2019-2020 eğitim öğretim yılı ders kitapları hakkında

fahrigüçlü

Yeni Üye
Üye
Sayın öğretmenlerim merhabalar. Yeni gönderilen MEB sosyal bilgiler ders kitaplarını incelediğime göre ünite isimleri değiştirilimiş. Geçen yıl öğrenme alanları aynı zamanda ünite isimleriyle adlandırılırken bu yıl 5. Sınıf aynı kalmakla beraber 6. Ve 7. Sınıf kitaplarında değişikliğe gidilmiş. Ben bu durumdan oldukça rahatsız olmaktayım. Çünkü şu an elimizdeki bütün kaynaklar kullanılamaz hale geldi. Her kitap içeriğinde her yıl mutlaka değişikliğe gidiliyor. Bu da her yıl binlerce kitabın çöpe gitmesine neden oluyor. Konu hakkında neler düşünüyorsunuz ? Görüşlerinizi bekliyorum

Caner_44

Yeni Üye
Üye
Tutarsız ve günlük kararların eğitime yansımaları diye düşünüyorum, sosyal bilgilerin içeriği belli her yıl ders kitaplarıyla oynamak ve bunu marifet saymak sadece kurullar çalışıyor süsü vermek için midir bilemem...

fahrigüçlü

Yeni Üye
Üye
Tutarsız ve günlük kararların eğitime yansımaları diye düşünüyorum, sosyal bilgilerin içeriği belli her yıl ders kitaplarıyla oynamak ve bunu marifet saymak sadece kurullar çalışıyor süsü vermek için midir bilemem...
değerli hocam her gelen bişeyleri değiştirmek adına alt üst ediyor. sırf laf olsun diye yapılmış şeyler. bence yayınevleri talim terbiye kurulunu ele geçirmiş olmalı çünkü her yıl kitap değişikliği yaparak milyarlarca lira gelir elde ediyorlar diye düşünüyorum bence bu daha kötü malesef

teosyesil

Üye
Üye
Yeni müfredatı bize anlatırken 5, 6 ve 7. sınıflarda farklı ünitelerle değil de ortak temalar çerçevesinde bir program hazırlandığı şeklinde anlattılar. Fakat belli ki ders kitaplarını hazırlayan çeşitli yayınevleri bunu pek kavrayamamış ve tabi ki bundan bakanlığın ilgili kurumları sorumlu.