca öğrencilerin temizliğine dikkat etmeleri gerektiğini söyledi.
7- Sınıf rehber öğretmeni………………..öğrenci velileriyle bireysel olarak öğrenci durumları hakkında görüştü. Daha sonra, velilere teşekkür etti ve velilerden aradaki diyalogu eksik etmemeyi istedi. İyi günler dilekleri ile toplantı sona erdirildi.

…………………….
8/A Sınıf Öğretmeni
17.10.2012

UYGUNDUR
…………………….
Okul Müdürü

.......................... OKULU MÜDÜRLÜĞÜNE
Hatay

17.10.2012 tarihinde saat 15:15’de okulumuz 8-A sınıfında öğrenci velileri ile aşağıdaki gündem maddelerini görüşmek üzere toplantı yapmak istiyorum.
Gereğinin yapılmasını arz ederim.

8-A Sınıf Öğretmeni
15.10.2012

GÜNDEM

1.Açılış, yoklama
2.Öğrenci velileriyle tanışma.
3.Öğrencilerin sağlık, beslenme, başarı ve sosyal durumlarının görüşülmesi.
4.Verimli ders çalışma yöntemleri ve derslere motivasyon konusunda bilgi verilmesi.
5.Okullarda artan şiddet olayları ve alınabilecek tedbirler
6.Öğrencilerin kılık kıyafeti.
7.Dilek ve temenniler.

UYGUNDUR

Okul Müdürü