MEB ÇANAKKALE İLİ ÖRNEK SORUSU- Bu sorunun cevabı B olarak verilmiş. Hatalı değil mi?

zeki doğan

Çalışkan Üye
Üye
Web sitesi
sosyalciniz.net
Emeğinize sağlık hocam. Çok güzel açıkladınız. Ben de bu görüşlere katılıyorum. Çanakkale nin yayınladğı soruyu MEB e de gönderdim. Cevap anahtarı hatalı değil mi dedim. Henüz cevap gelmedi. Ancak MEB in yayınladığı 3 soru üzerinden gittiğimde milli irade var ama milli egemenlik yok diye değerlendirmiş diye anladım. Bunun için MEB de yetkili kişilerden en son değerlendirmenin ne olması gerektiği ile ilgili bir cevap almamız gerekiyor.
Hocam bir yerde referandum yapılması, halkın görüşüne başvurulması, halkın kararına göre bir yol çizilmesi, yani milletin bir konuda kendi geleceğine kendisinin karar vermesi tabi ki milli iradedir, milli egemenliktir... Başka hangi kavram ile ilişkilendireceğiz Allah aşkına...

Ayrıca bu soruları hazırlayan arkadaşlar da (bizim gibi) konuyu nasıl anlamışlarsa öyle yorumluyorlar...
Neyse hocam, sonuç itibariyle herkes kendi doğrusunun peşinde... Saygılar...

Son düzenleme:

hasan7575

Üye
Üye
yönetici şeçmiyorlar o yüzden milli egemenlik değildir. egemenlik tek başına yönetme demektir. milletin yönetimi demektir. ülke yönetimiyle ilgilidir.
milli irade ise halkın görüşüdür.

Hacerakın

Yeni Üye
Üye
Cevap Bdir.referandumun yapılması halkın iradesine saygı duyulduğunu gösterir.Ancak milli egemenlik cevap olarak alınamaz.çünkü referandum ülkenin tamamında değil belirli bölgelerde yapılmıştır.
Ayrıca Misak-I Milli’yi kabul eden grup Son Osmanlı Mebuslar Meclisindeki Felah-I Vatan grubudur.Mustafa Kemal Amasya görüşmelerinde Meclisi mebusanın İstanbul dışında güvenli bir bölgede toplanmasını istemişti çünkü meclis İstanbul’da toplanırsa İtilaf devletlerinin baskısı nedeniyle istediğimiz doğrultuda kararlar alınamayabilirdi ancak İstanbul hükümeti bu kararın Kanun-i Esasiye aykırı olduğunu gerekçe göstererek meclisin İstanbul’da toplanmasını kabul etmiştir Mustafa Kemal ise hakkında tutuklama ve idam kararı sebebiyle İstanbul’a gidemeyeceği için İstanbul’a gidecek olan milletvekillerini Ankara’da toplayarak bir takım isteklerde bulunmuştur.Bu isteklerden bir tanesi de mecliste hem bağımsızlığı hem egemenliği savunacak müdafaa hukuk grubunun kurulmasıdır; ancak hem bağımsızlık hem egemenliği savunan Müdafaa-I Hukuk yerine sadece bağımsızlığı savunan Felah-I Vatan grubu kurulmuştur.Meclisin açılış konuşmasında ise padişahı monarşiyi savunan saltanatı öven konuşmalar yapılmıştır Böyle bir ortamda ulusal egemenlikle ilgili bir karar alınması mümkün değildir.Dolayısıyla Misak-I Milli kararları bağımsızlıkla ilgilidir