12 Mart İstiklal Marşı'nın Kabulü Ve 18 Mart Çanakkale Şehitleri Anma Programı

ozkanderya22

Çalışkan Üye
Üye
Web sitesi
kesansatranc.com
12 MART İSTİKLAL MARŞI’NIN KABULÜ VE 18 MART ÇANAKKALE ŞEHİTLERİ ANMA PROGRAMI
Sunucular:
1.Sunucu: Abdullah YILDIZ
2.Sunucu: Hacer BABAT

1.Sunucu:
Bugün burada iki önemli olayın yıldönümü dolayısıyla toplanmış bulunmaktayız. Birincisi Türk İstiklalinin simgesi olan ve Mehmet Akif ERSOY tarafından yazılan İstiklal Marşımızın kabulüdür. Günümüzden yaklaşık 88 yıl önce 12 Mart 1921 günü bağımsızlığımızın simgesi olan İstiklal Marşımız TBMM’de büyük bir coşkuyla kabul edilmiş, defalarca okunmuştur.
İkinci önemli olay ise günümüzden tam 94 yıl önce Çanakkale Boğazını geçmeye çalışan düşman donanmasına karşı verilen büyük mücadeledir. Bu mücadele sonucunda büyük bir zafer kazanılmıştır. Bu zafer, tarih boyunca tutsaklığı kabul etmemiş bir milletin; yeni bir devlet kurmasına kadar uzanan bir dirilişin başlangıcı, aynı zamanda azim ve kahramanlığın tarihte yerini almış şerefli bir anısıdır.

Şimdi sizleri, Atatürk, Mehmet Akif ERSOY ve bu vatan için canlarını vermiş olan Çanakkale Şehitleri için bir dakikalık saygı duruşuna ve ardından İstiklal Marşı’nı okumaya davet ediyorum.
…………………………………………………………………………………………………………………………………………………
Okulumuz Sosyal Bilgiler Öğretmeni Derya ÖZKAN’ı açılış konuşması yapmak için kürsüye davet ediyorum.

2. Sunucu:
Ey sürüden arkaya kalmış yiğit
Arkadaşın gitti haydi sen de git
Bak ne diyor ceddi şehidin işit
Haydi git evladım uğurlar ola
Okulumuz öğrencilerinden …………………………………………. İstiklal Marşı’nın Kabulü ile ilgili yazısını okumaya davet ediyorum.
1.Sunucu:
Haydi git evladım açıktır yolun
Zalimlere karşı bükülmez kolun
Bayrağı çek ön safa geçmiş bulun
Uğurun açık olsun uğurlar ola.
Okulumuz öğrencilerin hazırladığı oratoryoyu sunmaları için sahneye davet ediyorum
2. Sunucu:
Eşele bir yerleri örten karı
Ot değil onlar dedenin saçları
Dinle şehit sesleridir rüzgarı
Haydi git evladım uğurlar ola

Türk milleti ve ordusu için yabancıların görüşlerini …………………………………………..okumaları için sahneye davet ediyorum.

1.Sunucu:
Yerleri yırtan sel olup taşmalı
Dağ demeyip taş demeyip aşmalı
Sende ki coşkunluğa er şaşmalı
Kahraman askerim uğurlar ola

…………………….. “Çanakkale Türküsü”nü ; ………………………………..“Eledim Eledim” isimli parçaları seslendirecekler.

2.Sunucu:
Tarihimizin bu önemli gününde Mustafa Kemal ATATÜRK’ü, Mehmet Akif ERSOY’u ve bu vatan için canlarını hiç düşünmeden feda eden şehitlerimizi rahmetle anıyor, bizi ilgiyle dinlediğiniz için herkese teşekkür ediyoruz.

not: Programda büyük ihtimal birkaç değişiklik ve birkaç ekleme yapacağım. bazı arkadaşlarımızın işine yarayabilir düşüncesiyle buraya ekliyorum. içerisindeki yazıları da birazdan altına ekleyeceğim.

ozkanderya22

Çalışkan Üye
Üye
Web sitesi
kesansatranc.com

Açılış Konuşması:

Sayın müdürüm, değerli meslektaşlarım ve sevgili öğrenciler!
Bugün burada Çanakkale Deniz Zaferinin 94. Yılını kutlamak için burada bulunmaktayız.
Çanakkale Savaşı, 1.Dünya Savaşı'nın en çetin, en kanlı savaşı olmuştur. Bu savaş, birçok insanın öldüğü, dramatik olayların yaşandığı ve insanlık tarihinde benzeri olmayan bir savaştır.
Osmanlı Devleti, 1.Dünya Savaşı'na Almanya'nın yanında katılmıştı. Düşmanların (İngiliz, Fransız) savaş gemilerinden oluşan çok güçlü dev bir donanma Çanakkale ve İstanbul boğazlarını geçerek, birlikte savaştıkları Rusya'ya yardım etmek istiyorlardı. Bu amaçla çok sayıda düşman gemisi Çanakkale Boğazı'na girmişti. Beş on gün içinde bu işi başaracaklarına inanıyorlardı. Çanakkale'de Mustafa Kemal'in komutasındaki Türk askeri, düşmanı bekliyordu.
Türk ordusu ile düşman askerleri arasında aylarca süren, çok kanlı, kara ve deniz savaşları olmuş, Türk donanmasının "Nusret" adlı mayın gemisinin mayınları, pek çok düşman gemisini sulara gömmüştü. Kahraman Mehmetçik ise özellikle Gelibolu Yarımadası’nda, akıl almaz kahramanlıklarla düşmanı büyük bir yenilgiye uğrattı. (18 Mart 1915).
Bu savaşı kaybetseydik, İstanbul derhal işgal edilecek, Anadolu pek kısa bir sürede parçalanacak, tarihteki son bağımsız Türk devleti de ortadan kaldırılmış olacaktı.

İşte biz bunun için diyoruz ki:

Çanakkale bir ölüm kalım savaşıdır; bütün bir milletin, mutlaka zafere odaklanmış b ir şekilde “Ya Zafer Ya Ölüm” kararını verişidir; vatanın kapısına dayanmış ve elini gırtlağına kadar uzatmış olan bir düşmana “Dur” denilmesidir.

Ülkenin her köyünden, her dağ başından kopup gelen ana kuzularının anlaştığı yerin adıdır Çanakkale… çelikten bir saldırıya karşı etten ve kemikten bir savunma demektir. Acımasızlığa, canavarlığa, yalan yanlış önyargılara karşı, insanlığın vicdanının, merhametin adıdır.

Çanakkale “İnsanlığın son insani savaşı”dır. Mehmetçiğin inancıyla güzelleşen insanileşen ve düşmanı bile etkileyen özellikler kazandığı..

Çanakkale daha önce yaşanan Trablusgarp ve Balkan savaşlarının utancını silme fırsatıdır.

Çanakkale birlik ve bütünlüğün , okumuş ile okul görmemişin kaynaşmasının, kardeşleşmesinin şahlanışıdır.

Çanakkale subay savaşıdır. Komutanların neferleştiği, erlerle omuz omuza, gönül gönüle “Allah Allah” diyerek hücuma geçtiği bir cihaddır.

Çanakkale, İngiliz’in, Fransız’ın, Rus’un, Yunan’ın kabarmış iştahının kursaklarında kaldığı yerdir; kendilerine göre yaptıkları işgal programının, sömürme ve yutma isteklerinin bozulduğu tarihtir.

Çünkü komutanında neferine, bilgi, tecrübe cesaret ve inançla yoğurulmuş, silahsız ve cephanesiz bir milletin tarihe yazdığı hürriyet mücadelesidir ÇANAKKALE…

son olarak yurdumuzu korumak için kanlarıyla kutsal vatan topraklarını sulayan şehitlerimizi ve gazilerimizi saygı ve şükranla anıyorum ve Türkiye Cumhuriyeti’nin bir karış toprağının bile elimizden alınamayacağını vurgulamaktan gurur duyuyorum.

ozkanderya22

Çalışkan Üye
Üye
Web sitesi
kesansatranc.com
İstiklal Marşı'nın Kabulü ile ilgili yazı:

Türkiye’de ilk defa bir milli marş yazılması teşebbüsü, 1920’de Genel Kurmay Başkanı İsmet İnönü tarafından yapıldı. Maarif Vekili Dr. Rıza Nur’u ziyaret eden İsmet İnönü, Milli heyecanı koruyacak, milli azim ve imanı besleyecek, zinde tutacak bir marşın yazılmasını, ordu adına teklif etti. Yarışma Maarif Vekaletinin genelgesiyle okullara duyuruldu ve basın yoluyla da “Türk şairlerinin nazarı dikkatine” sunuldu.
Yarışmaya 724 parça şiir katıldı. Fakat hiçbirisi milli marş olmaya layık görülmedi. Böyle bir marşın ancak Mehmet Akif tarafından yazılabileceği ve para meselesinden dolayı yarışmaya katılmadığı da ağızlarda dolaşıyordu. Hasan Basri Bey, para meselesinin kaldırıldığını söyleyerek, Akif’in yarışmaya katılmasını sağladı. Mehmet Akif’in şiiriyle birlikte üç parça, orduya gönderilerek, asker üzerinde tesiri en fazla olan eserin tespit edilmesi istendi.Cevap olarak Mehmet Akif’in şiirinin beğenildiği bildirildi.
Maarif Vekaleti tarafından gönderilen İstiklal Marşı teklifi gündeme alındı. Başkanvekili Hasan Fehmi Efe’nin başkanlığındaki toplantıda ele alınan marşın tab ve tevziine karar verildi.
Marş, Hamdullah Suphi tarafından Meclis’te okundu. Büyük bir coşkuyla dinlenen marş, sık sık alkışlarla kesildi. Marşın kabul edilmesi, 12 Mart 1921 tarihindeki toplantının öğleden sonraki oturumunda ele alındı.
Akif’in marşının oya sunulması kararlaştırıldı ve “Oy birliği ile kabul edildi.” Marş teklif üzerine en son ayakta dinlendi. Kahraman orduya ithaf edilen marş, İstiklal marşı olarak kabul edildi. Akif “Onu milletime ve kahraman ordumuza hediye ettim. Zaten o milletin eseridir, milletin malıdır. Ben yalnız gördüğümü yazdım” dedi ve bu marşı Safahat’a almadı.

ozkanderya22

Çalışkan Üye
Üye
Web sitesi
kesansatranc.com

orotoryo:

18 MART ÇANAKKALE OROTORYOSU

( ) Bir devin ağzı gibi / açılıyor topraklar
Yeryüzünde geziyor / kızıl, / kanlı ayaklar

Katarak bir çığ gibi / kıt’aları önüne
Firavunlar koşuyor ölümlü bir düğüne

(Sunucu) Yıl 1914… Dünya kanlı bir savaşı yaşıyor. İngiliz, Fransız Donanmaları Çanakkale Boğazını aşıp İstanbul’u almak, Karadeniz’e geçip Rusya’ya yardım etmek istiyorlar.

( ) Süngümü demir gibi ellerimle kavradım
Şanlara,/ zaferlere yürüdüm adım adım

( ) Övün ey Çanakkale/ cihan durdukça övün
Ömründe göstermedin / bin düşmana bir düğün
Sen büyük bir milletin savaşa girdiği gün
Başına yüz milletin birden / üşüştüğü yersin

( Sunucu) Çanakkale Boğazı 1656 yılında Venediklilerin, 1770’te Rusların, 1807’de İngilizlerin 1911’de İtalyanların saldırılarına uğramış ve … 1915 yılında tarihin en kanlı savaşlarından birine sahne olmuştur. Düşman Orduları 3 Kasım 1914 günü Çanakkale Boğazını geçmek için saldırıya geçtiler.

( ) Gözler kör,/ kulaklar sağır,/ diller tutuk/
Varlığımızı unuttuk.
Cayır cayır yanar içimiz/
Üstümüze üşüşmüş bir yaban/
Saray duygusuz,/ saray perişan/
Akıl itilmiş ötelere ötelere

( ) Budanır dallarım,/ budanır kolum, kanadım,/
Budanır ağır ağır
Karalı haberler ulaşır./ Vahşi kuşların kanadında
Analar çocuklar ağlaşır,/ acı çığlıklar uçar da.

( Haberci tek tek davula vurarak sahneye girer. Sahnedekiler gözleriyle onu izler.)

( ) Ey ahali…/ Duyduk duymadık demeyin/
Büyük yangın var vatanda, dinleyin
Durmak zamanı değildir,/ aman ha aman/
Seferberlik vaaar… Eli silah tutan cepheye..
Duyursun duyan, duymayan her kimseye…
Duyduk, duymadık demeyin…

( ) Yum Gözünü. / Yum gözünü…/ yum gözünü…
( ) Düşün… / Düşün…/ Düşün…
( ) Biraz gerilere… / Daha gerilere…/ Daha daha gerilere dön

(OROTORYO OYUNCULARI KENARA ÇEKİLİR DONAR)
( TİYATRO 1. PERDE 1. SAHNE (ASKER UĞURLAMA)
( sunucu ) Çanakkale’de sararan yapraklar ağır ağır dökülmeye başlamıştı. Hava alabildiğine soğuk… Seddülbahir’de gün ağarmak üzere…
( ) Ben Kars’tan geldim.
( ) Ben Edirne’den.
( ) Ben Hatay’dan.
( ) Ben Giresun…
( ) Ben Adana…
( ) Ben Hakkari’den.
( ) Ben Van’dan.
( KORO) BİZ ANADOLUDAN

(sunucu) Analar evlatlarını, bacılar kardeşlerini, çocuklar babalarını, sevdalılar yavuklularını düşünür… Halbuki Seddülbahir’de olanların bunlar akıllarının uçlarından bile geçmiyor. Onlar hiçbir sevgiye, hiçbir sevgiliye benzemeyen vatanı hayal ediyor.

( ) Daha ne duruyorsunuz!
Vatanın bağrına düşman dayamış hançerini
Yok mudur kurtaracak bahtı kara maderini

( ) Olur mu bey amca;
Vatanın bağrına düşman dayasın hançerini
Bulunur kurtaracak bahtı kara maderini

( Sunucu hariç sahnedekiler hep bir ağızdan yerinde sayarak)
DAĞ BAŞINI DUMAN ALMIŞ,
GÜMÜŞ DERE DURMAZ AKAR
GÜNEŞ UFUKTAN ŞİMDİ DOĞAR,
YÜRÜYELİM ARKADAŞLAR…

(Sunucu ) Saatler 6:50 Seddülbahir… Etraf sessiz… Sessizliğin yerini top sesleri alıyor. Kan ve barut kokusu…
( ) Ey Türk vur…/ Vatanın bakirlerine
Günahkar gömleği biçenlere vur./
Kemikten taslarla şarap yerine /
Şehit kanını içenlere vur.

( ) 19 Şubat 1915’te düşman elele verdi/
Çanakkale Boğazını geçmekti bütün derdi/
Bir savaş başladı ki / yer sustu, gök dinledi.

( ) İngilizi, Fransızı, Anzakı, Rusu
Çevirmişti Mehmetçiğe topu, tüfeği, oku
Tek dileği geçmekti,/ kan bürüyen boğazı
Yurdumu alacaktı,/ İstanbul’daydı gözü

( ) Bir kahraman takım / ve Yahya Çavuş’tular
Tam üç alayla burada / gönülden vuruştular
Düşman tümen sanırdı,/ bu bir avuç askeri
Allahı arzu ettiler / akşama kavuştular
( Bir sessizlik olur.)
( ) Girmeden tefrika bir millete, / düşman giremez.
(KORO) Toplu vurdukça yürekler, / onu top sindiremez

(SUNUCU) İngiliz Donanmasının Kurmay Başkanı Amiral Sör Rager Keyca, Bahriye Nazırı Çörçil’in idaresi altında dev adımlarla ilerliyordu. Cesaret sahibi adam İngiliz Bahriyesini imtihana hazırlıyordu. “Bu imtihanı verecek ve Çanakkale Boğazı’nı geçeceğiz.” diyordu.

(KIZLAR) Çanakkale geçilmez.
(ERKEKLER) Çanakkale geçilmez.
(KORO) Çanakkale geçilmez.

( ) Ben Mehmetçik.
( ) Ben yenilmez Türk askeri.
( ) Ben vatansever.
( ) Ben, / şehit oğlu şehit

( ) Bir yanda Seddülbahir, / bir yanda Kumkale
Burası Çanakkale, / burası Çanakkale

( TİYATRO 2. PERDE 2. SAHNE (SAVAŞ)

(SUNUCU) Siper savaşlarında itilaf devletlerinin, anlayamadıkları ve hiçbir zaman anlayamayacakları bir şey vardı.

( ) Anlayamadılar.
( ) Anlayamayacaklar.
( ) Anlayamazlar

( ) Dinmiyor bu sağanak,/ dinmiyor anam
Kıvılcımlar şakıyor, / süngü çarpıyor.
Fışkırıyor göklere, / kanayan toprak.
Ne yiğitler ölüyor; / bu nasıl vahşet

( ) Düşman acımasız,
Düşman kararlı
( ) Düşman inatçı
Düşman,/ Çanakkale’yi geçip
Anadolu’yu işgal düşüncesinde…

( KORO ) Çanakkale geçilmez.
(SUNUCU) 18 Mart 1915 akşamı Yüzbaşı Hakkı komutasındaki “Nusret Mayın Gemisi” gecenin karanlığından yararlanarak olağanüstü bir işi gerçekleştiriyordu. Nusret adeta bir İngiliz gemisi rahatlığında düşman gemilerinin burunlarına kadar sokularak mayın taraması yapılmış bölgeye tekrar mayın döküyordu. Dökülen mayın ise sadece eldeki 26 adet mayındı.18 Mart günü 19 büyük zırhlı saldırdı.
( ) Siperlerimiz tar-ü-mar
( ) Mehmetler gazi, / Mehmetler şehit…

( TİYATRO 3. PERDE . SAHNE (ŞEHİTLİK)

(MÜZİK EŞLİĞİNDE)
( KORO ) Çanakkale içinde vurdular beni
Ölmeden mezara koydular beni
Ooff! Gençliğim eyvah.

(SUNUCU) 18 Mart 1915’te
Düşman bütün gücüyle saldırırken üstümüze
Çanakkale inledi.
Türk tarihi yeniden yazılırken burada
Mustafa Kemal doğdu, / Boğaz’da, / Bolayır’da

( ) Denizlerimiz kanlı
Gözlerimiz, barut dumanlı
Düşmanlarımız güçlü, / düşmanlarımız çok
Acımızın ise ortağı yok
Koşullar çetin, / zaman dar

( KORO ) Ama başımızda artık / bir Mustafa Kemal var.

( ) Burası bizim yurdumuzdur
( ) Canımızdır
( ) Kanımızdır
( ) Aldığımız nefes
( ) Verdiğimiz candır
( ) Bu toprak, / bu gök, / bu deniz
Bizim yurdumuzdur.

(MÜZİK EŞLİĞİNDE)
( KORO ) Çanakkale içinde aynalı çarşı
Ana ben gidiyom düşmana karşı
Ooff! Gençliğim eyvah.

( ) İman doluydu göğsü / Mehmet, Ahmet, Ali’nin
Yüzüyordu içinde / yiğitçe kan selinin
Kellesi koltuğunda / bak binlerce ölünün
Bileği bükülür mü / böyle Allah kulunun

(SUNUCU) Dünyada her şey olabilir; ama bir tek şeyin olması mümkün değildir. O da Türklerin elinden vatan toprağının bir karışlık kısmını alabilmek. Yedi değil, yetmiş iki düvel bir araya gelse bu mümkün olmayacaktır.

( Haberci tek tek davula vurarak sahneye girer. Sahnedekiler gözleriyle onu izler.)

( ) Ey ahali…/ Duyduk duymadık demeyin/
Çanakkale’de düşman; / süngü hücumuyla geri püskürtüldü.
Zafer bizimdir… / Şükürler olsun

( KORO ) Şükürler olsun
( SUNUCU ) Sonunda düşman orduları bir kez daha gördü ve anladı ki; tek çözüm vardı: Gerisin geriye dönüp gitmek. Çanakkale Savaşları tarihte eşi benzeri bulunmayan en büyük ve enkanlı savunma savaşıdır. Türk milleti düşmana Çanakkale’nin geçilemeyeceğini öğretmek için canını vermiş, 250 bin evladını toprağa gömmüştür.

( ) Korkumuz yok / birleşsin gelsin yeni ordular
Atatürk’ün izinde / yenilmez Mehmetçik var

( ) Öyle bir zafer ki bu / asırlarca silinmez
Haykırın bütün millet / ÇANAKKALE GEÇİLMEZ

( KORO ) Düşmana yok verecek bir karış toprağımız
Anadolu bizimdir dalgalan bayrağımız.

( BAYRAKLAR AÇILIR)

( ) Dalgalan sen de şafaklar gibi ey şanlı hilal
Olsun artık dökülen kanlarımın hepsi helal
Ebediyen sana yok, irkıma yok izmihlal
Hakkıdır hür yaşamış bayrağımın hürriyet
Hakkıdır, Hakka tapan milletimin istiklal

not: Oratoryo için yaklaşık 40 kişi kullanıyorum. içinde 3 de tiyatro gösterisi yer alıyor çünkü. ve ayrıca oratoryonun tiyatro kısımlarında bir şiir ile bir türkü daha kullanmayı düşünüyorum. (umarım halledebilirim hepsini)

zemherii

Üye
Üye
Teşekkürler! Çanakkale Şehitlerini anma programı hızır gibi yetişti.