okul başkanlığına sadece şube öğrenci temsilcisi mi aday olabilir?

graben

Yeni Üye
Üye

Biz genel seçimde en fazla oy alanı okul temsilcisi , ikinci sıradakini yardımcı seçiyoruz .Böylece seçimi kıl payı kaybedene de teselli oluyor

emine yücel

Üye
Üye

okul temsilcisi ve okul meclisi çalışmalarını 4 yıldır yapıyorum seçimleri iki haftada yapıyoruz. öncelikle iki tane evet mührü ve sandık yaptırdık. her sınıftan en az iki tane sınıf temsilcisi adayı belirliyoruz bir hafta temsilci adayları sınıf içinde seçim çalışması yapıyorlar daha sonra oy
pusulalarını hazırlayıp tercihen 8. sınıflardan oluşan 4 kişilik seçim kurulu öğrencileriyle sınıf sınıf dolaşıp sandık kuruyoruz. sınıftaki öğrencilerden 4 tane sandık kurulu oluşturup bütün işlemleri onlara yaptırıyorum (sandığı kurma, oy pusulalarını verme, öğrencilere imza attırma, sayım ve döküm işlemlerini yapma ve onların tutanaklarını yapma gib) seçim kurulu öğrencileri seçimin sağlıklı yapılması için gözetmenlik ve küçük sınıflara yardım ediyor. bir gün seçim yapıldıktan sonra tutanakları sınıf öğretmenine teslim ediyorum ve seçilem sınıf temsilcileri arasından okul temsilciliğine aday olanlar dilekçe ile seçim kuruluna baş vuruyor 1. sınıftan 8. sınıfa kadar aday olabilirler ancak 2. kademe başkan, 1. kademe başkan yardımcısı seçiliyor. aday olanlar 1 hafta boyunca seçim propagandası yapıyor açılış törenlerinde kendilerini ve yapacaklarını tanıtıyor, broşürler hazırlıyor seçim kampanyası yapıyor sonra seçim günü 6 şar kişiden oluşan iki tane sandık kurulu oluşturup sandıkları kuruyorum tek tek sınıfları seçimin yapılacağı salona çağırıp seçimi yapıyoruz. seçim sonucunda aday olanların gözetiminde sayım ve döküm işlemlerini yapıp ilan ediyoruz ve okul temsilcisini seçiyoruz. bizimki biraz teferruatlı sınıf temsilcisi seçimini de ekledik çocuklar için daha iyi oldu. biraz yorucu ama iki haftada bitiyor ve öğrenciler 1 den 8 e kadar gerçek bir seçim ortamı yaşıyorlar

cengaver07

Üye
Üye

her sınıf temsilcisini(milletvekili) seçer.daha sonra sınıf temsilcilerinden okul meclis başkanlığına adaylığını koyarlar.okula sandık kurulur.sandık kurulu gözetiminde seçim tamamlanır.