ARKADAŞLAR YARDIMCI OLUR MUSUNUZ?GENE KAZANIM TESTİ

zeki doğan

Çalışkan Üye
Üye
Web sitesi
sosyalciniz.net

Bence cevap D yani II ve III.
Çünkü Kabotaj Kanunu işletme hakkını Türk şirketlere verdiği için Milliyetçilik, devlet ekonomik hayat müdahale ettiği için Devletçilik ilkesi ile ilgilidir.

enesce

Çalışkan Üye
Üye
Web sitesi
vadii.foruma.biz

azra7' Alıntı:
hocam bana göre b şıkkı çünkü devletçilik 1929 ekonomik bunalımından sonra uygulandı.1930 dan sonra ise deniz işletmeleri devlet tarafından yapıldı paragrafta bununla ilgili bir yargı yok sadece türk şirketlerinden bahsetmiş o zaman Türk şirketleri deyince devlet yatırımı olarak mı düşünmeliyiz.
ben size katılıyorum. Kabotaj'ın açıklamasında Devletçilik tanımını çağrıştıran bilgiler olduğu gerekçesiyle onu da iliştirmek doğru değil. Bu biraz, Şapka kanunu çıkmadan önce, şapkayı yeren bir kitap yazan birisinin yıllar sonra çıkacak olan şapka kanunu dolayısıyla cezalandırılmasını anımsatıyor....

zeki doğan

Çalışkan Üye
Üye
Web sitesi
sosyalciniz.net

Laiklik 1937'de anayasaya girmiştir ama Saltanatın kaldırılması bile Laiklik ile ilişkilendirilir, yani bir ilkenin olması için mutlaka yazılı olarak belirtiliyor olması gerekmez bence...
Cevap anahtarına bakmak daha uygun olur...

GöktürkHakan

Aktif Üye
Üye

yabancılara ait şirketlerin,yollalrın ve hakların sadece Türklere tanınması önce milliyetçilikle ve ekonomik hayata devletin doğrudan müdahalesi olduğunu için devletçilikle ilgili.. cevap II-III olmalı..

21476349196

Üye
Üye

Peki şöyle desem KABOTAJ KANUNU'nun yapılış amacı denizlerde bağımsızlık sağlamak onun için milliyetçilikle bağdaşlaştırırırız.Yani kanunun yada inkılabın yapılış amacına bakarak ilkelerle ilişkilendiririz.Eğer soruda ''devlet daha sonra ''diye bir ifade kullanılsaydı kabul ediyorum D şıkkı ama'' kabotaj kanunuyia'' dediği için ben soruda eksiklik var diye düşünüyorum.Belkide yanlış düşünüyorum hepinize yorumlarınızdan dolayı Teşekkür ediyorum. ??? :D