İLKÖĞRETİMDE DİSİPLİN

KASABA

Üye
Üye
ARKADAŞLAR LÜTFEN ACİL YARDIM İSTİYORUM İLKÖĞRETİM 8.SINIFTA ÖĞRENCİYE DİSİPLİN CEZASI VERİLİR Mİ?HANGİ SEBEPTEN VERİLİR VARSA

zeki doğan

Çalışkan Üye
Üye
Web sitesi
sosyalciniz.net
İLKÖĞRETİMDE DİSİPLİN

Valla hocam 13 yıldır ilköğretimde çalışıyorum, bir çok olaya şahit oldum ama hiçbir öğrenciye disiplin cezası verilmedi, verilemedi :(

Kadir Emiroðlu

Üye
Üye
İLKÖĞRETİMDE DİSİPLİN

"Disiplin" dediğimiz şeyin güncel adı Öğreci Davranışlarını Değerlendirme Komisyonu.
Eli kolu bağlı bir komisyondur, öğrencilerin gözünü korkutmaktan başka pek bir şey yapamaz.
İlköğretim Kurumlar Yönetmeliği madde 108 -111 arası bu yaptırım konusuna ayrılmıştır. Yaptırımlar: Uyarma, kınama ve okul değiştirmedir. Yani okuldan atma dediğimiz şey aslında okul değiştirmedir ki bunda son sözü İlçe Disiplin Komisyonları söyler. Çok çok çok önemli bir konu olmadıktan sonra hiçbir okul ilçe disiplin komisyonlarına vaka götürmez, zira okulun imajının zedelenmesini idareler istemez. Ki zaten idareler vakayı aksettirse bile ilçeler "ıvır zıvır işler"le uğraşmaz. :)

Gündelik disiplin sorunları için yapabileceğiniz şey en fazla, birkaç tutanakla, veli görüşmesiyle öğrenciyi korkutmak olabilir.

Aşağıdaki linkten İlköğretim Kurumlar Yönetmeliğine ulaşabilirsiniz. Madde 108 - 111 arasını inceleyiniz:
http://mevzuat.meb.gov.tr/html/225_0.html