İlköğretim Haftası konuşma metni

Şeyhmus Yüce

Site Yöneticisi
Yönetici
Admin
Web sitesi
www.sosyalbilgiler.biz
Sayın veliler, değerli öğretmen arkadaşlarım, sevgili öğrenciler;
Eğitimin en vazgeçilmez hizmet olduğuna inanan ve her şeyin insanı sevmekle başladığını kabullenen biz eğitimciler sizlerin huzurunda olmanın verdiği mutluluk içinde hepinizi saygı ve sevgi ile selamlıyoruz.
İlköğretim haftasının kutlandığı bu günde, Atatürk’ün ve bizlerin özlediği çağdaş uygarlık düzeyinin ötesinin ancak bilgi ile mümkün olacağının bilinciyle 2013 - 2014 Eğitim-Öğretim yılına başlıyoruz. Her yıl Eylül ayının üçüncü haftasını İlköğretim Haftası olarak kutladığımız bu hafta ilköğretimin önemini bilinmesindeki en önemli kanıtlardandır.
Biliyoruz ki insan var olduğundan beri, yeni şeyler öğrenmek ve bilgiye sahip olmak ister. Bilgiye sahip olmak için ise modern teknoloji ve sevgiyle donatılmış kurumlara, aile sevgisini aratmayan öğretmenlere kısacası herkese, her zaman ihtiyaç vardır. İşte bu sıcak aile sevgisini bize sağlayacak olan da okullarımızdır.
Sevgili öğrenciler, sizi bu geleceğe, hayata hazırlayan iyi niyetli çabaları boşa çıkarmayınız. Yüreğinizdeki kıpırtıyı ve yüzlerinizdeki tebessümü kaybetmeden çok çalışınız. Okulunuzu, öğretmenlerinizi, derslerinizi çok seviniz. Öğretmenleriniz, yaşamınızın yapısını oluşturan tüm bilgilerin mimarı olacaktır.
Sevgili öğrenciler, bugün olduğu gibi gelecekte de büyük Atatürk'ün ilke ve devrimlerinden günlük çıkarlarınız için ödün vermeyin. Atatürk'ün "Hayatta en hakiki mürşit ilimdir" özdeyişiyle dile getirdiği gibi, yaşamınızda en doğru ve şaşmaz yol göstericinin bilim olduğunu unutmayınız. Bunun dışındaki her yol; çıkmazdır, karanlıktır.
Sayın Veliler; Bize emanet ettiğiniz, canınızdan çok sevdiğiniz sevgili yavrularınızı bu çatı altında hiçbir ayrım gözetmeksizin eğitmeyi amaç edindik ve bu uğurda çalışmaya devam edeceğiz. Yüreğimizdeki sevgiyi, belleğimizdeki bilgiyi, kişiliğimizdeki çizgiyi onlarla paylaşacağımızdan emin olabilirsiniz. Bu anlayış ve kararlılıkla beynini, gönlünü, yüreğini, emeğini ve yıllarını eğitime adamış eli öpülesi öğretmenlerime zor, fakat kutsal görevlerinde yardımcı olmanız en büyük temennilerimdendir.
Bu önemli günde siz değerli meslektaşlarıma da şunları söylemek isterim: Geleceğimizin teminatı olan öğrencilerinize karşı anlayışlı ve hoşgörülü olunuz. Büyük önderin belirttiği gibi, Cumhuriyetin öğretmenlerden istediği; fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller yetiştirmenin görev ve sorumluluğu içinde davranınız. Bu konuda bilginize, yüreğinize kısacası size olan inancımız tamdır.
Sevgili öğrenciler, yeni bilgiler, yeni dostluklar, güzel günler ve aydınlık fikirlere kavuşacağınız mutlu ve huzurlu günler dileğiyle, gözlerinizden öper, bütün öğretmen arkadaşlarıma huzurlu ve başarılı bir öğretim yılı diliyorum.

Şeyhmus Yüce

Site Yöneticisi
Yönetici
Admin
Web sitesi
www.sosyalbilgiler.biz

Biraz benim cümlelerim, biraz derleme bir konuşmadır. Yıllar önce hazırlamıştım. İşinize yararsa ne mutlu :)

sosyalçç

Çalışkan Üye
Üye

elinize sağlık değerli hocam:)