EĞER TÜRK'SEN OKU.

tarihci

Üye
Üye
EĞER TÜRK'SEN OKU.

BİR TÜRK OLARAK DÜŞÜNCENİZE KATILIYOR VE TÜRKÇE'Yİ KORUMANIN HER TÜRK'ÜN EN ÖNEMLİ SORUMLULUĞU OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM.BİZ DİLİMİZİ KORUDUĞUMUZ SÜRECE BİR MİLLET OLARAK KALABİLMEYİ BECEREBİLİRİZ.AKSİ TAKDİRDE SIRADAN TOPLUM HALİNE GELİRİZ.

yekta.44

Yeni Üye
Üye
EĞER TÜRK'SEN OKU.

Öncelikle bu konuyu açan arkadaşa teşekkür ediyorum. Ancak sürekli olarak Türkçemizin bu durumundan bahsedilmesinin beni çok üzdüğünü de belirtmek isterim. Çok acı bir gerçektir ki, çocuklarımız artık sadece TOST YİYİP, TEST ÇÖZER oldular. Özellikle bilgisayardan yapılan anlık konuşma ve yazışmalar, çocuklarımızın dilini olumsuz yönde etkilemektedir. Bir de sanatçıların ve topluma önderlik eden veya topluma model olan insanların Türkçemizi düzgün kullanmasının önemi çok büyüktür. Ben bu konuda bazı yasaklayıcı uygulamaların yaşama geçirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Örneğin işyeri sahipleri, işyerlerine Türkçeye uygun bir isim koymadıkları zaman, belediyeden işyeri açma ve çalışma ruhsatı alamamalıdırlar. Bunun gibi, yaşamı zorlaştırmayan, ancak dilimizin yozlaşmasını önleyen kimi önlemler alınabilir. Herkese selam ve sevgilerimi yolluyorum.

H. AHMET

Aktif Üye
Üye
EĞER TÜRK'SEN OKU.

Değerli arkadaşlar maalesef dilimiz konusunda biz öğretmenlarden başka eminimki hassasiyet gösteren ya hiç yok yada azdır. Neyse "kişi nasıl konuşursa öyle düşünür derler" bizler bıkmadan, yorulmadan , usanmadan dilimize çok ama çok sahip çıkacağız her şeyden önce bizler öğrencinin karşısında doğru ve düzgün ifadeler kullanacağız yanlışı gördüğmüz zümün hemen müdahele edeceğiz ve sokak ağzını kesinlikle sınıfta konuşturmayacağız. Bu konuyla ilgili güzel ve doğru kitaplar önerceğiz, bu iş okumadan zor düzelir bol bol kaynak önerip onları not almalarını sağlıyacağız bir süne sonra inanın etkisini gösteriyor. Ben şahsen çocukların "oley" diye sevinmelerini kesinlikle yasakladım. Yusuf YANÇ'ın "ARIYORUM" isimli şiirini sınıfta zaman zaman okuyorum yanlış kelimelerin doğrusunu okulun tüm duvarlarına astım. Mutlaka faydası olur der sizlerede hassasiyetinizden dolayı teşekkür edirm.

ases02

Üye
Üye
EĞER TÜRK'SEN OKU.

dil kültür için var olmak daha doğrusu varlığını körumak için çok önemli değil mi?