2012_2013 Sosyal Bilgiler Sene Başı Zümresi (4+4+4 Sistemine Uygun)

yoygarcan

Üye
Üye

3 yıl sonra, 4. sınıfların vatandaşlık dersine kim girecek
4.sınıfların öğretmeni mi yoksa sosyal bilgiler öğretmeni mi?

metin özdamarlar

Üye
Üye
offwhite' Alıntı:
Metin Hocam teşekkürler,öncelikle emeğine sağlık.. Paylaştığınız sene başı zümresi hakkında bir kaç değişiklik önerim olacak..Yanlış anlamanızı istemem,niyetim kesinlikle hata bulmak değil..Ortak akıl ve tecrübelerimizi paylaşarak forumun amaçları doğrultusunda daha doğruya varabileceğimizi düşünmekteyim..Bu sebeple ve kanaatimce-her ne kadar bende sınırlı yapabilsem de- arkadaşlar paylaşılan içerik hakkındaki fikirlerini de zamanları nispetince teşekkürden sonra belirtmeliler..
1-)2.gündem maddesinde zümre ile ilgili yönetmelik maddelerini gündemin görüşülmesindeki 2. maddede belirtmemeniz eğitim denetçilerince yadırganabilir..
2-"Branş hocası,toplantıya başkanlık eden idareci.."gibi bizlerinde günlük kullandığımız tabirler...4 sene önce kendi zümrem de benzer kullandığım tabirler eleştiriye yol açmıştı..
3-8 ve 9 maddelerdeki "dersin işleyiş/programımın" karara bağlanması;derslerin programı zaten ttk tarafından belirlenmiş,vurgulanmak istenen işlenişi ise 10.maddeye biraz daha ağırlık vermeliydiniz..
4-Gündemin sonunda alınan kararlar başlığı altında -benimde gereksiz bulduğum-alınan kararların kısaca ifade edildiği kısmı oluşturmalısınız..
4-Hocam son olarak ve en önemlisi;zümrenizin 15.maddesindeki ölçme ve değerlendirme esaslarında değindiğiniz "İlköğretim Kurumlar Yönetmeliğinin 20.08.2007 tarihli son değişikliklerin incelenmesi".. son değişikliklerle beraber,yönetmeliğin en son hali 21.07.2012 de yayınlandığı için ilgili maddeyi güncelleştirmeniz gerekmektedir..
çalışmalarınızda başarılar dilerim...

Sayın Hocam,

Öncelikle ilginiz için teşekkür ederim. Değişiklik önerilerinize cevaplarım aşağıda yer almaktadır:

1- Gündem maddeleri Sosyal Bilgiler Öğretmenleri tarafından topluca oluşturulduğu için yani hepsi de zaten gündem maddelerine vakıf olduğu için okunmasına / okunduğunun belirtilmesine gerek yok. [Ancak geniş katılımlı öğretmenler kurulu toplantısında her ne kadar önceden duyuruya çıkarılmasına rağmen öğretmenlere hatırlatmak için gündem maddeleri okunmalıdır ki, ilgili maddelerin gündemden çıkarılması yapılabilsin veya gündeme ekleme yapılabilsin]

2- İlköğretim Kurumlular yönetmeliğinin zümreyi içeren 95. maddesinde “Zümre öğretmenler kurulu, okul müdürlüğünce yapılacak plânlamaya uygun olarak öğretim yılı başında, ortasında, sonunda ve ihtiyaç duyuldukça toplanır. Toplantılar, okul müdürünün görevlendireceği bir müdür yardımcısının veya branş öğretmenleri arasından seçimle belirlenen öğretmenin başkanlığında yapılır.” Deniliyor. Dolayısıyla maddede yer alan ifadelerin zümreye alınmasının hiçbir sakıncası yok. Bunu size denetleyen eğitim denetçisinin işgüzarlığına yorumluyorum.

3- Yine İlköğretim Kurumlar Yönetmeliğinde zümreyi düzenleyen 95. maddede ; “Eğitim-öğretim programları incelenir ve ortak bir anlayış oluşturulur.” İfadesi yer alır. Biz eğitim programını inceleyip ortak anlayışı karara bağlıyoruz; programı değil.

4- 21.07. 2012’de değişen İlköğretim Kurumlar Yönetmeliğinde ölçme/değerlendirme esasları ile ilgili hiçbir değişiklik yapılmamıştır. Sadece 4+4+4 sistemine önceki gibi uyarlama yapılmıştır. Dolayısıyla bize bağlayan sadece yine 2007’deki değişikliklerdir.

Bilgilerinize.

offwhite

Üye
Üye

sayin hocam..
1-Arkadaslar mutlaka vakiftirlar;kastettigim tamamen baska.Mesele gundem maddelerinin okunmasi/okundugunun belirtilmesi degil..ilkogretim kurumlari yonetmeliginin zumre toplantilari ile ilgili madde numarasinin-95- gundemin konusulmasinda ilgili madde de belirtilmesi
2-95.madde konusunda hemfikiriz:)) demek istedigim,"toplantiya baskanlik eden idareci yerine" 95 madde de belirtildigi uzere "mudur yardimci"... "brans hocasi" yerine,mesela "sosyal bilgiler ogretmeni" ibarelerinin kullanilmasi...
is guzarlik konusunda haklisiniz lakin mahal de vermemek lazim...
3-"dersin isleyis/programinin" ibaresi biraz muallak bence..Ortak anlayis konusunda haklisiniz;amacimiz tamamen o.
4-Demek istedigim tamamen baska,15.gundem maddesinde parantez icerisinde yazdiginiz.(İlköğretim Kurumlar Yönetmeliğinin 20.08.2007 tarihli son değişikliklerin incelenmesi.) son degisiklik 21.07.2012 de yapildigindan olcme ve degerlendirme ile ilgili maddeler degismese bile bu degisikligin tarihini ve resmi gazetede yayimlanan sayi numarasini kullanmalisiniz..kaldi ki olcme ve degerlendirme ile ilgili belirtiginiz 2007 tarihinden sonra 2008 ve en son 2012 yilinda degisiklikler yapilmistir..yonetmeligi tekrar incelemenizi oneririm..

Bilgilerinize...

Gulu

Üye
Üye

ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM.