Radyo

furkankaya1995

Meşhur Osmanlı Arması
Üye
3 arkadaş 30 tl ye bir radyo alıyorlar..sonra radyonun fiyatı 25 tl ye düşüyor.usta çırağına git kalan 5 tl yi 3 arkadaşa dağıt diyor.her birine 1 tl verip 2 tl de kendi cebine atıyor=)...buna göre her arkadaş 9 tl vermiş oluyor....9*3=27 2 tl de çırakta vardı 27+2=29 ama toplam verilen para 30 tl .... 1 tl nerede????

caanaan

Üye
Üye
Radyo

verilen toplam para 27tl (9+9+9 =27) radyocu 25tl alıyor çırak 2 tl toplam 27 tl :)

atabey74

Çalışkan Üye
Üye
Radyo

çocukluğumdan beri bu sorunun içinden bi türlü çıkamadım. Basmıyo :p

furkankaya1995

Meşhur Osmanlı Arması
Üye
Radyo

atabey74' Alıntı:
çocukluğumdan beri bu sorunun içinden bi türlü çıkamadım. Basmıyo :p

Hayatta karşınıza buna benzer o kadar çok paradoks çıkacak ki 'Yumurta mı tavuktan cıktı tavuk mu yumurtadan?' 'Madde mi enerjiden doğar enerji mi maddeden' gibi...Bu tür paradokslar karsısında herkesin kendine göre verecegi bir cevap,üstelik kesinlikle doğru bir cevap, vardır.Ama insanoğlunun algılama konusunda daha nerede olacagını soracak olursanız,daha işin basında oldugumuzu söyleyebilirim.Lafı uzatmayayim...Şunu unutmamalıyız ki doğada hicbir sey yoktan var olmaz,vardan da yok olmaz. Yani başka bir açıdan baktıgımızda 1Liranın kaybolma gibi bir durumunun olmadıgını görürüz.

caanaan

Üye
Üye
Radyo

furkankaya1995' Alıntı:
Arkadaşım biraz daha düşün istersen çünkü verilin para 30TL fakat ortada bulunan para 29TL ... 1TL nereye gitti ?[/color]

sanırım sorun şu problemin çözümüne üç arkadaşın 30 tl verdiğini kabul ederek başlıyorsun ama sonra üç arkadaş 27 tl verdi diyorsun.her iki veriden birini kabul ederek sorunu çözebilirsin. ben toplamda 27 tl ödediklerini kabul ettim. şöyle de diyebilirdim.. üç arkadaş 30 tl vermişler satıcıda 25 tl kalmış üç arkadaş 1 er tl lerini geri almışlar 2 tl de çırak almış... bu durumde yine eşitleniyor...
ya ilk veriyi kabul edeceksin ya da son veriyi "iki tane farklı X olmaz" ... sanırım anlatabildim...
bunun bir paradoks olduğunu sanmıyorum açıkçası :)