telefon kitle iletişim aracımıdır

ninova

Yeni Üye
Üye

bu konuda bende bu seneye kadar kitle iletişim aracı değildir diyordum, ancak bu sene ders kitabında bile değerlendirme sorularından birinin cevabı olarak telefon çıkınca ve başka yayınlarda da karşılaşınca mecburen soruya göre değişir demek zorunda kalıyorum.ama bana göre standart bir ev telefonu kitle iletişim aracı değildir.

kuantum

Üye
Üye

akıllı telefonlar internete bağlandığı için kitle iletişim aracıdır bence. iletişimin geliştiği bu dönemde kitle iletişim ve iletişim cihazları diye ayırmak artık saçma geliyor, bunlara yeni tanımlar yapılsa iyi olur, örneğin oyun konsoluyla bile internete girilebiliyor artık cihazların özellikleri arttıkça eski tanımlar yetmemeye başlıyor. cep telefonundan radyoda dinlenebiliyor tv de izlenebiliyor müfredat teknolojinin gerisinde kalmamalı.

gökhanarpag

Üye
Üye
Sadece telefon için değil aracın içinde kitleyle iletişime geçebilecek bir fonksiyon varsa bu bir kitle iletişim aracıdır adı sanı direkt veya dolaylı olması kitleyle iletişime geçildiği gerçeğini değiştirmez. Elektrik ve uydu da kitle iletişim aracıdır diyebiliriz o zaman.

nail60

Üye
Üye
Toplu SMS gönderebiliyorsa kitle iletişim aracı olarak kabul edilecektir. İki kişi arasında görüşme sağlayan araç olarak kullanıldığında ise sadece iletişim aracıdır. Bu açıklama sabit telefonlar için geçerli değil. Onlar yine kişisel iletişim arjavascript:void(0)acı sayılır. SMS özelliği yoksa tabi. ::)

sercio14

Üye
Üye

3g özelliğini kullanıp ta birden fazla kişiye ulaşıyorsa kitle iletişim aracıdır.