Arama sonuçlarınız

1. M

Hava Olayları

Hava olayları insanların yaşamını ilk çağlardan beri etkilemiştir. insanlar, atmosferdeki olayları merak etmiş, içinde bulundukları koşullara göre araştırmalar yapmışlardır. Bu amaçla çeşitli gözlem ve inceleme yaparak hava olaylarını tahmin edebilme yollarını bulmaya çalışmışlardır. Hava...
  2. M

İklim

Atmosferde oluşan sıcaklık, yağış, basınç, nem ve rüzgâr gibi hava olaylarının uzun yıllarda belirlenen ortalama özelliklerine iklim denir. Havanın en az ısındığı mevsim kış, en fazla ısındığı mevsim yazdır. Bu durum Güneş ışınlarının Dünya’ya dik ve eğik gelmesi ile oluşur. Yaz mevsiminde...
  3. M

Doğal ve Beşerî Unsurlar

Yaşadığımız yerde, çevremizde gördüğümüz dağ, tepe, akarsu, hayvanlar doğal çevremizi oluşturmaktadır. Doğal Unsurlar insan etkisi olmadan kendiliğinden meydana gelmiş varlıklara, yeryüzü şekillerine doğal çevre denir (Dağ, ova, vadi, körfez, ada, göl vb.). Yeryüzüne baktığımızda her yerin aynı...
  4. M

İstek ve İhtiyaçlar

insan yaşamı için gerekli olan ve yokluğunda sıkıntı çekilen koşul ya da maddelere ihtiyaç denir. Yaşamak için zorunlu olan beslenme, barınma, giyinme, eğitim ihtiyaçlarımız vardır. Bunlara temel ihtiyaç denir. Temel ihtiyaçlar karşılanmadığında bizde eksiklik, yetersizlik duygusu ve dengesizlik...
  5. M

Kaynak ve İhtiyaçlar

insanlar yaşamları boyunca istek ve ihtiyaçlarını karşılamak durumundadırlar. Bunun için de kaynağa gereksinim duyarlar. Para kazanmak için çalışırlar, kazandıkları para ile istek ve ihtiyaçlarını karşılarlar. Para, sınırlı bir kaynaktır. Bu yüzden özenli kullanılmalıdır. Para harcarken planlı...
  6. M

Bilinçli Tüketici

istek ve ihtiyaçlarımızı karşılamak için alışveriş yaparız. Alışveriş yapmadan önce alışveriş listesi hazırlamak bizlere yarar sağlar. Alışveriş yaparken satın alacağımız malların kaliteli olmasına özen göstermeli, fiyatları bütçeye uygun olan ürünler satın alınmalıdır. Gıda maddeleri satın...
  7. M

Tüketici Haklarımız

Alışverişlerde satın aldığımız ürün bozuk, arızalı ya da kalitesiz çıkmışsa öncelikle ürünü satın aldığımız firma ile görüşmeliyiz. Ürünle ilgili problemin çözümlenmesini sağlamalıyız. Sonuç alamadığımızda çeşitli kurum ve derneklere başvurarak hakkımızı aramalıyız. Gerektiğinde yasal yollara...
  8. M

Bezelyenin Öyküsü

Kullandığımız ürünler, çeşitli aşamalardan sonra elimize geçer. Örneğin, hepimizin severek yediği bezelye, birçok aşamadan sonra mutfaklara gelir. Öncelikle bezelye tohumları tarlaya atılır. Yeterli ısı, ışık, su ve besinle bezelye taneleri oluşur. Bezelyeler toplanarak fabrikaya götürülür...
  9. M

İhtiyaçlar ve Meslekler

Toplu olarak yaşamanın gereği olarak insanların ihtiyaçları ortaya çıkar. Eğitim, sağlık, ulaşım bu ihtiyaçlardandır. Bu ihtiyaçlar, çeşitli mesleklerin doğmasına neden olmuştur. Her mesleğin yaşantımızda önemli bir yeri vardır. Bu mesleklerden bazılarını tanıyalım: Doktor: Hastaları muayene...
  10. M

Üretimden Tüketime Boşluk Doldurma Etkinliği

Aşağıdaki ifadelerden doğru olanların başına D, yanlış olanların başına Y harfi yazınız. Beslenme, barınma temel ihtiyaçlardandır. isteklerin karşılanması ihtiyaçlardan daha önemlidir. Gelir ve giderlerin planlanmasına proje denir. Temel ihtiyaçlar, tüm insanlarda aynıdır. Ürünlerin fiyatı...
  11. M

Sorun Çözüyoruz

çok Teşekkür Ederim
  12. M

Sınav Analiz Programı

teşekkür ederim ama ben kullanamadım
  13. M

İstanbul Fethi

Neresi güzel kusura bakmayın ama!!
  14. M

6-7-8.sınıflar Hatfa İçi Sbs Kurs Planları.

çok çok Teşekkür Ederim
  15. M

I. Dünya Savaşı

yükleniyor arkadaşlar
  16. M

Haklarımı Öğreniyorum Sunusu

çok Teşekkür Ederim
  17. M

Cepheden Cepheye M. Kemal

elinize sağlık hocam
  18. M

Sorun Çözüyoruz