Eşitliğe Doğru

erkanisanmaz

Site Yöneticisi
Yönetici
Admin
Web sitesi
www.sosyalbilgiler.biz
İlk Türk devletlerinde ve Türkler Anadolu'ya gelip yerleştikten sonrada Türk kadını her alanda Türk erkeği ile birlikte olmuştur. Ülkesi adına önemli işler başarmıştır.
Türk kadını, Orta Asya Türk Devletlerinde toplumsal alanda büyük ölçüde erkeklerle eşitti. Hun hükümdarı eşi ile beraber toplantılara katılırdı. Kurultayda hatunlar, önemli kararların alınmasında etkili olurdu. Türk kadını, erkekler gibi ata biner ve kılıç kullanırdı
Anadolu'nun Türkleşmesinde Türk kadının büyük rolü vardır. Ahi teşkilatının bir kolu olan Bacıyan-ı Rum (Anadolu kadınları) teşkilatı Anadolu'nun Türk yurdu olmasında etkili olmuştur.
Bunun yanında kadınlar, vakıflar kurup toplumsal alanda da çalışmalar yapmışlardı. Toplumsal gelişmelerle birlikte kadın haklarında yeterli gelişme sağlanamadı. Osmanlı Devleti zamanında kadınların okuma yazma oranları ileri bir seviyede olmadığından sosyal haklarını da yeteri kadar koruyamadılar.
Tanzimat Fermanı ile kadınlar bazı özgürlüklerine kavuştularsa da bu yeterli olmamıştır.
Bu dönemde ebelik kursları, kız rüştiyeleri (ortaokul) kız öğretmen okulları açılarak
Türk kadınının toplum ve çalışma hayatında yer alması sağlanmaya çalışılmıştır.
Kurtuluş Savaşı sırasında Türk kadınları savunma hizmetlerini de yerine getirdiler. Cephe gerisinde çalışıp cepheye silah taşıdılar. Hastanelerde yaralılarla ilgilendiler. Kadın haklarının kazanılmasında kadınların Kurtuluş Savaşı’nda gösterdikleri kahramanlıkların önemli bir payı vardır.
Cumhuriyet döneminde gerçekleştirilen Atatürk inkılaplarıyla kadın haklarının kapsamı genişletildi. Atatürk; kadınlarımızın, siyasal ve sosyal haklarına kavuşması gerektiğine inanıyordu. Türk kadınının bu durumunu Atatürk'ün şu sözü en güzel şekilde ifade eder:
Dünya'da hiçbir milletin kadını, ben, Anadolu kadınından daha fazla çalıştım, milletimi kurtuluşa ve zafere götürmekte, Anadolu kadını kadar gayret gösterdim diyemez.

Cumhuriyetin ilanından sonra çıkarılan yasalarla Türk kadınının yaşam biçimi değişti.
Böylece modern ve uygar bir toplum olma yolunda adım atılmış oldu.
-1924’de çıkarılan Tevhid-i Tedrisat (Öğretim Birliği) Kanunu ile eğitim öğretimde birlik
sağlandı.
-Kadınlara okuma yazma imkânı sağlandı.
-1926’da Türk Medenî Kanunu’nun ilanı ile kadınlar, yasalar karşısında erkeklerle eşit haklara kavuştu. Mirasta erkek kadar kadının da hak sahibi olması sağlandı. Evlilikte nikah zorunluluğu getirildi.
-Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunda Türk kadınının büyük rolü vardır. Bunu çok iyi bilen Atatürk, kadınlara 1930’da belediye seçimlerine katılma hakkını vermiştir. 1934 yılında da seçme ve seçilme hakkını kazanan Türk kadını, özgürlüklerine Atatürk döneminde tam anlamıyla kavuşmuştur.
Not: Türk kadını birçok Avrupa ülkesinden önce siyasal haklar elde etmiştir.