Mesleği Küfür Yemek Olan Esnaf

Cumali Güler

zalatar
Moderatör
Dalkavukluk eskiden nizamnameleri, kahyaları, narhları olan bir esnaf kuruluşuydu. Dalkavuklar kendilerine yapılan her türlü hakarete tahammül eden bu işi meslek edinen insanlara verilen isimdi. Dalkavuklara yapılan her muzipliğin bir tarifesi vardı. Mesela dalkavuğa atılan her tokatın bedeli 30 para, merdivenden yuvarlamanın ücreti 180 paraydı. Bir fındık sıçanını kuyruğu dışarıda kalacak şekilde dalkavuğun ağzına sokma 400 para, ellerin ve ayakların domuz topu şeklinde bağlanması 40 paraydı. Bir sakatlık olursa hareketi yapan dalkavuğu tedavi ettirmeye mecburdu. Ölüm olursa masraflar işi yaptıranlar tarafından karşılanıyordu.

Arkdaşlar bir kaç sitede bunu okudum daha once bir konfransata dinlemiştimm konuşmacıdan.Kemal Sunal'ın ŞArk Bülbülü filmi (ayşen gruda ile birlikte) bu meslekten esinlenilerek yapıldığını okumuştum. Mazlum MAzlumu getirin bana repliğinin oludğu

daha fazla bilgisi olan var ise paylaşırsa sevinirim

rasim

Çalışkan Üye
Üye
Mesleği Küfür Yemek Olan Esnaf

iyi işmiş, aslında benimde öyle birine ihtiyacım var. öğrenciye, veliye, idareye, milli eğitime olan öfkemi çıkarabileceğim biri. iddaadan tutturduğum 300 lirayı veririm. ilgilenene duyurulur!