Okul Öğrenci Meclisi İle Okul Öğrenci Kurulu Arasındaki Fark Nedir?

sende80

Yeni Üye
Üye

ben kendi okulumda öğrenci meclisi seçimlerinde seçilen başkan ve diğer temsilciler toplanarak öğrenci kurulunu oluşturuyor ve okul ve öğrenci sornnlarını görüşüyorrlar

ercanvekaya

www.sosyalbilgilerdersi.net
Üye

ARKADAŞLAR HER SINIFTAN BİR TEMSİLCİ SEÇİP OKUL ÇAPINDADA BİR BAŞKAN SEÇEREK Mİ BU KURULU YAPALIM..NE DERSİNİZ...

atabey74

Çalışkan Üye
Üye

Madde 97 — (Değişik: 24.12.2008/27090 RG) Öğrenci kurulu, okulun tüm öğrencileri tarafından 6, 7 ve 8 inci sınıf öğrencileri arasından seçilen bir başkan; 4 ve 5 inci sınıflar arasından seçilen ikinci başkan ve 1-8 inci sınıf şubelerinden seçilen birer temsilciden oluşur. Bu kurula, öğretmenler kurulu tarafından seçilen bir öğretmen rehberlik eder.
Okul öğrenci kurulu, öğretmenler kurulu tarafından seçilen öğretmenin veya öğrenci başkanının çağrısı ile toplanır. İlk toplantıda yıllık çalışma programını hazırlar, okul müdürünün onayına sunar. Çalışma programında eğitim ve öğretim ortamının daha uygun duruma getirilmesi, öğrenci sorunlarının giderilmesi ve sosyal etkinliklerin düzenlenmesi gibi hususlara yer verilir.
Öğrenci meclisi, birleştirilmiş sınıf uygulaması yapılan okulların dışındaki ilköğretim okullarında kurulur. Meclis, şube temsilcilerinden oluşur. Meclisin ilk toplantısında üyeler arasından okul meclisi temsilcisi seçilir. Öğrenci kurul başkanının katıldığı kurullara bu temsilci de katılır.
Öğrenci kurulu ve okul meclisleri seçimleri aynı zamanda yapılabilir.

zeki doğan

Çalışkan Üye
Üye
Web sitesi
sosyalciniz.net

Ben de bu konuyu tam anlayamamıştım...Şimdi biraz daha netleşti...Teşekkürler..

hakanozkan79

Çalışkan Üye
Üye

Şu halde iki kurul varmış gibi ve seçimlerin ikisi için yapıldığını anladım.Ancak 2551 T.D de idi herhalde Öğrenci kurullarının kaldırıldığı yazıyordu.Ben bunu müfettişlere söyledim.Onlar işin içinden çıkamadılar.Hakikaten öylemiş hocam falan dedilerYani öğrenci kurullları kaldırılmış ancak ilkköğretim Kurumları yönetmeliğinde var ne yapcaz dedim.Onlar işin içinden çıkamadılar.Okulu Telefonunu aldık size geri döneriz dediler.Ama bir türlü dönemediler.Bence bir karışıklık var.
Ama Atabey74 hocamın dediği bana mantıklı geldi.Yinde bu konuda yeni bir gelişme olursa buradan paylaşıcam...saygılar