Sosyal Bilgiler Alan Bilginiz Ne Seviyede.

nejdetuslu

Üye
Üye

94 tarih mezunuyum mezun olana kadar neler çektim 1 yıl uzatmaları sırf 39 aldığım için (hoca benden 9 lu not alan sittin sene geçemez demişti)oynadım 5 yılda nemi öğrendim kocaman bir hiç ha birde aklımda kalan fatihin trabzon seferinde nerde konakladılar nerede yemek yediler ne yediler açmı kaldılar tokmuydular falan filan yani bende falan filan öğrendim.

GULNARLI

Üye
Üye

Sosyal Bilgiler dersinin önemini, anlamını yıllar geçtikçe benliğimde,şuurumda daha iyi hissedebiliyorum;Çünkü Sosyal Bilgiler dersi hayatımızın bir parçası,geçmişimiz ile geleceğimizin bileşeni,dünümüz,bugünümüz ve yarınımızdır.Sorumluğumun ve yükümün ağırlığının bilincinde derslerimi en iyi şekilde işlemeye çalışıyorum.Görevimde üçüncü yılım.Göreve ilk başladığımda bildiğim bütün bilgileri öğrencilere yüklemeye çalışıyordum.Çok az bi yer atlasam strese giriyordum,tabi bu durumda zaman falan da yetmiyordu.Şimdi yavaş yavaş deneyim kazanınca daha rahat ders işleyebiliyorum,projeksiyon,çalışma yaprakları,doğal drama,ders sonu kısa değerlendirme vb. dersimin vazgeçilmezleri.zaman da rahatça yetişiyor.Şimdi mevlana'nın şu sözü geliyor aklıma:Hamdım,piştim, daha tam oldum mu bilmiyorum;ama geçen yılların çok şey kazandırdığının farkındayım. sosyal bilgilerin haytımızın bi parçası olduğunu anlayarak,öğrencilerle empati kurabilirsek pek sıkıntı yaşayacağımızı düşünüyorum.Allah görevini vicdani rahatlıkla yapmayı herkese nasip etsin,sabrını bizden esirgemesin...

dvrmbtl

Yeni Üye
Üye

benim de aklıma gelen ve canımı sıkan bir soruyu sormuşsunevet okulda herkes sanki herşeyi en ince ayrıntısına kadar öğrenmişiz gibi sorular sorabiliyor.muhteşem yüzyıl çıktı çıkalı insanların tarihe ilgisi de arttı.kanuninin kaç yıl seferde kaldığı hüreemden kaç çocuğu olduğu ibrahim paşaya ne olacağı böyle sorular...
o kadar derin ki bizim ders.9 yıldır derse şöyle bir bakmadan girmek imkansız.hazırlıklı gidiyorum.o sizin kafanıza takılan soruları da bencew sosyal bilgiler öğretmenliği bitiren biri tam olarak yanıtlayamaz.fakültede türkçe dersi görmekten kendi derslerimizi işleyemedik.osmanlı tarihini tolam 4 kredi ve 1 dönemde aldık.saçma...
şimdi derssslerde kullandıklarımdan da bazı şeyler öğreniyorum.kolay gelsin...

sugarcubes

Üye
Üye

sosyal bilgilerin alanı oldukça geniş ve bu konuda kendimizi bilirkişi gibi görmek imkansız
öğrenciler zaman zaman öyle sorular soruyorlar ki alan bilgisinden ziyade büyükte bir genel kültür birikimi de gerektiriyor. bende bunun sıkıntılarını yaşıyorum zaman zaman. alan bilgisi dışında da milli eğitim müfredatı ilköğretim kademesinde de olmamız sebebiyle seviyemizi düşüyor bence.

Şeyhmus Yüce

Site Yöneticisi
Yönetici
Admin
Web sitesi
www.sosyalbilgiler.biz

İlköğretim müfredatı malesef köreltiyor hepinizin dediği gibi. Bunun için ek gayretler gösteremezsek malesef var olan bilgiyi de unutuyoruz. Şahsen ben de köreldiğimi düşünenlerdendim ve bunun için bir kaç yıldır ek gayretlere yöneldim. Birinci olarak tarihi romanlar ve filmler izlemeyi severdim ve bunu arttırdım. İkinci olarak tarihte özellikle Türk tarihinde kendimi geliştirmek için kpss kurslarında ders vermeye başladım ve ders vermeye devam ediyorum. bu sayede derse gitmeden önce bende çalışmak zorunda klaıyordum ve şimdi birkaç yılın veröiş olduğu deneyimle "ki kpss tarihi detaydır" kendimi tarihte geliştirdiğimi düşünüyorum. Ayrıca kendimi en iyi hissettiğim alan olan TC. İnkılap Tarihi konularını kapsayan bir ders kaynağı yazdım. Bu kaynağı yazarken de genel kültürümü ve tarih bilgimi daha da geliştirdiğimi inanıyorum. Ama tabiki artık piştim demiyorum. Ama körelmemek için elimden geleni yapıyorum. Kısmetse açıköğretim fakültesinden Tarih okumak gibi bir hevesim var ardından tarih üzerine yüksek lisans. Yani yöntem çok. Ben birkaçını uyguladım ve etkili oldu. Diğerlerini de yakın zamanda yaparak kendimi bu alanada daha iyi hissedeceğimi ve öğrencilerime daha fazla tarihe bağlayacağımı umuyorum. Saygılar.