MEB ÇANAKKALE İLİ ÖRNEK SORUSU- Bu sorunun cevabı B olarak verilmiş. Hatalı değil mi?

REYYAN3850

Üye
Üye
Öğretmenim öğrencilere ısrarla anlattığımız bir soru bu. Misakı Milli de milli egemenlikten bahsetmez. Referandum belli yerlerde yapılıyor. ve halk yönetime katılmıyor. O yüzden milli egemenlik yok. Öğrencilerin en çok çeliştiği konudur. Ama bizler çelişkide olmamalıyız.
Hocam Misakımilli ile ilgili genel değerlendirme yaptığımızda "milli bağımsızlık" değerlendirmesi yapıyoruz. Misakımilli nin amaçları arasında "milli egemenlik" yoktur(Amaç yok ama referandum maddeleriyle vurgu var). Ancak Misakımilli nin maddelerini ayrı ayrı değerlendirdiğimizde farklı kavramları yorumlayabiliyoruz. Ki referandum ile ilgili maddeler "milli egemenlik vurgusu" yorumunu yapmamızı sağlar diye düşünüyorum.Bu konu ile ilgili yayınların bazıları referandum maddelerini milli egemenliğe vurgu olarak alırken bazıları milli egemenlik yoktur demiş. MEB in çıkmış soruları incelendiğinde referandum maddelerini vermeden soruyu sormuş ve milli egemenliğe ulaşamayız cevabı çıkmış. Bursluluk sınavında "halkın kendi geleceği hakkında karar vermesi" ile ilgili soru sorulmuş. Anlattığım soru örneklerini paylaşacağım birazdan.

REYYAN3850

Üye
Üye
TEOG sorularında referandum maddeleri verilmemiş. Sonuçta ulusal egemenliğe ulaşılamaz çıkmış. Referandum maddelerini verip ulusal egemenliğe ulaşılamaz deseydi tartışma konusu olurdu. Özellikle referandum maddelerine yer verilmemiş. Bursluluk sınavında "halkın kendi geleceğine karar vermesi" diyerek sormuş. Referandum ile ilgili madde cevap oluyor.

Ekli dosyalar

• 1.png
    1.png
    39.3 KB · Görüntüleme: 211
  • 2.png
    2.png
    34.2 KB · Görüntüleme: 209
  • 3.png
    3.png
    34.2 KB · Görüntüleme: 190

saat3olmus

Üye
Üye
Hayır cevap B olarak kabul edilemez. Milli egemenlikten anlaşılan bütün halkın yönetime karar sürecine katılması anlaşılmaz. Örneğin meclis ilk açıldığında kadınların seçme seçilme hakları yoktu, karar süreci sadece erkeklerin dahil olduğu bir durumdu. Burada da karar alma sürecine halkın dahil olması yani halk oylamasının yapılması milli egemenlik kavramı ile bir bir ilişkilidir. Cevap D'dir