Dünyanın 3.hareketi

orhandemiral

Çalışkan Üye
Üye
Dünyamızın 3.hareketi mevsimlerin oluşmasının asıl nedeni ;Düyanın Güneş etrafında 1 yılda tamamladığı yörünge hareketi değildir sadece.Dünyamızın "EKLİPTİK EKSENİ" olarak adlandırılan 23,27 ' lık açısıdır,yani eskilerin "Dünya öküzün boynuzları arasındadır" dediği durum.Dünyamızın geriye yatışı (burda öyle tarif edeyim) 21 Aralık.Sonra Kutup ve ekliptik ekseninin yılda 2 kez çakışması(gece/gündüz eşitliği) ve sonra tekrar dünyanın öne doğru yatması hareketi( 21 Haziran/yaz başlangıcı/K,yarımküre)
İşte dostlar burada daha ayrıntılı anlatamadığım ama özellikle Coğrafyacı arkadaşların anladığını düşünüyorum ve görüşlerinizi bekliyorum.

mukankaan

Aktif Üye
Üye
Dünyanın 3.hareketi

prezisyon hareketinden bahsediyorsun..küçükken fal çevirdiysen falın dönüşü esnasında topaç öne ve geriye doğru baş sallamış gibi salınım yapar buna prezisyon hareketi denir...

mehmethoja

Yeni Üye
Üye
Dünyanın 3.hareketi

HOCAM İLKÖĞRETİM İÇİN ÇOK FAZLA BENCE BEN SADECE VAR OLDUĞUNU AMA ŞİMDİ ÖĞRENMELERİNE GEREK OLMADIĞINI BELİRTTİM

osm_unal

Üye
Üye
Dünyanın 3.hareketi

arkadaşlar çocukların algılama düzeyleri düşünüldüğünde zorlanırlar ve meb de ne yazıyor bakmak lazım