Sosyal Bilgiler Alan Bilginiz Ne Seviyede.

bayramay82

Üye
Üye
Zümrelerim sosyal bilgiler seviyeniz ne seviyede kendinizi branşınız konusunda yeterli görüyormusunuz.

Kendimden bahsedecek olursam şahsen ben kendimi yeterli görmüyorum. Sebebi ise zamanla kullanılmayan bilgilerin unutulması , Müfredatın sosyal bilgilerin büyük bir kısmınının kapsamaması nedeniyle kullanılmayan bilgilerin unutulmasıdır. Bu nedenle çogu bildigim konuyu unuttum. Lazım olmadıgı içinde tekrar etme luzumu duymadım. Mezun olunca derin tarih ve cografya bilgim vardı. Ama bu bilgilerin belki % 50 si uçup gitmiştir. Mesela şimdi bana büyük selçuklu devletinin hükümdarlarının hangisini nereyi aldıgını sorun yada cografyadaki toprak çeşitlerini sayın yada osmanlıda duraklama gerileme devrinde yapılan anlaşmaları sayın deyin sayamam. Dediğim gibi bu bilgiler yıllardır kullanılmıyor. Bu nedenle unutuldu . Ama kısa bir inceleme ile tekrar ögrenerek anlatabilecek seviyeye gelirim.
Bizim branşımız biraz genel kültüre dayalıdır, çogu kişi az yada çok bilir. Öğretmenler odasında bazen günlük konuşmalarda bile bazen tarih konuları felan konuşulunca şu şöylemi , bu böylemi denilince ya onaylarım evet felan yada yüzeysel bir kaç cümle ile konudan bahsederim. Bazen içim sıkılır iyi ögretmen degilmiyim, ögretmenliği yapamıyormuyum felan diye üzülürüm.

Ama şahsen kendim derslere hazırlıklı girerim . Ünite başlamadan klavuz kitapdaki konuları okurum. İşleniş bölümünü incelerim yapabilecelerimi çizerim , sıralarım. Kendi oluşturdugum ders notlarından ek kaynak olarak kullandıgım bilgileride okurum. Derslere öyle girerim. Derste böylece hem verimli geçer hem de zevk alırım kendime güvenim gelir.

Ama lakin bir çok bilgiyi unutmam, bu konularla ilgili sorularla karşılaşınca afallama korkusu beni üzüyor. Alan bilgisi yetersizliği duygusuna kapılıyorum.

Sizlerde durum nasıl benim yaşadıgım sıkıntıları yaşıyormusunuz. Üstte saydıgım konuları size sorsalar anlatın deseler anlata bilirmisiniz.

e_avcu

Üye
Üye

bayramay82 öğretmenm ben selçuk mezunuyum itiraf etmek gerekirse üniversiteyi sıfır 0 bilgiyle kopya falan çekerek hatta çoğu zaman kopyaya bile gerek kalmadan sınavlardan yarım saat önce okula gidip geçen senenin sorularına göz atarak geçtim hocalarımız sağolsun noktası noktasına aynı soruları sorarlardı hiç büt maceram olmadı keşke büte kalsaydım :)kpss sayesinde coğrafya ve ink. tarihi öğrendim 6 senedir çok olmamakla birlikte kendimi geliştiriyorum bu yaşıma kadar öğrendiğim bilgiler zaten öğrenci seviyemizin çooook üstünde.bende çoğu zaman soruyorum kendime seviyem düşük mü diye maşaallah bizim branşı tam olarak öğrenmeninnde mümkün olduğunu sanmıyorum
bu devran böyle gelmiş böyle de gidecek galiba :)))

fehmi42

Aktif Üye
Üye

iii bir tarih bilgim vardım öğretmenligin ilk 2 yılılnda çok araştırdım ama şimdi köreldimmmmmm...............................bittim üç beş ıvır zıvır konu kaldı kitapları bomboş görüyorum biraz inkılap hariçççç.

mesut66

Üye
Üye
bayram hocam aynı bende senin gibiyim 6,7,8. sınıflarda işlediğimiz konulardan sıkıntım yok falan derin bi tarih bilgisi malesef yok bizim bölümün en büyük sıkıntısı ve herkesin derdide aynı şimdi sosyalbilgiler öğretmeni olarak o tarihi konuşmalarda bizim derin bilgiye sahip olduğumuzu sanarak sorabilirler ama kalmışki tarih ve coğrafya ayrı branşlar olduğu gibi sadece tarih bile kendi içinde kaç dala ayrılıyor ilk çağ tarihi orta çağ tarihi 20.yy siyasi tarihi islam tarihi yakın osmanlı tarihi yakın tarih bunların hepsi hakkında konuşacak bilgiye sahip olmamız çok zor proflar bile bu saydığımız alalardan kendilerine bir branş seçiyor birde tarih çok nankör bilsende unutuyosun dediğin gibi bend öğreneyim diye oturur okurum sonra hepsi uçar gider öğretmen olarak osmanlı tarihini bile bilmiyoruz malesef acı ama gerçek yakın tarihimizi bilmemiz yeterli olcak bu durumda yada eskisi gibi milli tarih milli coğrafya dersleri gelmeli ben öğrenciyken oyleydi 2 şer saatti kal sağlıcakla

jamirzey

Yeni Üye
Üye

Sosyal bilgiler yaşam süresinin de ilerisinde bir çaba gerektiriyor . Üniversitelerde verilen eğitim ile kalan veya yetinen hocaları anlamak mümkündeğil tabiki. İnsan yaşamı boyunca sosyal bilgilere adamışsa kendini öldükten sonrada gerek yapılan çalışmalarda gerek bırakılan materyal veya başarılarda yaşamaya devam eder diye bir inanca sahibim . Bazen 24 saatin bana yetmediğini her şeyi 24 saate sıkıştırmak zorunda olduğumu düşünüp hayıflanıyorum yapılacak o kadar çok şey varken hocalarımın bezmişliğinede ayrıca üzülüyorum . Kendinizi iyi geliştirmeler diyorum . Kendini geliştiren öğrencilerini bu milleti ve bu vatanıda geliştirir diye düşünüyorum . Canla başla çalışan arkadaşlarıma sabır diliyorum Allah onlara güç ve kuvvet versin :)