8. Sınıf İnkılap Tarihi Kitabı 59. Sayfa Sorularının Cevapları

goken

Üye
Üye
8.Sınıf Semih Ofset T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı 59.Sayfa Cevapları

TARTIŞMA
SORU: Yunanistan, Mudanya Ateşkes Antlaşması görüşmelerine katılmamıştır. Sizce bunun nedenleri neler olabilir? Tartışınız.

CEVAP:Bunu İsmet Paşa da soruyor . Olay şu şekilde gerçekleşiyor;Ben mütareke heyetine Yunan heyeti nerede diye sordum, yoktur gelmediler dediler. O halde bir neticeye varalım, Yunanlılar bunu (konferansın sonuçlarını) kabul etmeye mecbur olacaklardır dedim. İtiraz etmediler
Yuna temsilci mütarekeye katılmadı. Çünkü kendini Küçük Asya macerasına sürükleyen İngiltereye güveniyorlardı. Kendilerini büyük felakete sürükleyen İngilizlerin gölgesinde kalmayı tercih ederek, konferansın sonuçlarını gemiden izlemeye razı oluyorlardı.Yunanlılar; gerek mağlup taraf olarak ateşkes masasında yer almak istememeleri, gerekse Yunan kuvvetlerinin Rum-Ermeni çeteleriyle birlikte Anadoluda işlediği insanlık suçlarının ve katliamların hesabını vermek durumunda kalmamaları için masadan kaçıyordu.
Diğer taraftan Yunanistanın toplantıya katılması İngilterenin elini zayıflatabilirdi. Çünkü İtilaf Devletleri, fiili durumla bağdaşmasa bile hala kendilerini(İşgalci devlet olduklarını unutarak) Türklere karşı muzaffer olarak görüyorlardı. Hatta görüşmelerin kesildiği zamanlarda General Harrington; Bize mağlup devletlermiş gibi muamele ediyor diye İsmet Paşayı şikayet ediyordu.