Osmanlı'da Hoşgörü : Konu Anlatım

Gözde.

Mutluyum. *
Üye
Osmanlı Devleti bir imparatorluktu. İmparatorluğun sınırları içinde farklı ırklara ve dini inançlara sahip insanlar yaşardı. Osmanlı Devleti’nde yönetilen halka reaya adı verilirdi. Reaya : Çeşitli din , ırk ve mezheplere sahip topluluklardı. Ancak toplum ırk esasına göre değil inanç ve kültür esasına göre örgütlenmişti. Devlet yönetiminde egemen Müslümanlar olmak ile birlikte Islahat Fermanı’ndan sonra Rumlar , Ermeniler Yahudiler ve Slavlar da yönetimde yer almaya başlamıştır. Bu durum Osmanlı Devleti’nin yönetim ve hoşgörü anlayışını bir sonucuydu.
Osmanlı Devleti : değişik inançlara sahip toplulukları kendi içinde serbest bırakmış , onları Türk nüfusu içinde eritme yoluna gitmemiştir. Osmanlı toplumunda Türkler , Araplar , Acemler , Boşnaklar , Arnavutlar ve Kürtler Müslüman idi. Müslümanlardan başka 3 temel millet daha vardı. Bunlar : Ortodokslar , Yahudiler ve Ermeniler idi. Bu toplulukların birbiriyle çatışmadan yüzyıllarca bir arada yaşatılması , Osmanlı yöneticilerinin adalet ve hoşgörüye dayalı bir yönetim uyguladıklarını göstermektedir.

edy

Üye
Üye
Osmanlı'da Hoşgörü : Konu Anlatım