Şu soruya bakabilir misiniz?

musagokhan

Üye
Üye

Kapitülasyonlar osmanlıya zarar vermiştir doğru fakat buna izin veren Osmanlıdır. Kapitülasyonlar ile rekabet doğmuş Osmanlı iç pazarı Avrupalı ticaretçilerin eline geçmiştir. Avrupalılar sanayi devrimi ile ucuza mal ettikleri malları kapitülaysonlarıdaki ayrıcalıkları da kullanarak osmanlıda ucuza satmışlardır. Osmanlı bunu ancak yerli malı kullanımını özendirerek aşacağını düşünmüştür. cevap II-III gibi duruyor

ayse.

Üye
Üye

ilk kapitilasyonlar venedik ve cenevizlere verildiğinde dünyada hızlı bir üretim söz konusu olmadığı için osmanlıdaki küçük el tezgahları ekonomide az da olsa etkisini devam ettiriyordu bu nedenle yerli malını korumaya ve kullanmaya önem verilmedi ancak sanayi inkılabıyla küçük el tezgahları sanayisi gelişmiş avrupadan gelen ürünler karşısında kapandı bu nedenle yerli malı kullanımı önem kazandı.
kapitilasyonlar önemsiz görüldü ama sanayi inkılabı dikkate alındı diyorum bana göre cevap c şıkkıdır

huseyin08351

Üye
Üye

Yerli malı kullanma ithalatı azaltmak içinse, ki öyledir. Bu bir anlamda ekonomik bağımsızlıktır yani kapitülasyonlardan kurtulmadır. Sanayileşemeyen Osmanlı sanayileşen ülkelerin pazarı olmuştur. Bu yönüyle San. İnk. ile ilgilidir. Dolayısıyla cevap 2 ve 3 nolu bilgi eeeeeeeeeeeeee şıkkı

mugur10

Üye
Üye

Kesinlikle E şıkkı II ve III. zira kapitülasyonları kaldırma gücü olmayan Osmanlı Devleti yerli malı kullanmayı özendirerek Sanayi Devrimi ürünlerinin ülkeye girişini azaltıp ekonomisini korumayı amaçlamıştır.