MEB ÇANAKKALE İLİ ÖRNEK SORUSU- Bu sorunun cevabı B olarak verilmiş. Hatalı değil mi?

ege10

Üye
Üye
Amasya Genelgesinde yer alan milletin bağımsızlığını yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır maddesini neyle eşleştiriyoruz ,Milli egemenlikle değil mi, Peki burada yer alan halk oylaması milletin geleceğine karar vermesi değil mi, Fark ne ?örnek sbs2012

Ekli dosyalar

• 2012 sbs.docx
    30.7 KB · Görüntüleme: 166

zeki doğan

Çalışkan Üye
Üye
Web sitesi
sosyalciniz.net
Arkadaşlar bence Misakı Millide milli egemenlik kavramı vardır... Halk oylaması kararlarında millî egemenliğin önemi vurgulanmıştır...
Genel olarak düşündüğümüzde misakı millide alınan bütün kararlar mecliste milletvekilleri tarafından alınan kararlar olduğu için, özelde ise halk oylaması kararları, halkın kararı dikkate alındığı için milli egemenlik ile ilgilidir...
Bunu MEB'in ders kitapları da vurguluyor... Ekran görüntülerini paylaşacağım...
Burada dikkat edilmesi gereken nokta, milli egemenliği bir yönetim şekli olarak gerçekleştirmenin amaçlanmadığıdır...
Çünkü Misakı Milli kararları Mebusan Meclisinde alınan kararlardır, Mebusan meclisinde saltanat yanlısı vekiller de bulunmaktadır... O nedenle yönetim şeklinin değiştirilmesi ile ilgili bir karar alınması beklenemez...
Ancak halk oylaması ile ilgili maddeler millet iradesine önem verildiğini, halkın kararının dikkate alındığını gösterir...
Örneğin Amasya Genelgesindeki "milletin kararı kurtaracaktır" ifadesini milli egemenlik olarak yorumluyoruz ama Misakı Millideki halk oylaması maddelerini böyle yorumlamıyoruz, sizce burada bir çelişki yok mu...
Sonuç olarak tabi ki Misakı Millide yönetim şeklini değiştirmek amaçlanmamış, yani doğrudan millet egemenliğini gerçekleştirme hedefi yoktur... Ama alınan kararlarda millet iradesi esas alındığı için ulusal egemenlikle ilgilidir...
Bu tür sorularda, vardır ya da yoktur diyerek kesip atmak yerine, soru metnine, öncüllere ve seçeneklere göre hareket etmek en doğrusu diye düşünüyorum...
Benim şahsi görüşüm bu...
meb kitabı 2016.png
meb kitabı 2018.png

abdulmecitt

Üye
Üye
Cevap Bdir.referandumun yapılması halkın iradesine saygı duyulduğunu gösterir.Ancak milli egemenlik cevap olarak alınamaz.çünkü referandum ülkenin tamamında değil belirli bölgelerde yapılmıştır.
Halk Oylaması bir Milli Egemenlik değil mi ? Ya da şöyle söyleyeyim : Milli Egemenlik anahtar kelimlerinden birisi de referandum ( halk oylaması ) değil mi ? sadece yani adı geçen illerde olması milli egemenlik sayılmıyor mu ? İlla bütün ülkeyi mi kapsaması gerekiyor ?

REYYAN3850

Üye
Üye
Arkadaşlar bence Misakı Millide milli egemenlik kavramı vardır... Halk oylaması kararlarında millî egemenliğin önemi vurgulanmıştır...
Genel olarak düşündüğümüzde misakı millide alınan bütün kararlar mecliste milletvekilleri tarafından alınan kararlar olduğu için, özelde ise halk oylaması kararları, halkın kararı dikkate alındığı için milli egemenlik ile ilgilidir...
Bunu MEB'in ders kitapları da vurguluyor... Ekran görüntülerini paylaşacağım...
Burada dikkat edilmesi gereken nokta, milli egemenliği bir yönetim şekli olarak gerçekleştirmenin amaçlanmadığıdır...
Çünkü Misakı Milli kararları Mebusan Meclisinde alınan kararlardır, Mebusan meclisinde saltanat yanlısı vekiller de bulunmaktadır... O nedenle yönetim şeklinin değiştirilmesi ile ilgili bir karar alınması beklenemez...
Ancak halk oylaması ile ilgili maddeler millet iradesine önem verildiğini, halkın kararının dikkate alındığını gösterir...
Örneğin Amasya Genelgesindeki "milletin kararı kurtaracaktır" ifadesini milli egemenlik olarak yorumluyoruz ama Misakı Millideki halk oylaması maddelerini böyle yorumlamıyoruz, sizce burada bir çelişki yok mu...
Sonuç olarak tabi ki Misakı Millide yönetim şeklini değiştirmek amaçlanmamış, yani doğrudan millet egemenliğini gerçekleştirme hedefi yoktur... Ama alınan kararlarda millet iradesi esas alındığı için ulusal egemenlikle ilgilidir...
Bu tür sorularda, vardır ya da yoktur diyerek kesip atmak yerine, soru metnine, öncüllere ve seçeneklere göre hareket etmek en doğrusu diye düşünüyorum...
Benim şahsi görüşüm bu...
Ekli dosyayı görüntüle 35936Ekli dosyayı görüntüle 35937
Emeğinize sağlık hocam. Çok güzel açıkladınız. Ben de bu görüşlere katılıyorum. Çanakkale nin yayınladğı soruyu MEB e de gönderdim. Cevap anahtarı hatalı değil mi dedim. Henüz cevap gelmedi. Ancak MEB in yayınladığı 3 soru üzerinden gittiğimde milli irade var ama milli egemenlik yok diye değerlendirmiş diye anladım. Bunun için MEB de yetkili kişilerden en son değerlendirmenin ne olması gerektiği ile ilgili bir cevap almamız gerekiyor.

Ekli dosyalar

• MEB ÇALIŞMA.png
    MEB ÇALIŞMA.png
    135.1 KB · Görüntüleme: 214
  • NİSAN MEB.png
    NİSAN MEB.png
    43.5 KB · Görüntüleme: 223