Sayın Cumhurbaşkanımıza Yazılan SBS Öneri Mektubu

erdogangul

Çalışkan Üye
Üye
Web sitesi
www.sosyalbilgievi.tr.cx
Sayın Cumhurbaşkanımız
Dünyanın hiç bir ülkesinde çocuklar üzerinden böylesine kritik (SBS) konularda deneme-yanılma yoluyla eğitim sistemi geliştirilmez.Bence sistem üzerinden tamir edilmeli veya geliştirilmeli.Kaldırma / Yap-Boz yolu ile değil.Kaldı ki,son 10 yılda 4-5 kez yeni sınav sistemi diye sürekli çocukların önüne Sınav Modelleri konuluyor.Bence,2008-11 yılları arasında denenmiş olan SBS üzerinde düzeltmeler yapılıp,sistem oturtulmalıydı.Stres var dendi.Şimdi düşünülen sistemde belki çocuklarımız onlarca sınava girecekler.Önerim şudur:

Sınavlar 5,6,7 ve 8.Sınıf sonunda aynı geçmişteki gibi SBS yapılsın.Stres mi var dendi.Onu da şu şekilde çözeriz.

** 5.Sınıf SBS'nin katkısı % 5 ;
** 6.Sınıf SBS'nin katkısı % 10
** Ve 7.Sınıf SBS'nin katkısı % 20 olur ki,bu oranlar çocuklar için stres artırıcı değil.
** 8.Sınıfta da SBS'nin katkısı % 40 olur.

Geriye kalan % 25 lik bölümde her senenin her döneminde 5 ana dersten son yazılıları merkezden yaparsın.(Eğer Merkezi yazılılar düşünülüyorsa...) Tüm bunların ortalaması % 10 olur.

**Diploma da % 15 olur.

İlgi ve desteğinize teşekkür
Erdoğan GÜL / Sos.Bilgiler Öğretmeni

Gani ÇETİNKAYA

beni kullanmayın sizi ben kulanırım...
Üye

kardes tebrik ederim oldukça güzel

Şeyhmus Yüce

Site Yöneticisi
Yönetici
Admin
Web sitesi
www.sosyalbilgiler.biz
Hocam önerine katılıyorum. Yapbozu da geçti. Cılkı çıktı bu işin. Allah yardımcısı olsun bu çocukların. Artık ne yapacaklarına karar versinler. Eğitimde bu kadar kararsızlık da olmaz ki, bir karar verin, unutmasınlar ki en kötü karar bile kararsızlıktan daha iyidir.

erdogangul

Çalışkan Üye
Üye
Web sitesi
www.sosyalbilgievi.tr.cx
Bütün öğretmenlerden bu konu ile ilgili veya SBS'nin geleceği ile ilgili bu köşeden yorum bekliyorum.En azından bakanlığın dikkatini çekecek bir duruma gelebiliriz.Böylesine kararsızlık iyi değil...En azından çocuklar adına...

H. AHMET

Aktif Üye
Üye

Değerli öğretmen arkadaşlarım öncelikle hepinizin ramazanınızı tebrik ediyor iyi tatiler diliyorum. Görüyorumki bazı emektar arkadaşlar hala boş durmuyor bazı şeylere haklı olarak kafa yoruyorlar , şahsen tebrik ediyor ve en yüksek derecede destekliyorum. Malum bizim dersimiz biraz nankör yani ne yaparsan yap öğrenci "olmazsa bir kez daha okur anlarım" gibi bir düşünceye sahip şunu söylemek istiyorum aslında bizim derslerdeki başarı sınıfta hallediliyor yani bizim emeğimiz sonucudur. Bir destek falan olmadan sınıftaki ile istenilen elde edilebiliyor. Şimdi bu kadar emeğe karşılık bir takım suni yollarla haketmeyen öğrenciler biryerlere gelmiş olacaklar bundan aslında ne okul kazanacak, nede ülke kazanacaktır. Bir kaç adım sonra bu öğrenciler tıkanacak vesselam. Olan zavallı çalışmaktan başka kusuru olmayan vatan evlatlarına olacaktır. Bunu ne Allah kabul eder nede kulu kabul eder bu yüzden asla sınavın kaldırılmasını doğru bulmuyorum. Ecdat o kadarmı akılsızdıki medreseye , enderuna öğrencileri bundan 500-600 sene önce sınav yaparak alıyordu. Sanıyorum büyüklerimiz buna bir çare bulurlar inşallah. Saygılar.